Categorie

Dacă aveţi probleme cu forumul dvs PHPBB, dacă vreţi să adăugaţi un MOD vă recomandăm forumul comunităţii PHPBB.ro.

Moderator: Moderatori

ArSeNaL
New Member
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Ian 10, 2009 10:12 am

Categorie

Mesajde ArSeNaL » Vin Ian 23, 2009 2:21 pm

Salut lume :) Sunt nou pe aici si nu prea stiu php ... Am o problema si anume: Am un forum de tip phpbb3 ... si as dori sa fac o categorie :| stiu cum se face o categorie ... dar nu am acolo un buton pt creare ... sau modul cum ii spuneti voi :D ... Am forum, subforum ... insa categorie nu am :D ... Si as dori enorm sa pot face si eu categorie :roll: Ma puteti ajuta ? Multumesc frumos.



Avatar utilizator
mihaitha
Senior Member
Mesaje: 2383
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:40 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesajde mihaitha » Vin Ian 23, 2009 2:42 pm

Cu ce difera categoria de forum/subforum?

ArSeNaL
New Member
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Ian 10, 2009 10:12 am

Mesajde ArSeNaL » Vin Ian 23, 2009 2:44 pm

mihaitha scrie:Cu ce difera categoria de forum/subforum?

O categorie contine mai multe forumuri (sectiuni) ... pe cand un forum nu contine categorii ... vreau categorie ca sa se faca spatiu ... ca vreau sa fac forumul de jocuri, muzica, filme ... etc :) ... Te rog eu mult ... nu da reply daca nu stii despre ce e vorba :|

MarPlo
Senior Member
Mesaje: 885
Membru din: Mie Sep 24, 2008 9:32 am
Localitate: Braila
Contact:

Mesajde MarPlo » Vin Ian 23, 2009 3:12 pm

Eu cred ca ce vrei tu se face din Administration Control Panel /Forums , in dreapta e un camp "create new forum", dupa ce-i pui numele si-l creezi il poti face ca subcategorie.

ArSeNaL
New Member
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Ian 10, 2009 10:12 am

Mesajde ArSeNaL » Vin Ian 23, 2009 3:15 pm

MarPlo scrie:Eu cred ca ce vrei tu se face din Administration Control Panel /Forums , in dreapta e un camp "create new forum", dupa ce-i pui numele si-l creezi il poti face ca subcategorie.

Marplo ... eu vreau sa pot face forum, subforum si categorie ... deci uita ma cum sta treaba ... la forum adaugi subforums, iar la o categorie adaugi forumuri :| ... (nu o fac pe priceputu, ca`s slab la phpbb :D ) dar le cer ajutorul celor priceputi ... va rog nu mai dati reply aiurea :P Va apreciez gestul vostru, cel de a ajuta pe cel nevoias ... dar am nevoie de aia mai priceputi in astfel de chestii :D

olympia
Senior Member
Mesaje: 374
Membru din: Lun Mai 26, 2008 11:12 pm
Contact:

Mesajde olympia » Vin Ian 23, 2009 3:30 pm

du-te pe phpbb.ro si nu te mai lua de cei care vor sa iti ofere o mana de ajutor.

dk ai phpbb3 ar trebui sa stii ca:

În phpBB3 nu sunt categorii, totul este bazat pe forum. Fiecare forum poate avea un număr nelimitat de subforumuri şi puteţi determina dacă fiecare mesaj poate fi scris sau nu (în acest caz se comportă ca o categorie veche). Aici puteţi adăuga, modifica, şterge, închide, deschide individual forumurile la fel ca nişte controale adiţionale specifice.


nu te stressa sa raspunzi la postul asta. citatul e din documentatia phpbb in ro.

Avatar utilizator
mihaitha
Senior Member
Mesaje: 2383
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:40 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesajde mihaitha » Vin Ian 23, 2009 3:33 pm

1. se poate scrie si fara emoticon-uri. Faci abuz de ele si esti enervant.
2. daca PHPBB a fost scris astfel incat sa ai o structura ierarhica pe 4 nivele (forum -> subforum -> topic -> post) nu prea ai cum sa adaugi alte nivele (numai daca te apuci sa rescrii PHPBB-ul)
3. care din cele 2 reply-uri au fost "aiurea"? Eu ti-am pus o intrebare ca sa imi dau seama ce doresti de fapt, iar MarPlo ti-a dat un raspuns bazat pe ce a inteles el ca vrei.
4. daca vrei sa-i gasesti pe "aia mai priceputi" ar trebui sa intrebi pe phpbb.ro. Acolo gasesti oameni care au scris din codul PHPBB, poate stiu ei mai bine.

ArSeNaL
New Member
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Ian 10, 2009 10:12 am

Mesajde ArSeNaL » Vin Ian 23, 2009 5:40 pm

Uitati ce scrie:

Forum administration
In phpBB3 there are no categories, everything is forum based. Each forum can have an unlimited number of sub-forums and you can determine whether each may be posted to or not (i.e. whether it acts like an old category). Here you can add, edit, delete, lock, unlock individual forums as well as set certain additional controls. If your posts and topics have got out of sync you can also resynchronise a forum. You need to copy or set appropriate permissions for newly created forums to have them displayed.

E clar ca spune ceva de categorii ...

Avatar utilizator
mihaitha
Senior Member
Mesaje: 2383
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:40 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesajde mihaitha » Vin Ian 23, 2009 5:56 pm

Asa, deci cunostintele tale de engleza tind spre minus infinit. Dragutule, citatul dat de olympia este exact traducerea in romana a citatului tau! Si da, scrie ceva de categorii: scrie ca nu exista!!!

Avatar utilizator
Sylver Cheetah 53
Average Member
Mesaje: 59
Membru din: Dum Aug 31, 2008 1:27 pm
Localitate: Milky Way
Contact:

Mesajde Sylver Cheetah 53 » Joi Mar 26, 2009 12:50 pm

Cum naiba să nu existe categorii? :| Doamne, oare voi citiţi ce scrieţi?

Imagine

@ArSeNaL: de la "Forum Type" alegi "Category". :wink:

olympia
Senior Member
Mesaje: 374
Membru din: Lun Mai 26, 2008 11:12 pm
Contact:

Mesajde olympia » Joi Mar 26, 2009 1:55 pm

iar'a aparut un "atoatestiutor" pe aici 8O

ce vrei mai, sa ne batem in snapshot-uri? din cate imi amintesc, ce ai pus tu aciulea e din bb2. citeste si tu documentia bb3 din care am citat anterior.

uite cum arata setarile forumului in bb3:

Imagine

Avatar utilizator
Sylver Cheetah 53
Average Member
Mesaje: 59
Membru din: Dum Aug 31, 2008 1:27 pm
Localitate: Milky Way
Contact:

Mesajde Sylver Cheetah 53 » Joi Mar 26, 2009 2:21 pm

Ce ai pus tu aici, sunt setările de bază ale forumului. Nu are nicio legătură cu ce căuta omul. Sau tu de acolo creezi forumuri/subforumuri? :lol:

ACP -> Forums -> Manage Forums -> Create new forum :wink:
P.S.: Lasă ironiile, nu-ţi merge cu mine...

olympia
Senior Member
Mesaje: 374
Membru din: Lun Mai 26, 2008 11:12 pm
Contact:

Mesajde olympia » Joi Mar 26, 2009 5:31 pm

ehe, pe undeva ai dreptate: ca sa te ironizez ar trebui sa fii mai competent.

1. nu ai habar de cum arata sectiunea de administrare de la phpbb3. ce tot zici tu acolo de de la bb2. documenteaza-te inainte sa te avanti;

2. ai pus la evaluare un forum pe un hosting expirat. am luat un shapshot, just in case.

Avatar utilizator
Sylver Cheetah 53
Average Member
Mesaje: 59
Membru din: Dum Aug 31, 2008 1:27 pm
Localitate: Milky Way
Contact:

Mesajde Sylver Cheetah 53 » Vin Mar 27, 2009 12:08 am

Dar cine eşti tu ca să te pronunţi asupra competenţei mele? Nu vezi că spui numai tîmpenii şi te faci de rîs? :?
Ce e aia "BB2"? MyBB2 sau ce naiba vrea să fie? Se numeşte "phpBB2", fetiţo! BB sunt toate, înseamnă "bulletin board". :wink:
Uite aşa arată administrarea forumurilor în phpBB2, "deşteapto":

Imagine

Cum îţi permiţi să spui că eu ar trebui să mă mai ducumentez cînd tu nici măcar nu ştii cum se numeşte manţocăreala? :roll: Eu am MODificări validate de phpBBhacks, cum îndrăzneşti? :x Am creat otvforum.com, care are 10 000 de vizitatori pe lună şi 80 000 de mesaje. Eu să mă documentez? 8O Deci chiar eşti de toată jena... Măcar ai bunul simţ de a nu mai spune nimic. :wink:

olympia
Senior Member
Mesaje: 374
Membru din: Lun Mai 26, 2008 11:12 pm
Contact:

Mesajde olympia » Vin Mar 27, 2009 12:25 am

Usurel 'gherutza' ;) doar tu ai vrut sa fim friends4ever 8)

Evident ca nu eu ma pronunt asupra competentei tale, ci tu insuti, dupa cum observi. Daca tot le stii pe astea cu bebe, ar fi trebuit sa precizezi ca ce ai "snapshotuit" tu acolo este un bebe3 cu modificari, nu standard, pricepi? Asa ca ar fi trebuit sa ii explici omului ce MOD-uri sa bage, si de abia dupa aceea sa sari la gatul nostru.

Daca vrei respect pe acest forum, arata si tu - la randul tau - respect fata de cei mai experimentati (dintre care, te asigur, unii sunt foarte bine pregatiti, mult mai bine decat ai dat dovada ca iti poti imagina tu).


Înapoi la “PHPBB”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori