Problema

Aici postaţi orice este legat de tehnologiile "client side". HTML, HTML5, XHTML, CSS, CSS3, XML, Standarde
Manual JS: http://www.phpromania.net/jsmanual/index.html

Moderatori: eyecon, Moderatori

NeoN1993
New Member
Mesaje: 1
Membru din: Lun Iul 04, 2016 12:55 pm

Problema

Mesajde NeoN1993 » Lun Iul 04, 2016 1:04 pm

Lucrand la un website, am dat de o problema. L-am conectat la baza de date MySQL (deoarece am dorit sa adaug articole direct de acolo, fara a fi nevoit sa intru mereu in FTP.
Trecand la subiect, cand intru pe website (il am pe localhost, nu am cumparat un webhost) nu imi afiseaza o pagina de 'intro'.
Codul folosit este:

Cod: Selectaţi tot

<?php
if (isset($_GET['id'])){
   $result = mysql_query('SELECT * from articole where status =1 and id='.$_GET['id'].'');
   $row1 = mysql_fetch_assoc($result);

if ($result) {
?>
<h3><?php echo $row1['titlu']; ?></h3>
<p><?php echo $row1['continut']; ?></p>
<?php
}else{
?>
   <p> Va rugam sa selectati unul din articolele din stanga.</p>
<?php
}

}
?>


Am incercat sa fac sa imi afiseze mesajul de pe ramura 'else', dar nu mi-l afiseaza (daca sunt pe /localhost/mywebsite/index.php). Daca trec pe localhost/mywebsite.index.php?id=1 imi afiseaza titlul si continutul postarii din baza de date, dar, cum am zis mai sus, nu imi afiseaza un intro. Puteti sa ma ajutati sa imi ziceti care ar fi greseala?

P.S.: sunt incepator, nu lucrez de mult timp.



marianmp
Average Member
Mesaje: 190
Membru din: Mie Noi 09, 2011 1:12 pm
Localitate: https://micul-programator.ro
Contact:

Re: Problema

Mesajde marianmp » Lun Iul 04, 2016 1:53 pm

Buna, din cauza ca nu ai indentat nu ai observat ca tu ai totul in if (isset($_GET['id'])) cu alte cuvinte in ramura de else va intra doar daca o sa ai o eroare in query

Cod: Selectaţi tot

<?php

if (isset($_GET['id'])) {

  $result = mysql_query('SELECT * from articole where status =1 and id='.$_GET['id'].'');
  $row1 = mysql_fetch_assoc($result);

  if ($result) {
    echo '<h3>'.$row1['titlu'].'</h3>';
    echo '<p>'.$row1['continut'].'</p>';
  }


} else {
  echo '<p> Va rugam sa selectati unul din articolele din stanga.</p>';
}
?>
 


Vezi ca ai sql injection


Înapoi la “HTML/JavaScript/CSS”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 38 vizitatori