Browserul foloseste %20 in loc de spatiu la nume fisiere

Aici postaţi orice este legat de tehnologiile "client side". HTML, HTML5, XHTML, CSS, CSS3, XML, Standarde
Manual JS: http://www.phpromania.net/jsmanual/index.html

Moderatori: eyecon, Moderatori

monicao
Average Member
Mesaje: 83
Membru din: Lun Noi 29, 2004 7:58 am
Localitate: Piatra Neamt

Browserul foloseste %20 in loc de spatiu la nume fisiere

Mesajde monicao » Joi Mai 28, 2015 3:14 pm

Salut! La un magazin virtual, am setat sa apara un Link "Detalii" la unele produse, daca exista pe server un fisier cu numele exact al produsului respectiv. De ex., daca exista pe server Transformator de retea 1A 2x12V.php, atunci in dreptul reperului "Transformator de retea 1A 2x12V" sa apara un link Detalii care deschide pagina produsului.
Link-ul Detalii apare corect la toate reperele pentru care exista fisier atasat. Problema e ca la unele repere fisierul cu Detalii este deschis corect, la alte repere acest fisier nu se deschide cu niciun browser. In IE mesajul de eroare este "The website cannot display the page". Cu toate ca fisierele sunt identice ca si continut, exceptand ID-ul de produs si caracteristicile produsului care difera. Dar ca si programare, fisierul este identic.
Am observat ca la fisierele pe care browserul nu le deschide, in numele fisierului din tab apare "Transformator%20de%20retea%201A%202x12V.php", dar in bara de adrese numele fisierului este corect, cu spatii si nu cu %20, iar fisierele deschise corect au numele de fisier "Transformator de retea 1A 12V.php" si numele apare doar in bara de adresa, nu si in numele tab-ului (in tab apare logo-ul site-ului, asa cum e corect).
Fisierul Transformator de retea 1A 12V este deschis corect, dar nu si fiserul Transformator de retea 1A 2x12V.
Cum as putea sa rezolv problema? Multumesc.



beng
Junior Member
Mesaje: 34
Membru din: Mar Noi 12, 2013 7:15 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Browserul foloseste %20 in loc de spatiu la nume fisiere

Mesajde beng » Joi Mai 28, 2015 5:35 pm

Nu mai bine inlocuiesti la numele fisierelor spatiul cu _ si in scriptul tau de cautare la fel?
Nu inteleg de ce vrei ca sa te uiti dupa un fisier cu aceeasi denumire. Daca aveai in baza de date pus numele produsului si path-ul catre el era mult mai simplu si puteai face si niste related.

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Browserul foloseste %20 in loc de spatiu la nume fisiere

Mesajde Birkoff » Joi Mai 28, 2015 10:35 pm

pe web, spatiul nu exista (in url e codat conform standardului %20)
din punct de vedere seo, motoarele de cautare inteleg semnul - (minus) ca fiind spartiul despartitor intre 2 cuvinte.
poti face o functie care sa redenumeasca numele fisierului sa scoata eventualele caractere speciale din el (diacritice de exemplu) + alte semne + sa inlocuiasca spatiile cu - si apoi sa il incarce pe server cu noul nume (dar sa pastrezi vechiul nume pentru compararea prin texte din pagina)
asa vei avea fisierul salvat corect pe server si nu mai ai probleme.
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

monicao
Average Member
Mesaje: 83
Membru din: Lun Noi 29, 2004 7:58 am
Localitate: Piatra Neamt

Re: Browserul foloseste %20 in loc de spatiu la nume fisiere

Mesajde monicao » Vin Mai 29, 2015 10:57 am

Aha, am inteles. Dar tot stau si ma gandesc cum de majoritatea fisierelor functioneaza in acest sistem (de ex. am fisiere cu nume complexe, precum "Microintrerupator limitator de cursa tip 4 NV-16G1-1C25.php", care este redat corect) si altele care nu contin diacritice sau caractere speciale nu functioneaza...

monicao
Average Member
Mesaje: 83
Membru din: Lun Noi 29, 2004 7:58 am
Localitate: Piatra Neamt

Re: Browserul foloseste %20 in loc de spatiu la nume fisiere

Mesajde monicao » Vin Mai 29, 2015 1:00 pm

Uraaa, gata, am rezolvat! Nu-mi dau seama cum de le-am salvat asa, dar fisierele pe care browserul nu le deschidea corect erau codate EOL in format Macintosh, in loc sa fie codate DOS/Windows.


Înapoi la “HTML/JavaScript/CSS”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 25 vizitatori