Ce scop are messengerul?

Proiectul îşi propune realizarea unei aplicaţii de comunicare gen YIM, MSN, ICQ utilizând PHP/MySQL.

Moderator: Moderatori

MihaiV
Junior Member
Mesaje: 33
Membru din: Sâm Aug 09, 2003 11:56 pm

Ce scop are messengerul?

Mesajde MihaiV » Joi Ian 01, 2004 3:06 pm

Mi-ar placa sa vad un astfel de messenger, insa problema se pune la va folosi? Ce ar avea el in plus fata de messengerele consacrate? De ce ar opta utilizatorii pt un astfel de messenger?
Ideea imi place ,insa nu gasesc raspunsuri la intrebarile de mai sus.



Avatar utilizator
VanGogs
Average Member
Mesaje: 77
Membru din: Lun Noi 03, 2003 11:49 am
Localitate: Alba-Neagra

...

Mesajde VanGogs » Vin Ian 02, 2004 12:16 am

ah, pai ce altceva decat sa poti trimite mesaje, intre utilizatorii inregistrati pe un site... Bine, sunt si alte solutii, yahoo messenger, un client irc, etc, da daca nu ai asha ceva la indemana, un site messenger poate fi o binecuvantare...

Ce e misto e ca e in timp real, deci nu sunt doar mesaje gen mail, ci dk esti logat iti apare un popup window cu mesaju, poti sa dai reply, etc...

MihaiV
Junior Member
Mesaje: 33
Membru din: Sâm Aug 09, 2003 11:56 pm

Mesajde MihaiV » Vin Ian 02, 2004 7:09 pm

asta inseamna ca sunt legat de browser. practic n-am facut nimic. Ce rost are un nou messnger daca deja exista solutii care merg f bine? cind faci un produs il faci cu un scop si mai ales cu o caracteristica care-l sa-l diferentieze de concurenta, altfel e sortit esecului din start.

Avatar utilizator
VanGogs
Average Member
Mesaje: 77
Membru din: Lun Noi 03, 2003 11:49 am
Localitate: Alba-Neagra

ahh

Mesajde VanGogs » Sâm Ian 03, 2004 2:41 am

draga Mihai, bineinteles ca esti legat de browser pentru ca proiectul, daca ar fi inceput, ar trebui scris in PHP, doar esti pe phpromania, nu?

faptul ca il poti diferentia de concurenta nu e cine stie ce...
de exemplu, dk vrem sa ne apucam sa scriem un php nuke al nostru ne-ar da o mare bataie de cap, pt k deocamdata exista php nuke kre merge super, e flexibil, fain, etc... dar daca muncim mult, si ne iasa ceva si mai original atunci am invinge competitia si ne-am atinge scopul, nu?

depinde de ce vrei sa aduca nou creatia ta, in cazul nostru messengerul... idei sunt multe si oameni talentati si mai multi

MihaiV
Junior Member
Mesaje: 33
Membru din: Sâm Aug 09, 2003 11:56 pm

Mesajde MihaiV » Sâm Ian 03, 2004 12:54 pm

Din pacate nu m-ai lamurit cu nimic. SUnt de acord ca exista multi oameni talentati si cu idei, insa, concret , ce poate aduce nou si UTIL pt utilizatorii sau un php messenger?

Avatar utilizator
VanGogs
Average Member
Mesaje: 77
Membru din: Lun Noi 03, 2003 11:49 am
Localitate: Alba-Neagra

Mesajde VanGogs » Sâm Ian 03, 2004 9:18 pm

bun, atunci sa-ti dau un exemplu

esti pe net si vrei sa vezi cine e online, dintre utilizatorii de pe acesti site, pt ca nu vrei sa imi trimiti un mesaj privat pt k nu stii cand o sa-ti raspund la el...

te loghezi, vezi k sunt online si imi trimiti un mesaj cu messengerul, pt k nu stii nimic espre mine, dk sunt pe irc, dk da pe ce canal, sau pe yahoo messenger, etc... si astfel imi trimiti mesaje cu messengerul site-ului, iti apare un popup, dai reply etc...

si astfel ai vb cu mine, pt k altfel nu ai fi putut, sau nu instant...

ai priceput cat de cat?

MihaiV.

Mesajde MihaiV. » Dum Ian 04, 2004 2:08 pm

eu am priceput, insa explica-mi o chestie. Ce s-ar putea face cu acest messenger, se poate deja face acum prin alte mijloace?

Avatar utilizator
biban
Senior Member
Mesaje: 204
Membru din: Dum Apr 13, 2003 8:23 pm
Localitate: Giurgiu
Contact:

Mesajde biban » Dum Ian 04, 2004 3:08 pm

vreau shi eu cateva motive pentru care va fi mai bun decat un alt messenger. de curiozitate. care e inovatzia la care va-tzi gandit.
incerc sa-mi imaginez unu asha cum zicetzi voi shi nu reusesc.

am vazut chaturi facute in php f bine realizate dar care nu au prins. de ce credetzi ca va prinde un messenger php.

oricum, nu zic sa nu incercam, macar pentru technologie, poate se realiyeay[ nishte inginerii prin el pe care le putem folosi la alte proiecte. :wink:

Avatar utilizator
cristi
PHPRomania Admin Team
Mesaje: 269
Membru din: Dum Mai 26, 2002 1:41 am
Localitate: Timisoara

Mesajde cristi » Dum Ian 04, 2004 6:36 pm

1. ar fi online... nu e nevoie sa iti instalezi un program special
2. ar putea fi folositor in interiorul comunitatii ... membri ar putea comunica folosind datele de inregistrare a lor. (utilizator, parola)
3. ar fi un produs romanesc
Putem gasi si altele
<?php
$www = "http://www.phpromania.net";
$facilitati = array("cauta hosting","blog");
?>

Avatar utilizator
VanGogs
Average Member
Mesaje: 77
Membru din: Lun Noi 03, 2003 11:49 am
Localitate: Alba-Neagra

Mesajde VanGogs » Lun Ian 05, 2004 9:09 am

vreau shi eu cateva motive pentru care va fi mai bun decat un alt messenger. de curiozitate. care e inovatzia la care va-tzi gandit.
incerc sa-mi imaginez unu asha cum zicetzi voi shi nu reusesc.

am vazut chaturi facute in php f bine realizate dar care nu au prins. de ce credetzi ca va prinde un messenger php.


da nu era vorba de chat. chatul in php e naspa si kiar nu-si are rostul. sa tot dai refresh la pagina de mii de ori pt fiecare mesaj, nu e instant, etc... vorbeam de un messenger, gen d-ala de poti lua pe net sa-l integrezi in php nuke, de fapt in php nuke poti integra cam tot ce vrei, hmm, cum sa zic eu? ma mai gandesc si poate explic klumea...

Vizitator

Mesajde Vizitator » Lun Ian 05, 2004 12:43 pm

CRed ca incep sa inteleg. Daca il privim prin prisma Y!M sau MSN, atunci php-msnger nu prea isi arerostul. dar daca il privim ca un mijloc de comunicare al phpromania, ca fiind un instrument propriu de a tine legautra si de a discuta in timp real, atunci ar merge. Porbabil punctul forte ar fi faptul ca nu depinde decit de browser si ar fi f util autnci cind esti in alt oras si nu gasesti sau nu vrei sa folosesti (din motive de scuritate) un messenger consacrat. Daca se va incpe acest proiect, as vrea sa contribui si eu, insa va pot ajuta mai mult la partea de marketing (de la concept pina la promovare), decit la cea de design si de programare.

MihaiV
Junior Member
Mesaje: 33
Membru din: Sâm Aug 09, 2003 11:56 pm

Mesajde MihaiV » Lun Ian 05, 2004 12:45 pm

Postul anterior e al meu (am uitat sa ma logez) :oops:

Avatar utilizator
biban
Senior Member
Mesaje: 204
Membru din: Dum Apr 13, 2003 8:23 pm
Localitate: Giurgiu
Contact:

Mesajde biban » Lun Ian 05, 2004 10:21 pm

OK. sunt putzin lamurit.
Incep sa-mi fac idee despre un proiect, nu shtiu daca e tocmai ceea ce vretzi voi sa facetzi, daca nu spunetzi-mi daca vi se pare interesant ceea ce m-am gandit eu. Sa detaliez:
-un modul pt PHPNuke(sau orice altceva) care sa presupunem ca ma inscriu la un site pe care il vizitez aproape zilnic shi care are aceasta facilitate (exemplu un site de stiri).
-cand imi creez contul pe acest site completez un camp unde specific serverul la care sunt inscris pe PHPMessenger
-asha, acum dupa ce am accesat acest site primesc pe langa informatziile pe care le pune la dispozitzie siteul shi informatzii shi mesaje de pe celalalt( intr-un popup sau o casutza unde apare de exemplu ai 5 mesaje shi imi spune starea vremii shi ce alte shtiri mai sunt pe serverul messenger). Adica daca vizitez PHPROMANIA (de exemplu) primesc niste stiri sau mesaje de pe siteul XYZ, Cristi cand viziteaza, primeste de pe ABC shi asha mai departe... fiecare la ce messenger e abonat

Sunt pe aproape?!?!
Daca nu, vi se pare interesant?!?

Vizitator

Mesajde Vizitator » Mar Ian 06, 2004 2:40 am

pare interesant,insa se poate face?

Avatar utilizator
biban
Senior Member
Mesaje: 204
Membru din: Dum Apr 13, 2003 8:23 pm
Localitate: Giurgiu
Contact:

Mesajde biban » Mar Ian 06, 2004 3:45 pm

Cred ca se poate face daca se studiaza atent codul PHPNuke(shi structura datelor). Eu nu sunt familiarizat cu PHPNuke, dar nu cred ca e cine shtie ce inginerie


Înapoi la “PHP Messenger”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator