document.write

Aici postaţi orice este legat de tehnologiile "client side". HTML, HTML5, XHTML, CSS, CSS3, XML, Standarde
Manual JS: http://www.phpromania.net/jsmanual/index.html

Moderatori: eyecon, Moderatori

biban
Senior Member

document.write

Mesajde biban » Sâm Oct 25, 2003 2:31 am

JavaScript imi da voie sa adaug ceva la document dupa ce a terminat de incarcat?

Exemplu: vreau sa creez un layer in momentul cand dau click pe un cuvant cheie (in functie de cuvantul pe care l-am ales).
Problema mea nu e sa asociez metode cuvintelor.
Cum pot sa fac ceva de genul document.write fara sa resetez continutul paginii? E posibil?
Putzinele mele cunoshtinte de javascript imi permit sa creez un newwindow. dar eu vreau sa adaug in parinte.
Dupa principiile shi rolul javascript in dezvoltarea web nu cred, dar daca se poate ashtept un raspuns.

biban
Senior Member

Mesajde biban » Lun Oct 27, 2003 10:49 am

Am gasit o solutzie:"<iframe src=...>
ii atashez la src un fishier php care are shi un refresh la un anumit timp astfel incat periodic se reactualizeaza doar frame-ul respectiv.
Nu e chiar ceea ce vroiam dar se poate rezolva cu cateva artificii.
Cred ca chestia asta e foarte interesanta pentru cei care vor sa faca o banda derulanta cu shtiri pentru ca se reactualizeaza permanent de pe server fara a reincarca toata pagina (sau pt cine vrea sa faca un chat).
Ultima oară modificat Vin Mai 28, 2004 8:24 pm de către biban, modificat 1 dată în total.

portocale
PHPRomania Supporter

Mesajde portocale » Vin Mai 28, 2004 4:26 pm

Bai faceti ceva. Imi apare o eroare cand vreau sa citesc postul trimis de biban. Ceva de genul

Am gasit o solutzie: "

Si apoi imi apare un fel de iframe, cu o adresa pe care nu o poate gasi.

Nu stiu ce solutie ai gasit tu, pentru ca nu o pot citi. Eu ma gandesc la ceva de genul acesta:

Cod: Selectaţi tot

<body>...
<span id="portocale"></span>
<script language="javascript">
x = "Aici e un string oarecare";
// facem niste prelucrari pentru i... poate sa contina si html...
portocale.innerHTML = x; // il afisam pe i
</script>

Înapoi la “HTML/JavaScript/CSS”