Se poate sparge un forum creat pe un server free?

Dacă aveţi probleme cu forumul dvs PHPBB, dacă vreţi să adăugaţi un MOD vă recomandăm forumul comunităţii PHPBB.ro.

Moderator: Moderatori

snakeman
New Member
Mesaje: 1
Membru din: Lun Dec 17, 2007 1:47 pm

Se poate sparge un forum creat pe un server free?

Mesajde snakeman » Lun Dec 17, 2007 2:36 pm

Am o nelamurire, de fapt mai multe.
Se pot sparge forumurile de discutii, care in prealabil au fost create numai pentru un cerc restrans de membri (closed forums)?
Mentionez ca unele sunt create pe servere free, de genul forumotion(dot)com
De asemenea, se poate modifica pe un astfel de forum data postarii, adica daca eu postez in realitate la ora 16.00, de exemplu, sa pot modifica astfel incat sa-mi apara ca am postat mai devreme, la ora 13...?
Astept opinii asupra ambelor probleme. Multumesc anticipat!



Avatar utilizator
OryNider
Junior Member
Mesaje: 36
Membru din: Vin Mai 19, 2006 12:57 am
Localitate: Arad
Contact:

Mesajde OryNider » Mie Ian 16, 2008 6:20 am

Dacă administratorul sau alcineva are access ftp la forum de timpul phpBB 2.0.xx se poate uploada utilitare de genul toolkit.php (PHPBB Admin ToolKit) cu care se poate schimba aroape orice cu o parolă care o va seta prima dată când rulează utilitarul şi se salvează într-un fişier de configurare.

Dacă are access doar la phpmyadmin poate lua hashul datei de la un alt topic şi să modifice ora la topicul/mesajul postat de mine acum de exemplu, la fel cu parola şi bineţeles schimbând o singură valoare se poate face administrator la un user nou dacă cineva ia schimbat parola la userul lui de admin.

La phpBB 3.0.x Olympus e suficient să fii moderator şi este o şmecherie prin care poţi deveni administrator. Apoi poţi exporta baza de date într-un fişier SQL din AdminCP şi poţi face modificările de mai sus cu un editor de text şi o poţi tot din ACP pune pe cea modificată sus dar nu poţi afla userul şi parola de la phpmyadmin dacă nu ai access ftp sau acces la contul de mail pe care s-a înregistrat contul la găzduirea free.
Membru mxBB Portal Developmet Team & Colaborator phpBBRomanian Online Comunity

Dacă nu reuşeşti din prima : încearcă să citeşti manualul!

Avatar utilizator
Sylver Cheetah 53
Average Member
Mesaje: 59
Membru din: Dum Aug 31, 2008 1:27 pm
Localitate: Milky Way
Contact:

Re: Se poate sparge un forum creat pe un server free?

Mesajde Sylver Cheetah 53 » Joi Mar 26, 2009 12:59 pm

snakeman scrie:Se pot sparge forumurile de discutii, care in prealabil au fost create numai pentru un cerc restrans de membri (closed forums)?

Da, se pot sparge.
snakeman scrie:Mentionez ca unele sunt create pe servere free, de genul forumotion(dot)com

Cu atît mai uşor. :D
snakeman scrie:De asemenea, se poate modifica pe un astfel de forum data postarii, adica daca eu postez in realitate la ora 16.00, de exemplu, sa pot modifica astfel incat sa-mi apara ca am postat mai devreme, la ora 13...?

Pe un forum gratuit nu poţi face asta fiindcă nu ai phpMyAdmin. :wink:


Înapoi la “PHPBB”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori