NEW CATEGORY ON [phpromania.net]

Scrie sugestiile,părerile,criticile,ideile, comentariile referitoare la comunitate sau la forum.

Moderatori: admin, Moderatori

LXS
Senior Member
Mesaje: 375
Membru din: Dum Oct 05, 2008 8:34 pm
Localitate: Timisoara
Contact:

NEW CATEGORY ON [phpromania.net]

Mesajde LXS » Lun Oct 05, 2009 12:00 am

Ar trebui sa existe o categorie de desktop programming, sa nu deviam de la subiectul PHP aceasta categorie sa contina discutii legate doar de PHP, DataBase C++ programming. Discutii despre aplicatii desktop de inserare a datelor in baza de date, aplicatii desktop de modificare a continutului de pe site (CMS), etc..
Ce ziceti?
Ma repet acest subiect nu deviaza de PHP, este util pentru crearea unor sisteme dinamice, site-uri foarte complexe, etc..



Pirahna
Senior Member
Mesaje: 5985
Membru din: Dum Aug 22, 2004 2:04 am
Localitate: la birou
Contact:

Mesajde Pirahna » Lun Oct 05, 2009 1:14 am

Ar fi util si n-ar fi util ...

De exemplu eu nu am facut pana acum o astfel de aplicatie (au facut altii pt mine), dar intentionez sa dezvolt cate ceva pentru Adobe AIR ...

Daca te ocupi cu C++, ar trebui probabil sa postezi pe un forum de C++ pentru ca raspunsurile primite aici nu o sa fie multe sau satisfacatoare (mai ales pentru probleme mai dificile).


Si ce discutii crezi ca o sa existe legate de desktop programming ? Eu vad 5-6 topicuri, pe care poti sa le postezi oricum la discutii generale.

Argumente LXS, exemple, etc

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Lun Oct 05, 2009 1:33 am

specificul acestui site este programare web, in special PHP...
pentru programare desktop exista destule comunitati, una ar fi programare.org
deci nu vad de ce ar trebui sa infintam si o minoritate pentru desktop cand in alte parti suportul e mult mai bine pus la punct...
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

LXS
Senior Member
Mesaje: 375
Membru din: Dum Oct 05, 2008 8:34 pm
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde LXS » Lun Oct 05, 2009 1:55 am

De exemplu, eu acum lucrez la un website pentru scoala. Daca un diriginte al unei clase nu are access la internet (intr-un anumit timp) m-am gandit la o aplicatie, sa scrie datele (situatia scolara) iar cand va avea internet sa faca doar update. Datele fiind salvate intr-un fisier de orice format. Pentru un diriginte/profesor este mai usor de scris intr-un program decat intr-un fisier direct (cu notepad), dupa parerea mea este destul de complicat pentru un profesor care habar nu are in domeniul PC....
Si in multe astfel de cazuri este buna o astfel de categorie. Tine de domeniul web programming.

EDIT:

Birkoff
"specificul acestui site este programare web, in special PHP..."


De ce aici pe forum exista cat. CSS,HTML,etc... ce legatura are PHP cu CSS (stylesheets), NICIUNA!
De ce nu ar fi buna o astfel de cat.?

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Lun Oct 05, 2009 8:39 am

LXS scrie:De ce aici pe forum exista cat. CSS,HTML,etc... ce legatura are PHP cu CSS (stylesheets), NICIUNA!
De ce nu ar fi buna o astfel de cat.?


cum am spus mai sus, specificul acestui site este de programare web (asta include si alte limbaje sau tehnologi folosite pentru crearea paginilor web) deci css si ajax sunt incluse...
In ce priveste C++ sau limbajele desktop, nu poti crea un site cu asa ceva, desigur ca poti exporta datele intr-un format comun si apoi intervin limbajele web care preiau acele date si le pun pe site.

Ca idee, la fel cum au aparut celelalte categorii, daca se constata ca este nevoie si de o categorie pentru limbaje desktop si ca exista moderatori pentru aceasta categorie, nu vad de ce sa nu apara, dar momentan cererea este prea mica si nici moderatori nu prea sunt :)
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

pin8marian
Average Member
Mesaje: 93
Membru din: Lun Iun 09, 2008 10:54 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde pin8marian » Lun Oct 05, 2009 9:37 am

Dupa cate stiu eu de cati va ani incoace se incearca trecerea aplicatiilor desktop pe web. Asa ca mai bine ar fi o categorie noua pentru limbaje gen Flex, Java, etc.

De ce aici pe forum exista cat. CSS,HTML,etc... ce legatura are PHP cu CSS (stylesheets), NICIUNA!
De ce nu ar fi buna o astfel de cat.?[/quote]

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Lun Oct 05, 2009 10:04 am

ma repet, CSS, JS, AJAX, HTML sunt limbaje web care au legatura cu limbajul php...

decat sa deschidem polemici pe tema asta, mai bine veniti aici cu suport, spuneti cine din voi se pricepe bine la sectiunea respectiva si vrea sa o modereze, iar daca sunt destule cereri se va crea sectiuna respectiva si apar si moderatori noi pentru ea...

exista de asemenea inca deschis topicul cu moderatori, la care nu sa mai bagat nimeni de mult timp...
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

Avatar utilizator
Amenthes
Senior Member
Mesaje: 1370
Membru din: Lun Dec 12, 2005 8:00 am
Contact:

Mesajde Amenthes » Lun Oct 05, 2009 1:01 pm

Birkoff scrie:exista de asemenea inca deschis topicul cu moderatori, la care nu sa mai bagat nimeni de mult timp...

A, da? ...gata
I'm under construction | http://igstan.ro

Avatar utilizator
Amenthes
Senior Member
Mesaje: 1370
Membru din: Lun Dec 12, 2005 8:00 am
Contact:

Mesajde Amenthes » Lun Oct 05, 2009 5:25 pm

Uite, daca tot e vorba de categorii noi, propun una de sistem de versionare,
gen Git, Mercurial, Bazaar, SVN, CVS. Nu cred ca sunt multi pe forum care
folosesc asa ceva, dar asta ar fi si ideea. Sa le spune intr-un fel ca exista asa
ceva.
I'm under construction | http://igstan.ro

Avatar utilizator
kleampa
Senior Member
Mesaje: 2774
Membru din: Dum Iul 10, 2005 2:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde kleampa » Lun Oct 05, 2009 7:30 pm

LXS te poti interesa de google gears

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Lun Oct 05, 2009 8:38 pm

Amenthes scrie:Uite, daca tot e vorba de categorii noi, propun una de sistem de versionare,
gen Git, Mercurial, Bazaar, SVN, CVS. Nu cred ca sunt multi pe forum care
folosesc asa ceva, dar asta ar fi si ideea. Sa le spune intr-un fel ca exista asa
ceva.


da, asta ar fi interesant, eu personal folosesc svn... o sa deschid un topic pe tema asta sa vad interesul si daca sunt multe raspunsuri poate se deschide si categorie noua...
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

oceans
Senior Member
Mesaje: 504
Membru din: Mar Noi 13, 2007 3:06 pm

Mesajde oceans » Lun Oct 05, 2009 9:39 pm

Birkoff scrie:
Amenthes scrie:Uite, daca tot e vorba de categorii noi, propun una de sistem de versionare,
gen Git, Mercurial, Bazaar, SVN, CVS. Nu cred ca sunt multi pe forum care
folosesc asa ceva, dar asta ar fi si ideea. Sa le spune intr-un fel ca exista asa
ceva.


da, asta ar fi interesant, eu personal folosesc svn... o sa deschid un topic pe tema asta sa vad interesul si daca sunt multe raspunsuri poate se deschide si categorie noua...

Eu nu inteleg sub ce categorie s-ar integra, sub Web ? Poate ar trebuie redenumita Web Development ?

mandrivaressurect
Average Member
Mesaje: 97
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:39 pm

Mesajde mandrivaressurect » Mar Oct 06, 2009 1:14 am

Da ,dar daca to e forum de php ,cu el poti face si aplicatii dektop folosind php-gtk .Mai bine se discuta despre asta .E chiar specific limbajului.

Avatar utilizator
kyron
Senior Member
Mesaje: 639
Membru din: Joi Sep 16, 2004 1:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde kyron » Mar Oct 06, 2009 10:36 am

Nu are rost sa se faca categorii doar de dragul de a fi facute. Daca or sa inceapa sa fie topicuri pe tema php-gtk, atunci se poate lua in considerare posibilitatea crearii unei categorii, dar asa...

Avatar utilizator
Amenthes
Senior Member
Mesaje: 1370
Membru din: Lun Dec 12, 2005 8:00 am
Contact:

Mesajde Amenthes » Mar Oct 06, 2009 11:56 am

kyron scrie:Nu are rost sa se faca categorii doar de dragul de a fi facute. Daca or sa inceapa sa fie topicuri pe tema php-gtk, atunci se poate lua in considerare posibilitatea crearii unei categorii, dar asa...

Si eu am inceput sa am cam aceeasi parere dupa ce m-am mai gandit putin.
Si asa sunt prea multe acum. Unele foarte rar folosite, iar cand sunt folosite
sunt folosite prost.
I'm under construction | http://igstan.ro


Înapoi la “Feedback PHPRomania”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori