landing page pe prima pagina

Aici postaţi orice este legat de tehnologiile "client side". HTML, HTML5, XHTML, CSS, CSS3, XML, Standarde
Manual JS: http://www.phpromania.net/jsmanual/index.html

Moderatori: eyecon, Moderatori

clickymedia
Junior Member
Mesaje: 45
Membru din: Mie Iun 17, 2015 2:11 pm
Contact:

landing page pe prima pagina

Mesajde clickymedia » Mie Sep 02, 2015 12:26 pm

Salut,

Daca de Black Friday afisez un landing page pe prima pagina a unui magazin online si ramane setat 3 zile nu afecteaza pozitiile din google ?
Trebuie sa pun robots noindex nofollow pe landing page sau cum trebuie sa procedez pentru a nu ma afecta in google ?


Recent am realizat un magazin online cu haine bebelusi ieftine si de calitate.

Avatar utilizator
vectorialpx
Senior Member
Mesaje: 4832
Membru din: Mar Mar 01, 2005 9:48 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: landing page pe prima pagina

Mesajde vectorialpx » Lun Sep 07, 2015 6:50 pm

Ai citit tu ceva referitor la bannere?
De ce ti-ar scadea pozitia pentru ca ai adaugat o imagine?

clickymedia
Junior Member
Mesaje: 45
Membru din: Mie Iun 17, 2015 2:11 pm
Contact:

Re: landing page pe prima pagina

Mesajde clickymedia » Mar Sep 08, 2015 2:14 pm

Momentan pe prima pagina a magazinului este un meniu principal, un slide si 40 produse (cele mai noi)
De black fridai vreau sa afisez pe prima pagina 50 -60 produse, sa renunt la meniu si slide, sa fie doar produsele cu pretul redus. Cu alte cuvinte structura primei pagin v-a fi complet modificata. Cum fac cei de la emag, altex, originals
Nu stiu cum trebuie sa procedez pentru a nu indexa google pagina schimbata, normal nu cred ca ar trebui sa am probleme. Poate ma ajuta cineva sa inteleg cum trebuie sa procedez.

Daca setez noindex nofollow 3 zile la un site care este indexat in google dupa ma afecteaza negativ ? Poate dezindeca site-ul din google in aceste 3 zile ? Eu cred ca 3 zile este destul de putin pentru a afecta negativ un site in google dar nu am cunostintele necesare pentru a fi sigur si este doar o banuiala.

Multumesc
Recent am realizat un magazin online cu haine bebelusi ieftine si de calitate.

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: landing page pe prima pagina

Mesajde Birkoff » Mar Sep 08, 2015 3:52 pm

lasi pagina cu follow fara probleme.
boti vor vedea modificarile, o sa inceapa noua indexare, dar ulterior daca revii la varianta anterioara, botii vor reveni si ei.
nu te va afecta din punct de vedere seo schimbarea asta daca e doar pentru 3 zile.

alternativa e sa detectezi daca e bot si sa ii servesti pagina veche, altfel daca e vizitator ii servesti noua pagina (pentru mobil sau pentru desktop depinde de unde vine)
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

clickymedia
Junior Member
Mesaje: 45
Membru din: Mie Iun 17, 2015 2:11 pm
Contact:

Re: landing page pe prima pagina

Mesajde clickymedia » Mar Sep 08, 2015 5:40 pm

Salut,

Cum pot depista daca este bot google ? Exista o lista de ip-uri cu botii google ?

Multumesc pentru raspuns!
Recent am realizat un magazin online cu haine bebelusi ieftine si de calitate.

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: landing page pe prima pagina

Mesajde Birkoff » Mar Sep 08, 2015 6:04 pm

cauti in semnatura $_SERVER["HTTP_USER_AGENT"] unul din cuvintele "bot", "crawler", "spider" si asa stii ca e bot legitim (cu cei nelegitimi oricum nu scapi de ei si nu te intereseaza aia in situatia ta).

uite un exemplu pentru detectarea browserului in semnatura, dar il poti modifica sa caute ce am spus mai sus.
http://www.tutorialeonline.net/ro/artic ... de-browser

PS. nu te lua dupa ip, boti google au ip-uri dinamice dar au in toate semnaturile cuvantul bot sau google bot.
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

clickymedia
Junior Member
Mesaje: 45
Membru din: Mie Iun 17, 2015 2:11 pm
Contact:

Re: landing page pe prima pagina

Mesajde clickymedia » Mar Sep 08, 2015 8:22 pm

Am facut urmatorul script

Cod: Selectaţi tot

<?php

if ( stripos($_SERVER["HTTP_USER_AGENT"], 'bot') || stripos($_SERVER["HTTP_USER_AGENT"], 'crawler') || stripos($_SERVER["HTTP_USER_AGENT"], 'spider') ) {
   include('home_page.php');
} else {
   include('landing_page.php');
}

?>


Multumesc frumos pentru ajutor!
Recent am realizat un magazin online cu haine bebelusi ieftine si de calitate.


Înapoi la “HTML/JavaScript/CSS”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 32 vizitatori