XHTML 1.1 -----> TARGET

Aici postaţi orice este legat de tehnologiile "client side". HTML, HTML5, XHTML, CSS, CSS3, XML, Standarde
Manual JS: http://www.phpromania.net/jsmanual/index.html

Moderatori: eyecon, Moderatori

Radical
Senior Member

Mesajde Radical » Mie Iul 14, 2004 7:18 pm

Acum am inteles... ce vrei sa spui... (SCUZE...) interesant...

Dar asa cum scrie in HTML 4.01 se pare ca AR TREBUI (SHOULD) sa facem escape si la ' si la "...

evi|one
PHPRomania Supporter

Mesajde evi|one » Mar Iul 27, 2004 5:07 pm

My 2 cents:

W3C a scos atributul "target" dintr-un anume motiv. Motivul este acela ca vizitatorii site-ului ar trebui sa aiba controlul asupra propriului browser. Nu-mi spune ca pe tine nu te irita uneori faptul ca atunci cand dai click pe un link te trezesti in alta fereastra. Acea "solutie" pe care ai gasit-o tu, este de fapt un "hack". Evident, pagina va fi valida, but that's not the point. La fel de valida este si daca folosesti o gramada de document.write() pentru ca validatorul sa nu vada portiunile "urate". Nu prea inteleg totusi de ce ai sarit direct pe XHTML 1.1. Stiai ca XHTML 1.1 nu ar trebui servit ca text/html, ci ca application/xhtml+xml? Sa te vad cum il convingi pe Internet Explorer ( :evil: ) sa afiseze asa ceva.

eyecon
Average Member

Mesajde eyecon » Mar Iul 27, 2004 6:12 pm

Da si nu. Daca este link in cadrul sitului este ok, dar daca e link extern pe client nu-l intereseaza ce zic e w3c, el vrea ca pagina lui sa ramana deschisa. Atunci pui frumos un hint in care vizitatorul sa realizeze ca a link extern.

De exemplu vizitez o pagina cu un articol si are linkuri exemple catre alte situri. Nu vreau sa pierd articolul deschizand linkul in aceeasi ferestra. Citesc articolul, vad si pagina exemplu etc. Dacat sa dau back and forward ca nebunul prefer sa am 2 ferestre una langa alta si sa le studiez pe amandoua.

Nu prea suport document.write, dar sunt situatii cand nu am alta solutie. de exemplu detectez flash si nu pot sa adaug "object" prin dom. Conteaza ca se validseaza pagina sau continutul ajunge la vizitatori asa cum vreau eu si cum vor cei de la departamentul de marketing?

Din toti membri w3c mai putin de jumatate au situri valide si dupa standarde. Pentru ca w3c merg inainte cu standardele si suportul navigatoarelor este cum este, dar un website trebuie sa-si faca treaba pana atunci. Asa ca sunt situatii in care trebuie sa intelegem webdevii.

Urasc fanatismul CSS+XHTML.

evi|one
PHPRomania Supporter

Mesajde evi|one » Mar Iul 27, 2004 6:17 pm

eyecon scrie:De exemplu vizitez o pagina cu un articol si are linkuri exemple catre alte situri. Nu vreau sa pierd articolul deschizand linkul in aceeasi ferestra. Citesc articolul, vad si pagina exemplu etc. Dacat sa dau back and forward ca nebunul prefer sa am 2 ferestre una langa alta si sa le studiez pe amandoua.

Sunt de acord, dar decizia ar trebui sa apartina vizitatorului. Eu de exemplu nu vreau sa deschid o alta fereastra. Folosesc Firefox, si dau click-mijloc pe link-uri ca sa le deschid in alt tab. Similar, un utilizator IE ar putea sa dea click dreapta --> Open in New Window.

Radical
Senior Member

problema a aparut din magaria celor de la ADOBE

Mesajde Radical » Mie Iul 28, 2004 11:12 am

Acum am observat ca discutia a tot continuat...

Pana cand vor intelege toate browserele XHTML 1.1 am sa servesc text/html ... validatorul de la W3C nu a facut urat...

Revenind la problema cu TARGET... a aparut din cauza lui' nea ADOBE... care a integrat asa de "adanc" Acrobat Readerul incat daca se face click pe un document PDF in anumite versiuni "mananca" IE-ul si nu ii ofera omului posibilitatea de BACK din browser... chestie care se poate evita deschizandu-se PDF-ul intr-o noua fereastra... pe care poate sa o manance si de tot...

evi|one
PHPRomania Supporter

Mesajde evi|one » Mie Iul 28, 2004 1:11 pm

Ai putea sa incerci sa pacalesti plugin-ul. Incearca sa servesti PDF-ul prin PHP, ca application/octet-stream. Daca nu e prea mare bataie de cap, evident :) Chestia e ca nu stiu daca pluginul se ia dupa mime type sau dupa extensia fisierului.

Înapoi la “HTML/JavaScript/CSS”