XHTML 1.1 -----> TARGET

Aici postaţi orice este legat de tehnologiile "client side". HTML, HTML5, XHTML, CSS, CSS3, XML, Standarde
Manual JS: http://www.phpromania.net/jsmanual/index.html

Moderatori: eyecon, Moderatori

Radical
Senior Member

XHTML 1.1 -----> TARGET

Mesajde Radical » Mar Iul 06, 2004 3:26 pm

Ma lamureste si pe mine cineva unde a disparut atributul TARGET al elementului A in XHTML (1.1 strict DTD)?

Validarea de pe w3.org imi scoate atributul TARGET invalid !
Si intradevar nu l-am gasit in DTD decat la elementul FRAME...

Acuma cum (puii mei) fac sa se deschida un link intr-o fereastra noua ?

eyecon
Average Member

Mesajde eyecon » Mar Iul 06, 2004 4:18 pm

DIn recomandarea W3C reiese ca se poate face numai prin ecma script

eyecon
Average Member

Mesajde eyecon » Mar Iul 06, 2004 4:32 pm

Sa vezi ce o sa fie cu xhtml 2 cand imaginea o sa fie obiect

Radical
Senior Member

m-am scos

Mesajde Radical » Joi Iul 08, 2004 2:15 pm

Am gasit solutia:
<a href='http://www.undeva.ro' onclick='this.target=&quot;_blank&quot;;'>Ceva</a>

Si pentru ca in, linii mari, se poate zice ca nu e treaba HTML-ului ce se afla in onclick => valid XHTML

Iii pierd doar pe aia cu JS dezactivat...

Emil
PHPRomania Coder Professional

Mesajde Emil » Dum Iul 11, 2004 5:11 am

poti folosi un DTD propriu... .
vezi aici mai multe detalii care incarca acest DTD.
Sper ca e ok...
Later edit:sãpând pe google am gasit si asta.
PHP Romania BLOG
It's time for me to find a new hobby. Preferably one that doesn't involve angle brackets. Or computers. Or electricity.

Emil

Re: m-am scos

Mesajde Emil » Dum Iul 11, 2004 5:22 am

Radical scrie:Am gasit solutia:
<a href='http://www.undeva.ro' onclick='this.target=&quot;_blank&quot;;'>Ceva</a>

Si pentru ca in, linii mari, se poate zice ca nu e treaba HTML-ului ce se afla in onclick => valid XHTML

Iii pierd doar pe aia cu JS dezactivat...

dupa w3schools.com cam 8 % (2k4) din useri isi dezactiveaza Javascript sau nu au browsere care-l suporta.
PHP Romania BLOG

It's time for me to find a new hobby. Preferably one that doesn't involve angle brackets. Or computers. Or electricity.

eyecon
Average Member

Mesajde eyecon » Dum Iul 11, 2004 10:03 pm

Emil scrie:poti folosi un DTD propriu... .
vezi aici mai multe detalii care incarca acest DTD.
Sper ca e ok...
Later edit:săpând pe google am gasit si asta.

Da, dar atunci pagina n-ar mai fi xhtml strict, va fi xhtml propriu :)

Emil

Mesajde Emil » Lun Iul 12, 2004 1:38 am

Nu vad care e problema, acel X de la XML e abrevierea lui "eXtensible", XHTML mostenind toate astea mi se pare in regula sa ne folosim de eXtensibilitate + ca validatorul iti va arata ca pagina e valida XHTML 1.1 Strict doar ca a fost validata cu un anume DTD :).
PHP Romania BLOG

eyecon
Average Member

Mesajde eyecon » Lun Iul 12, 2004 8:36 am

xhtml strict este DTD de la w3c. xhtml transitional este DTD de la w3c, orice pagina cu dtd propriu este xhtml Emil, eyecon, etc :). Problema este ca nu mai este vorba de standard, ci este o deviere. CE rost are sa validezi strict cu dtd modificat cand prea bine poti sa ramai la transitional.

Pe de alta parte solutia cu javascritp publicata anterior si aceea este gresita pentru ca se adauga tot artificial un atribut target si pe care navigatorul il ia in seama ca are 'bunul simt' sa ignore dtd. Solutia pe care o vad eu este:

Cod: Selectaţi tot

<a href="link.htm" onclick="window.open(this.href,'_blank'); return false">link</a>

Radical
Senior Member

Mesajde Radical » Lun Iul 12, 2004 6:15 pm

eyecon scrie:Pe de alta parte solutia cu javascritp publicata anterior si aceea este gresita pentru ca se adauga tot artificial un atribut target si pe care navigatorul il ia in seama ca are 'bunul simt' sa ignore dtd. Solutia pe care o vad eu este:

<a href="link.htm" onclick="window.open(this.href,'_blank'); return false">link</a>

Ai dreptate am inteles...
Dar... mai corect:

1. <a href='link.htm' onclick='window.open(this.href,&quot;_blank&quot;); return false;'>link</a>
2. <a href='#' onclick='window.open(&quot;link.htm&quot;,&quot;_blank&quot;); return false;'>link</a>

1. Am observat mai demult ca in codul JS inline tre sa faci escape la entitati HTML... acuma nu stiu si daca la cel in fisiere separate... de notat... sa caut... dar nu cred...
2. Aceasta varianta implica sacrificarea definitiva a celor fara JS.

eyecon
Average Member

Mesajde eyecon » Lun Iul 12, 2004 6:45 pm

E gresit. Daca dai # ca link atunci ce faci cu cei ce au javascript disabled? In varianta propusa de mine macar le ofereai contintu alternativ.

Radical
Senior Member

Mesajde Radical » Mar Iul 13, 2004 12:30 pm

pai eu ce am spus la 2
2. Aceasta varianta implica sacrificarea definitiva a celor fara JS.

Na ca ma "quote" si pe mine...

eyecon
Average Member

Mesajde eyecon » Mar Iul 13, 2004 1:01 pm

Legat de punctul 1:

Attribute Values must be Quoted

Deci nu trebuie sa dai escape, folosesti escape pentru linkuri, ceea ce este un fel de urlencode.

Legat de ultimul post al tau: eu punctat ceva acolo. Daca ti sa ai ultimul raspuns in subiect spune si se aranjeaza.

Radical
Senior Member

Mesajde Radical » Mie Iul 14, 2004 3:06 pm

eyecon scrie:Legat de punctul 1:

Attribute Values must be Quoted

Deci nu trebuie sa dai escape, folosesti escape pentru linkuri, ceea ce este un fel de urlencode.

Legat de ultimul post al tau: eu punctat ceva acolo. Daca ti sa ai ultimul raspuns in subiect spune si se aranjeaza.

Le luam invers:
Nu tin sa am ultimul post. Dar am notat si eu ca prin optiunea 2 ii sacrifici pe cei cu JS disabled... nu mai era nevoie de un post in care sa imi spui asta... doar asta am vrut sa spun cu acel post.

Iar in privinta "Attribute Values" te poti uita in specificatia HTML 4.01 (nici macar XHTML 1.1) la capitolul Appendix B: Performance, Implementation, and Design Notes (http://www.w3.org/TR/html4/appendix/notes.html) mai exact B.3.2 Specifying non-HTML data (http://www.w3.org/TR/html4/appendix/notes.html#h-B.3.2)
Spune clar:
Attribute values
When script or style data is the value of an attribute (either style or the intrinsic event attributes), authors should escape occurrences of the delimiting single or double quotation mark within the value according to the script or style language convention. Authors should also escape occurrences of "&" if the "&" is not meant to be the beginning of a character reference.

'"' should be written as "&quot;" or """
'&' should be written as "&amp;" or "&"
Thus, for example, one could write:

<INPUT name="num" value="0"
onchange="if (compare(this.value, &quot;help&quot;)) {gethelp()}">
In concluzie... in intrinsic event attributes trebuie sa faci escape la " si la &
:twisted:

eyecon
Average Member

Mesajde eyecon » Mie Iul 14, 2004 4:03 pm

Ai spus ca-i mai corect pentru ca ai dat escape la ", dar eu am folosit ' !?!?!?, deci ce anume e mai corect?

Înapoi la “HTML/JavaScript/CSS”