JS Counter din mysql

Aici postaţi orice este legat de tehnologiile "client side". HTML, HTML5, XHTML, CSS, CSS3, XML, Standarde
Manual JS: http://www.phpromania.net/jsmanual/index.html

Moderatori: eyecon, Moderatori

lexta
Average Member
Mesaje: 110
Membru din: Mie Noi 16, 2011 11:53 pm

JS Counter din mysql

Mesajde lexta » Dum Ian 25, 2015 2:05 pm

Bună Ziua la toată lumea.

M-am tot învârtit am încercat să fac dar nu am reuşit.

Deci, Am nevoie de un script în felul următor.

Un time counter care să înceapă mereu de la 0 când în baza de date este actualizat timpul după variabila time().

De exemplu dacă acum sunt pe pagină şi îmi apare "Last scanned 2 minutes 15 seconds ago" dacă în baza de date este modificată tabela cu timpul să înceapă de la 0 "Last scanned 0 seconds ago" chiar dacă sunt pe pagină să se actualizeze în timp real fără să dau refreş la pagină.



Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: JS Counter din mysql

Mesajde Birkoff » Dum Ian 25, 2015 3:06 pm

ai la http://keith-wood.name/countdown.html codul si exemple de implementare (varianta care iti trebuie tie de acolo e sa afisezi doar minutele si secundele de la data specificata), te descurci tu sa il implementezi dupa algoritmul tau.
spor.
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

ViezuREX
Senior Member
Mesaje: 502
Membru din: Joi Dec 13, 2012 1:35 pm

Re: JS Counter din mysql

Mesajde ViezuREX » Joi Ian 29, 2015 5:16 pm

Salut,

Trebuie sa ai in vedere faptul ca o pagina WEB este prin definitie statica. Pentru a modifica elementele unei pagini trebuie sa alterezi documentul, ceea ce se poate face din JavaScript.
Pentru ca pagina ta sa stie cand s-a actualizat ultima data baza de date ar trebui ca baza de date, sau o aplicatie care o monitorizeaza, sa-i raporteze paginii modificarea. Asta se poate face folosind Websockets insa este mai complicat.
Cel mai simplu este ca din pagina ta sa rulezi un JavaScript care interogheaza aplicatia care monitorizeaza DB-ul, prin AJAX. Daca faci verificarea la un interval destul de scurt ar trebui sa functioneze OK, dar vezi sa nu exagerezi cu interogari in fiecare milisecunda ca fie moare serverul fie browser-ul.


Înapoi la “HTML/JavaScript/CSS”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori