Ce scop are messengerul?

Proiectul îşi propune realizarea unei aplicaţii de comunicare gen YIM, MSN, ICQ utilizând PHP/MySQL.

Moderator: Moderatori

Vizitator

Mesajde Vizitator » Mar Apr 13, 2004 7:39 pm

ar fi interesant ....cade nevoia unui program specializat si astfel poti folosi un serviciu de messanger chiar si de pe blue flops (linux pe 2 floppyuri)



ciprianmp
PHPRomania Supporter
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Apr 03, 2004 3:01 am
Localitate: Bucureşti

Vorba multa... saracia omului!

Mesajde ciprianmp » Dum Apr 25, 2004 2:25 am

Eu nu mai inteleg nimic... S-a apucat careva de treaba? Ce tot nu intelege lumea la ce-ar folosi? Explicatii sunt destule, unii le-au si mentionat, foarte inteligent dealtfel. Ar mai fi un aspect:
Daca mergi in afara, intr-un interes de serviciu (mai ales intr-un serviciu mai confidential) si ti se pune la dispozitie un pic de acces la internet, poti sa-ti iei gandul de la messengerele de orice fel, pentru ca singurul port la care ti se da acces este portul 80!!! Am stat patru luni in Canada si am comunicat cu nevasta-mea pe mail de mi s-a acrit. Stateam la rand sa citesc si sa raspund in jumatate de ora zilnic (daca ma programam anterior)... Plec acum in Germania si am fost prevenit deja de un coleg din seria dinaintea mea ca ma asteapta acelasi lucru, dar cu durata de acces la discretie... Ca urmare, de 3 saptamani mi-am facut propriul forum php pe calculatorul meu local (conectat non-stop) pe care voi intra sa vorbesc cu sotia mea pe un topic ascuns. Solutie buna, dar si mai buna ar fi acest messenger!!!
Asa ca eu unul ma inscriu cu drag, si vreu sa vad fapte! Nu doresc nimanui sa vada ce inseamna accesul la internet banat de un administrator idiot... dar asteptati-va sa-i gasiti mai ales in vest-ul in care tocmai am intrat! Sunt redusi... Decat sa cumpere un antivirus sau un spyware remover sau sa limiteze traficul, blocheaza porturile. Nu ma mira ca multi raman retardati... Sursele de internet pentru multi din vest (chiar si prin AOL la ei acasa) sunt cenzurate groaznic. Le e frica sa mearga si la Microsoft sa-si updateze windows-urile... chiar daca au licenta - si vorbesc aici despre admnistratori de la institutii de stat in special (platiti greu)...
Deci: LUCRĂM?

Avatar utilizator
arond
Senior Member
Mesaje: 580
Membru din: Joi Mar 11, 2004 2:00 am
Localitate: 127.0.0.1
Contact:

Mesajde arond » Dum Apr 25, 2004 7:07 pm

Retardati ? :)

Tehnologiile pe care le folosesti sunt inventate de aia, dar nu asta e important.

Ce nu inteleg e de ce crezi tu ca ar trebui cineva dintr-o retea locala a unei companii (organizatii, etc) sa aiba acces la altceva decat are nevoie ? Ie. daca amploaiatul se presupune ca nu face decat browsing si isi citeste mail-ul de pe serverul de mail local, la ce i-ai lasa deschis alt port decat 80 ?

Aa, sa vorbesti tu cu nevasta-ta prin Yahoo (si pe langa tine alte 114 secretare care descopera ca e mai interesant sa se dea Pamela Anderson pe net decat sa joace Solitaire...).

Grow up.

In alta ordine de idei, solutii exista deja, in variate forme si arome (ChatAnywhere, phpLive, etc).
People ask for criticism, but they only want praise.
W. Somerset Maugham (1874 - 1965).

http://www.arond-design.ro

Avatar utilizator
cristi
PHPRomania Admin Team
Mesaje: 269
Membru din: Dum Mai 26, 2002 1:41 am
Localitate: Timisoara

Mesajde cristi » Lun Apr 26, 2004 10:12 am

Putem incepe prin a crea o zona pe sourceforge.net.

ciprianmp e in echipa... Altcineva?
<?php
$www = "http://www.phpromania.net";
$facilitati = array("cauta hosting","blog");
?>

ciprianmp
PHPRomania Supporter
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Apr 03, 2004 3:01 am
Localitate: Bucureşti

pentru arond

Mesajde ciprianmp » Lun Apr 26, 2004 11:16 pm

arondulet, scuze ca n-am raspuns mai devreme... de azi... dar mi-a picat calcul zilele astea si am reinstalat sistemul.
Nu vreau sa transformam acest topic in ceva personal... Nu ma refeream la tine (ca asa ai reactionat!), ci la acei administratori puturosi din lumea intreaga, care, in loc sa creeze reguli clare de acces la internet (de fapt nu ei, ci directorii) si apoi sa monitorizeze eventualele abuzuri, se multumesc sa bage un firewall implicit si poate cateva setari in plus. Astfel se duc banii companiilor pe licentele serverelor lui bill sau chiar pe servere de linux, fara a fi folosite toate facilitatile acestora, pe cand toata treaba asta cu banarea utilizatorilor se poate face si cu programe free. Si asta am numit eu retardare. Scuze daca am am fost prea dur, dar mi-am amintit in timp ce scriam mesajul ala de un admin din Canada, care isi bea cafeaua toata ziua si nu misca un pai. Inca un exemplu si sa-mi spui daca e normal:
Mi-am cumparat acolo o camera digitala de vreo 600$, ca sa imi spuna acest individ ca nu are voie sa-mi instaleze driverul camerei (sau sa ma lase pe mine), pentru ca i-ar cere toti lucrul asta (n-a mai existat pana la urma decat unul singur in situatia asta din 125 de cursanti). Din discutiile cu el, am vazut ca era un lenes de doi bani. Si culmea, un alt coleg de-al sau, tot admin dar in alta zona de responsabilitate, mi-a dat privilegii de power user, s-a oferit si a venit de cate ori am vrut cu un cd-writer extern si mi-a scris vreo 3 CD-uri cu imagini ca amintire, si am putut sa-i trimit si lui nevasta-mea poze cu Niagara. Stiu ca si la noi sunt astfel de mici dumnezei (scriu intentionat cu d mic), dar nu cred ca trebuia sa sari ca ars decat daca te afecta in vreun fel. Si totusi, lucram?
Toate cele bune!

Avatar utilizator
arond
Senior Member
Mesaje: 580
Membru din: Joi Mar 11, 2004 2:00 am
Localitate: 127.0.0.1
Contact:

Mesajde arond » Mar Apr 27, 2004 12:49 am

[offtopic]
Probabil ca am reactionat si eu prea dur, si-mi cer scuze.

Dar m-am plictisit de 'aia sunt niste idioti, retardati, alea-alea', cand aia, repet, au creat tehnologia. Ma rog, n-are importanta... asta e problema cu generalizarile.
[/offtopic]

In alta ordine de idei, exista un set de specificatii pentru acest wannabe :) messenger ? Pentru ca mie tot nu mi-e clar ce e de facut cu el :).

Numa' bune.
People ask for criticism, but they only want praise.

W. Somerset Maugham (1874 - 1965).



http://www.arond-design.ro

Avatar utilizator
VanGogs
Average Member
Mesaje: 77
Membru din: Lun Noi 03, 2003 11:49 am
Localitate: Alba-Neagra

Mesajde VanGogs » Vin Apr 30, 2004 12:26 pm

nu cred ca trebuie sa ne grabim cu contul pe sourceforge.net, prima data sa ne punem la punct proiectul si sa vedem ce iese. Ce avem, ce stim si putem face, cine e doritor si cam cat timp ne-ar lua. Daca va fi usor de modificat, updatat, daca e cineva disponibil sa se ocupe de continuitatea proiectului, daca e competitiv, daca il va folosi cineva, etc.

am revenit ji io, baku mamii lui ca imi mananca viata... :evil:
Doctore, de 3 lei pastile

coditza
Senior Member
Mesaje: 298
Membru din: Vin Ian 23, 2004 7:30 pm
Localitate: cluj-napoca

Mesajde coditza » Mie Iun 09, 2004 8:03 pm

no, dupa mult timp ma trezesc si io sa zic ceva...

/off topic
vad ca forumu o crescut si asta ma bucura

/on topic
un messenger in php ii o idee proasta... asa cum ziceau multi, deja is dezvoltate o gramada de alte aplicatii de genu si chiar daca proiectul va fi dus la bun sfarsit, o sa se gaseasca greu utilizatori pentru el...

/off topic iara
oscommerce nu mai este dezvoltat, cam toate softurile de magazine virtuale bune costa de te indoaie...
suna la careva vreun clopotzel?

cam atat, ne vedem peste cateva luni :D

Avatar utilizator
stealth
Senior Member
Mesaje: 308
Membru din: Lun Iun 21, 2004 9:36 am
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde stealth » Lun Iun 21, 2004 10:46 am

nu stiu daca are sens sa reinventam roata...
doar ca sa poarte stampila "made in ro"? ... nu cred.
Eventual se poate face altceva.
Un messenger (aplicatie windows) care a aiba drept backbone un sistem de centralizare bazat pe PHP&mySQL.
Ati putea sa spuneti ca tot mai bun e Yahoo Messenger, sau MSN messenger, dar daca va ganditi bine, astea 2 difera ...Evident putem veni si noi cu o idee mai buna, sau cel putin originala.
Un messenger cu post-board si chestii.
Oricum ... o clona dupa phpLive sau phpMessenger nu are sens.
Ar fi avut daca erau comerciale proiectele, dar sunt free, si functioneaza perfect.

Wizard
Junior Member
Mesaje: 31
Membru din: Joi Iul 01, 2004 8:27 pm

Mesajde Wizard » Joi Iul 01, 2004 9:20 pm

Aber in cazul unui messenger browser-based, n-ar fi mai util un applet java?
Zic si eu asa, nu ca as fi mare fan java, dar in cazul asta mi se pare ca indeplineste mai bine functia ceruta.

razna
New Member
Mesaje: 3
Membru din: Joi Iul 22, 2004 11:28 pm

hou hou :)

Mesajde razna » Joi Iul 22, 2004 11:50 pm

hou hou baietii deja exista asa ceva..
si e facut flash + php + mysql..
si mi`se pare cea mai buna solutie:P
sa zice`m ca faci asa ceva.. :)
dar..
tre sa ai multe kestii
+ daca incarci cu prea multe :D deja.. :)) ala se enerveaza daca sta sa astepte .. sa se incarce..
whatever
.. ash zice..
icons multe ar trebui
IM :D backgrounds :P
interesante.. :P animation icons;P like ymsn.. :P sa te poti connecta si pe irc..si sa poti vb cu prietenii de pe ymsn.. msn .. aol .. sau ce o mai fi .. optiune webcam :P..
share files
send file
:) cam asta ar trebuii sa contina :P
si ar parea ceva interesant :) good luck

Avatar utilizator
PET
Senior Member
Mesaje: 325
Membru din: Mie Aug 20, 2003 11:40 pm
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde PET » Mar Aug 03, 2004 10:56 pm

interesant proiectul. Ar fi si foarte util. Multa lume merge le la cluburi de net, si nu au instalat MSN Messenger sau YM!. Un astfel de program ar fi...superb.
PET - Vesnicul n00b al acestui forum :)

Avatar utilizator
arond
Senior Member
Mesaje: 580
Membru din: Joi Mar 11, 2004 2:00 am
Localitate: 127.0.0.1
Contact:

Mesajde arond » Mie Aug 04, 2004 10:02 am

Yahoo Messenger are un client web based (si probabil si MSN).

http://messenger.yahoo.com

Asa ca ratiunea asta dispare si ea.

Singurul loc in care am vazut folosit asa ceva este web based customer support, sa poate clientu' nemultumit sa te injure online si in timp real.

Dar, repet, exista deja solutii open-source care isi fac treaba foarte bine (PHPLive).
People ask for criticism, but they only want praise.

W. Somerset Maugham (1874 - 1965).



http://www.arond-design.ro

Vizitator

Mesajde Vizitator » Mie Aug 04, 2004 1:56 pm

N-am avut rabdare sa citesc tot ce s-a scris pana acuma ca e un topic lung si un pic cam plictisitor. Eu am facut un mic messenger in php si principalul lui avantaj este ca poate fi folosit de ABSOLUT ORICINE, nu necesita nici macar JavaScript, deci merge chiar si pe mobile (de pe wap). De fapt asa i-am si spus initial Wap-Irc deoarece planuiam sa il fac sa se conecteze si Retardchat, serverul meu de IRC. Daca intereseaza pe cineva, Wap-IRC este hostat la http://www.retardchat.net/sms/.

Inca o chestie: Nu prea stiu cum se face formatarea paginilor WML, deci deocamdata nu merge decat pe mobilele Wap cu browsere HTML :) Oricum voi rezolva asta cat de curand.

Avatar utilizator
stealth
Senior Member
Mesaje: 308
Membru din: Lun Iun 21, 2004 9:36 am
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde stealth » Joi Aug 05, 2004 12:51 pm

Bah ... una peste alta... de ce nu incepem ?
Nu ca ar fi super interesant proiectul, dar cand te gandesti ca dupa asta o sa vina altu' ... parca devine mai interesant.


Înapoi la “PHP Messenger”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori