Ce scop are messengerul?

Proiectul îşi propune realizarea unei aplicaţii de comunicare gen YIM, MSN, ICQ utilizând PHP/MySQL.

Moderator: Moderatori

Avatar utilizator
smallAdmin
Average Member
Mesaje: 117
Membru din: Vin Mai 21, 2004 11:20 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde smallAdmin » Joi Aug 05, 2004 1:08 pm

nu m-am putut abtine sa nu postez si eu :D
n-am sa particip la proiect, din diverse motive. dar, imi permit sa fac cateva observatii:
1. cu yahoo o sa aveti mari probleme. pentru ca yahoo, tocmai ca sa impiedice alti clienti sa foloseasca serviciul lor schimba destul de des protocoalele. in ultimele 8 luni au avut loc vreo 4-5 schimbari. pentru mai multe detalii vedeti http://trillian.cc.
2. singura utilitate pe care o gasesc e ca un script sa transmita niste mesaje(alerte) unor oameni care au nevoie. ex.: cand se intampla o interogare de mysql, programatorul e anuntat. cand se intampla un nustiuce eveniment, cativa membri ai unui site pot fi anuntati.
3. messengerul vostru nu va trebui sa fie conceput ca o aplicatie stand-alone, ci ca o colectie de clase, cate o clasa pentru fiecare serviciu suportat ( yahoo, msn, icq )
4. din cauza punctului 2., primirea de mesaje de catre messenger nu e neaparat necesara. pentru a face un web messenger pentru un site, nu e nevoie sa folosesti yahoo/msn/icq. o baza de date pe server e de ajuns.

dupa cum vad eu threadul asta, e posibil ca acest proiect sa nu fie terminat niciodata ( in caz ca va fi inceput vreodata ), dar va urez succes.


NEXT !
--
Aurelian Scarlat
http://aurelian.scarlat.ro

doar in trecere

Mesajde doar in trecere » Joi Aug 19, 2004 7:39 am

Da-ti o fuga pe la http://eksplode.as.ro si veti vedea un messenger scris integral in PHP , functional de mai bine de cateva luni .

ExpertPHP

PHP Messenger

Mesajde ExpertPHP » Sâm Oct 02, 2004 3:39 am

Hmm .. interesant .. ar fi si mai interesant daca ar fii un mijloc de comunicare care inglobeaza RFC -ul IRC , DC++ si Messenger intr-un Flash gen Macromedia Communication Server MX , toate astea le-as putea realiaza ... dar nu vad rostu' "FREE" .. adika pe bani ash face avand la indemana posibilitatea unei noi extensii de PHP scrise in C++ ...
Daca doriti sa fie free , dati-mi un motiv "strong"...

GoodBye ...
ExpertPHP : expert.no-ip.org

Radical
Senior Member
Mesaje: 327
Membru din: Lun Feb 16, 2004 2:40 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

POT !!!!!

Mesajde Radical » Lun Oct 04, 2004 10:58 am

ExpertPHP scrie:Hmm .. interesant .. ar fi si mai interesant daca ar fii un mijloc de comunicare care inglobeaza RFC-ul IRC , DC++ si Messenger intr-un Flash gen Macromedia Communication Server MX , toate astea le-as putea realiaza ... dar nu vad rostu' "FREE" .. adika pe bani ash face avand la indemana posibilitatea unei noi extensii de PHP scrise in C++ ...
Daca doriti sa fie free , dati-mi un motiv "strong"...
GoodBye ...
ExpertPHP : expert.no-ip.org


Moaaaaaaaaa... ce tare sunt eu... incep cu onomatopee beton.... ca sa par ganditor... bag niste cuvinte mari: inglobeaza, RFC -ul IRC, Flash gen Macromedia Communication Server MX.... pot pot pot pot pot.... mai bag si ceva reclama la o firma... mare... sa dea bine... apoi spun ca totul se reduce la bani...

Nu stiu cine a cerut un ban pe un sfat de pe forum... si nu stiu cine ar da... !

Apoi continua si mai bine... "posibilitatea unei noi extensii de PHP scrise in C++"... sa-mi aratati si mie o extensie PHP care nu e scrisa in C++ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D

Incheiere simpla compus e.s.: adica mesaj in engleza plus evident... nevoia de reclama... bag si adresa mea de veb unde se afla extensa mea PHP scrisa in C++ ...

Mai oameni buni... nu mai vorbiti ca Atanasiu la deschiderea anului scolar... lucrurile simple se spun in cuvinte simple... ca rad carcotasii de voi dupa aia !!!!

Avatar utilizator
stealth
Senior Member
Mesaje: 308
Membru din: Lun Iun 21, 2004 9:36 am
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: PHP Messenger

Mesajde stealth » Mar Oct 05, 2004 9:57 pm

ExpertPHP scrie:Hmm .. interesant .. ar fi si mai interesant daca ar fii un mijloc de comunicare care inglobeaza RFC -ul IRC , DC++ si Messenger intr-un Flash gen Macromedia Communication Server MX , toate astea le-as putea realiaza ... dar nu vad rostu' "FREE" .. adika pe bani ash face avand la indemana posibilitatea unei noi extensii de PHP scrise in C++ ...
Daca doriti sa fie free , dati-mi un motiv "strong"...

GoodBye ...
ExpertPHP : expert.no-ip.org


ei nah ... asta-i chiar buna. .... cretin.

apann
Average Member
Mesaje: 93
Membru din: Lun Mai 17, 2004 1:47 pm

Mesajde apann » Mie Oct 06, 2004 10:15 am

Gandeste-te la personajul care a scris bucata de cod:
[php]
<?php
echo "hello world";
?>
[/php]
fara sa ceara bani.

Troto
PHPRomania Coder Professional
Mesaje: 249
Membru din: Mar Iun 29, 2004 2:11 am
Localitate: Brasov

Mesajde Troto » Mie Oct 06, 2004 11:00 pm

sa nu credeti ca-i tin partea Dl. Expert, dar la urma urmei oricune poate sa ceara ce vrea si cat vrea. Important e daca exista cineva care sa-i dea cat vrea.

Avatar utilizator
stealth
Senior Member
Mesaje: 308
Membru din: Lun Iun 21, 2004 9:36 am
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde stealth » Joi Oct 07, 2004 2:36 pm

se poate ... nici eu nu lucrez degeaba dar exista locuri unde se cere ... aici tipu' a fost in premiera.

Vizitator

Da ......

Mesajde Vizitator » Vin Noi 05, 2004 7:00 pm

OK
interesant ce se discuta aici.
Ma bag si eu.
Daca exista vreun script scris pentru treaba asta dau macar o idee de script as vrea sa o vad si eu
Ciao :roll:

bellarchitect
PHPRomania Supporter
Mesaje: 14
Membru din: Mie Noi 17, 2004 4:07 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde bellarchitect » Mar Noi 23, 2004 3:43 am

daca vreti aruncati o privire la adresa http://www.tillonline.com. este un site de dating cu messenger. doar utilizatorii care au platit pot trimite mesage. cei care au cont gratuit pot doar primi.

la vremea respectiva nu stiam Actionscript, asa ca partea clientului este facuta in Javascript. Singura chestie naspa este ca toate mesajele care apar pe ecran sunt memorate in mysql, si daca sunt multi utilizatori conectati pot sufoca baza de date. In rest problemele de Javascript cum ar fi refresh-ul discret al paginii, sau ferestre multiple pt fiecare buddy (gen YIM) au fost rezolvate.

un astfel de messenger este bun atunci cand comunicarea intre buddies este pe bani :D. sau pentru asistenta online.

deci, mai vrea careva sa faca ceva ?

Avatar utilizator
Tudy
Senior Member
Mesaje: 506
Membru din: Mie Sep 22, 2004 7:00 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde Tudy » Lun Dec 06, 2004 4:40 pm

Se mai face ceva PHP Messanger pana la urma ? :?

Avatar utilizator
NoBoss
PHPRomania Supporter
Mesaje: 10
Membru din: Lun Feb 21, 2005 3:32 pm
Localitate: bucharest
Contact:

messenger?=dead

Mesajde NoBoss » Vin Apr 01, 2005 6:56 am

ati murit cu proiectu asta??/
io-s mai nou si vroiam sa aflu mai multe
think twice - act once.

Avatar utilizator
Tudy
Senior Member
Mesaje: 506
Membru din: Mie Sep 22, 2004 7:00 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde Tudy » Vin Apr 01, 2005 8:14 am

Da, e adevarat. Nu s-a mai vorbit de el... Poate ca intr-o zi, daca se va ocupa cineva de el, sa se faca ceva 8)

Avatar utilizator
Radu Cristian
PHPRomania Supporter
Mesaje: 5
Membru din: Joi Feb 24, 2005 1:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Nu ca m-as pricepe....

Mesajde Radu Cristian » Joi Apr 28, 2005 10:24 am

Ma scuzati fiinca sunt total incepator,
La mine pe site se afla un instant messenger facut in Flash, ruleaza pe PHP fiind integrat intr-un modul Mambo.
Discutiile sunt salvate intr-un fisier mic text si sunt pastrate in numar limitat.
Poate fi protejat astfel incit nu-l pot utiliza decit userii inregistrati...
Daca vreti sa va uitati prin el vi-l ofer cu mare placere.
Este GNU/GPL.

Poate e o idee....
Orice sut in c#@ este un pas inainte!

Avatar utilizator
Tudy
Senior Member
Mesaje: 506
Membru din: Mie Sep 22, 2004 7:00 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde Tudy » Joi Apr 28, 2005 4:10 pm

Radu, ne dai un link de unde sa-l downloadam ? :D


Înapoi la “PHP Messenger”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori