Probleme cu spamerii pe un forum phpbb2

Dacă aveţi probleme cu forumul dvs PHPBB, dacă vreţi să adăugaţi un MOD vă recomandăm forumul comunităţii PHPBB.ro.

Moderator: Moderatori

Avatar utilizator
AccesInterzis
Average Member
Mesaje: 67
Membru din: Mie Aug 27, 2008 12:39 pm
Localitate: constanta
Contact:

Probleme cu spamerii pe un forum phpbb2

Mesajde AccesInterzis » Joi Mar 05, 2009 9:50 am

Salut. Am si eu o problema cu spammerii. Am instalat un forum phpbb2 si deja au aparut spamuri pe el. Pana acum botii au bagat vreo 30 de spamuri cu reclame pentru credite bancare. Au bagat si linkuri.
In prima instanta am banat userii dar fara folos deaorece sunt generati aleatoriu. Apoi am banat ip`urile de pe care se spama si anume 194.8.75.26 si 194.8.75.132.
Ma gandesc ca ar fii suficient. Banuiala mea e ca aceste doua ip`uri sunt infectate si daca le`am banat pe astea e deajuns.
Aveti voi o solutie mai buna?



Avatar utilizator
alexx_utza
Senior Member
Mesaje: 251
Membru din: Joi Mai 10, 2007 10:56 am
Localitate: in padure...
Contact:

Mesajde alexx_utza » Joi Mar 05, 2009 10:04 am

instalezi captcha la inregistrare, sau setezi in spate din configurare sa se activeze un anumit user doar dupa ce acesta intra direct de pe linkul de activare care se genereaza automat si se trimite pe email la inregistrare.

pt mai multe detalii www.phpbb.com

MarPlo
Senior Member
Mesaje: 885
Membru din: Mie Sep 24, 2008 9:32 am
Localitate: Braila
Contact:

Mesajde MarPlo » Joi Mar 05, 2009 10:23 am

Incearca si cu mod The humanizer
Nu stiu cat de bun e dar am citit ca-si face treaba.

Avatar utilizator
AccesInterzis
Average Member
Mesaje: 67
Membru din: Mie Aug 27, 2008 12:39 pm
Localitate: constanta
Contact:

Mesajde AccesInterzis » Sâm Mar 07, 2009 11:40 am

Am rezolvat`o pan` la urma cu "Enable account activation" :D. Ciudat mi se pare ca nu am captcha la formularul de inregistrare. Chestia e ca am instalat alt phpbb2 pe blogu meu si ala are captcha la formularul de inregistrare.

Avatar utilizator
alexx_utza
Senior Member
Mesaje: 251
Membru din: Joi Mai 10, 2007 10:56 am
Localitate: in padure...
Contact:

Mesajde alexx_utza » Dum Mar 08, 2009 6:09 pm

mi se pare, daca bine imi aduc aminte, pt phpbb2 trebuie sa instalezi plugin separat pentru captcha in timp ce penrtu phpbb3 deja aceasta optiune este inclusa in el.

Avatar utilizator
Sylver Cheetah 53
Average Member
Mesaje: 59
Membru din: Dum Aug 31, 2008 1:27 pm
Localitate: Milky Way
Contact:

Mesajde Sylver Cheetah 53 » Joi Mar 26, 2009 12:05 pm

Nu prea te ajută, dar here you go...

Cod: Selectaţi tot

OPEN
templates/subSilver/profile_add_body.tpl

FIND
<input type="password" class="post" style="width: 200px" name="password_confirm" size="25" maxlength="32" value="{PASSWORD_CONFIRM}" />
</td>
</tr>

AFTER, ADD
<!-- Visual Confirmation -->
<!-- BEGIN switch_confirm -->
<tr>
<td class="row1" colspan="2" align="center"><span class="gensmall">{L_CONFIRM_CODE_IMPAIRED}</span><br /><br />{CONFIRM_IMG}<br /><br /></td>
</tr>
<tr>
<td class="row1"><span class="gen">{L_CONFIRM_CODE}: * </span><br /><span class="gensmall">{L_CONFIRM_CODE_EXPLAIN}</span></td>
<td class="row2"><input type="text" class="post" style="width: 200px" name="confirm_code" size="6" maxlength="6" value="" /></td>
</tr>
<!-- END switch_confirm -->

OPEN
templates/subSilver/admin/board_config_body.tpl

FIND
<td class="row2"><input type="radio" name="require_activation" value="{ACTIVATION_NONE}" {ACTIVATION_NONE_CHECKED} />{L_NONE}&nbsp; &nbsp;<input type="radio" name="require_activation" value="{ACTIVATION_USER}" {ACTIVATION_USER_CHECKED} />{L_USER}&nbsp; &nbsp;<input type="radio" name="require_activation" value="{ACTIVATION_ADMIN}" {ACTIVATION_ADMIN_CHECKED} />{L_ADMIN}</td>
</tr>

AFTER, ADD
<tr>
<td class="row1">{L_VISUAL_CONFIRM}<br /><span class="gensmall">{L_VISUAL_CONFIRM_EXPLAIN}</span></td>
<td class="row2"><input type="radio" name="enable_confirm" value="1" {CONFIRM_ENABLE} />{L_YES}&nbsp; &nbsp;<input type="radio" name="enable_confirm" value="0" {CONFIRM_DISABLE} />{L_NO}</td>
</tr>


Înapoi la “PHPBB”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori