Pozitia relativa a randurilor unui tabel (tr) intr-un div

Aici postaţi orice este legat de tehnologiile "client side". HTML, HTML5, XHTML, CSS, CSS3, XML, Standarde
Manual JS: http://www.phpromania.net/jsmanual/index.html

Moderatori: eyecon, Moderatori

Misulache12
PHPRomania Supporter
Mesaje: 27
Membru din: Vin Aug 22, 2014 10:33 am

Pozitia relativa a randurilor unui tabel (tr) intr-un div

Mesajde Misulache12 » Mar Mar 03, 2015 4:13 pm

Salut,
Am afisat un tabel cu foarte multe randuri intr-un div, ceea ce inseamna ca sunt vizibile doar o parte din randurile tabelului. La selectarea cu mouse-ul a unui rand am schimbat culoarea acelui rand facand un "highlight" dar nu pot obtine decat pozitia aproximativa pe verticala a randului respectiv prin proprietatea event.clientY care imi da pozitia varfului mouse-ului pe coordonata Y. Proprietatea offsetTop imi da pozitia absoluta a randului fata de marginea de sus a <div> iar offsetHeight imi da dimensiunea pe verticala a randului. Cum pot afla pozitia relativa in div a randului de tabel selectat?



Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pozitia relativa a randurilor unui tabel (tr) intr-un d

Mesajde Birkoff » Mar Mar 03, 2015 5:06 pm

vrei sa colorezi un rand din tabel la hover sau vrei sa aflii pozitia unei casute td din tabel relativ la pagina?
nu am inteles prea bine din explicatii ce anume vrei sa faci.
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.


Înapoi la “HTML/JavaScript/CSS”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 42 vizitatori