Google, cum?

Proiect care işi propune realizarea unui motor de căutare pentru site-urile .ro.

Moderator: Moderatori

theone
PHPRomania Supporter
Mesaje: 21
Membru din: Dum Feb 20, 2005 1:01 am

Google, cum?

Mesajde theone » Mar Mar 01, 2005 12:34 am

1. Ok. Google cel mai mare motor de cautare de pe internet. Indexeaza zilnic n site-uri. Cand se intoarce peste site-urile vizitate? Ultimul catch la site-ul meu este din 17 feb dar in meta tags am cerut sa fie revizitat o data la 10 zile. Ce trebuie sa fac?
2. Cum imi maresc page rankul?

Va multumesc anticipat.



mihnea sim
Average Member
Mesaje: 149
Membru din: Vin Aug 20, 2004 9:15 pm
Localitate: Alexandria
Contact:

Mesajde mihnea sim » Mar Mar 01, 2005 8:30 am

pagerankul .. este un fel de a spune cat de des ajunge pe pagina ta un navigator la intamplare, dand click pe toate linkurile posibile de pe siteuri .. dand "back" atunci cand ajunge la un "dead-end". Trebuie sa ai cat mai multe linkuri spre siteul tau de pe multe alte pagini. Dar sa nu te chinui prea mult pt ca google a auzit ca noi stim de asta si i-a scazut importanta.

Pt problema 1 nu stiu ce sa zic, probabil ca le viziteaza in functie de cat de bine e plasat siteul si probabil numai pt acelea tine cont de ce e specificat in meta-tags .. sau poate ca tine cont numai la siteurile al caror content e generat dinamic (din db).
"o istorie aberanta si injusta copleseste fiinta si o arunca afara din lumea ei"

kimba
PHPRomania Supporter
Mesaje: 5
Membru din: Vin Mar 25, 2005 6:48 am

The Anatomy of a Large-Scale Hypertextual Web Search Engine

Mesajde kimba » Vin Mar 25, 2005 6:54 am


Avatar utilizator
bluecrime
Senior Member
Mesaje: 204
Membru din: Mie Noi 21, 2007 11:22 pm
Localitate: Botosani
Contact:

Mesajde bluecrime » Dum Oct 26, 2008 7:13 pm

Am dat acum cativa ani(vreo 3) peste un script facut in php care indexa pagini si le introducea in db.
Mergea din link in link...


Înapoi la “Motor de cautare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori