As vrea un : Autosearch engine pentru www.mobile.de

Proiect care işi propune realizarea unui motor de căutare pentru site-urile .ro.

Moderator: Moderatori

luk
PHPRomania Supporter
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Mar 22, 2003 3:35 am

As vrea un : Autosearch engine pentru www.mobile.de

Mesajde luk » Sâm Dec 04, 2004 1:19 pm

Salut

Am vazut un proiect foarte interesant realizat de o firma de soft si inclin sa cred ca a fost facut in Php.
Despre ce e vorba? Am sa va explic acum.
Site-ul www.mobile.de este o baza de date cu motor de cautare pentru masini NOI si SECOND HAND.

Pe mine m-ar interesa un : Autosearch engine care isi reimprospateaza cautarea automat la fiecare 30 sec si cand apare o masina NOUA CARE PINA ATUNCI N-A FOST LISTATA SI A INTRAT DE CURAND IN BAZA DE DATE care corespunde criteriilor de cautare de pe site-ul www.mobile.de sa declanseze o melodie sau orice semnal sonor.

Exemplu concret :
Mergeti pe site-ul : _http://www.mobile.de/cgi-bin/searchPublic.pl?bereich=pkw&sprache=1

si selectati urmatoarele criterii :
Marke : Audi
Modell : A4
Preis von : bis - EUR 15000
Kategorie : Limousine
Leistung : von 86 bis 110 KW
Erstzulassung von : 2001
Kraftstoffart : Diesel
Eingabedatum : ... seit gestern


Dupa ce selectati criteriile astea de cautare o sa primiti o lista de masini .
Pe mine m-ar interesa un program care sa reimprospateze cautarea asta automat la fiecare 30 secunde si cand apare o masina noua in lista asta sa ma avertizeze sonor printr-o melodie.

M-ar putea ajuta cineva cu asa ceva? A vazut cineva un program din asta undeva ?

V-as fi foarte recunoscator daca m-ar putea indruma cineva sau mi-ar putea zice unde gasesc asa ceva

TOATA FAZA E CA SA VAD CAT MAI REPEDE POSIBIL MASINA CE A INTRAT IN BAZA DE DATE DE LA www.mobile.de CARE CORESPUNDE CRITERIILOR MELE DE CAUTARE,DECI SA NU MA ATENTIONEZE LA TOATE MASINILE CARE INTRA IN BAZA DE DATE,DOAR LA CELE CARE CORESPUND CRITERIILOR MELE DE CAUTARE CARE LE-AM SELECTAT DE PE SITE-UL www.mobile.de

Dupa ce mi-am selectat criteriile de cautare vreau ca sa aflu primu orice masina care intra in baza asta de date si sa fiu atentionat sonor ca a intrat o masina noua care pina atunci nu a fost listat .
Reimprospatarea asta de cautare sa sa faca cat mai repede : 30 sec de exemplu ca si la site-urile care arata scorurile sportive on-line.

De ex : www.gazetasporturilor.ro arata scorurile on-line la meciurile de football din Divizia A si reimprospateaza automat site-ul la fiecare 1 minut

Si la fiecare reimprospatare a criteriilor de cautare sa-mi afiseze doar masinile care au fost introduse recent in baza de date si care nu au fost afisate pina atunci in lista de cautare.

Deci sa vad doar ce e NOU APARUT in BAZA DE DATE,ce am vazut deja sa nu-mi mai apara !!!!!
Ultima oară modificat Mar Iul 12, 2005 2:47 pm de către luk, modificat 1 dată în total.



Vizitator

Mesajde Vizitator » Sâm Mai 21, 2005 5:52 pm

Priviti ce am gasit pe net ! Un soft din asta de cautat masini dar MULT MAI PERFORMANT.Cauta de pe o gramada de portaluri,nu doar de pe mobile.de

Cod: Selectaţi tot

http://www.carcopy.com


Cod: Selectaţi tot

http://babelfish.altavista.com
Pentru tradus din german in engleza pentru cine nu stie germana

Carcopy.com - version 5.0

The InterNet special software for car dealers and vehicle salesmen is daily developed further since the year 2000. Several hundred autohouses out completely Europe use this Tool for your daily work.

Deci ce am vazut eu pina acum facut in mod "artizanal" e copil mic pe langa asta

Weiterleitung Ihrer Fahrzeugdaten an über 40 Börsen und Portale (auch viele kostenlose)

Deci nu vad dc ar opri mobile.de cererile adresate lor din moment ce exista soft din asta!

raducanu

Mesajde raducanu » Mie Iul 13, 2005 1:59 am

Este cineva care lucreaza cu www.carcopy.com,? Eu am incercat sa lucrez cu acest program dar mi se pare foarte greu , Daca introduci in cautare ex:vw passat 06/2001 diesel clima PRET 8700euro situl i-ti va cauta masina care corespunde exact criteriilor,ceeace nu este un lucru bun .Pe langa aceasta mai intra multe alte masini intro zi si daca nu ai selectate criteriile care sa corespunda exact criteriilor nu ai sansa sa le vezi. Scopul principal ar fi gasesti masini la cel mai bun pret sau pana intun anumit pret maxim .Daca ati aflat cum se poate face acest lucru,lamuriti-ma,deoarece acum sunt in perioada de proba si doresc sa continui daca cele mai sus scrise ar fi posibile.astept raspuns la radupop21@yahoo.com

Abhadick3
PHPRomania Supporter
Mesaje: 15
Membru din: Mar Ian 09, 2007 10:50 pm

Mesajde Abhadick3 » Mie Ian 10, 2007 3:23 am



Înapoi la “Motor de cautare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori