mod_rewrite ajutor!

Discuţii despre serverele web pe care poate rula PHP: Apache, Internet Information Server (IIS), nginx, lighttpd.

Discuţii despre cloud computing: Amazon Web Services, Azure, Google App Engine, Cloudflare

Moderator: Moderatori

SaftencuAdrian
PHPRomania Supporter
Mesaje: 8
Membru din: Vin Mar 20, 2009 2:35 pm
Localitate: Jimbolia
Contact:

mod_rewrite ajutor!

Mesajde SaftencuAdrian » Vin Aug 09, 2013 10:24 pm

Regula pe care as vrea sa o aplic e foarte simpla dar nu stiu cum sa fac

Am pus regula in .htaccess sa redirectioneze orice la index.php:

RewriteEngine on
#RewriteRule ^.*$ index.php

Si merge. In index.php acum preiau $_SERVER['REQUEST_URI'] si decid ce pagina sa includ si asa fac Clean URL's.

Doar ca acum nu mai include request-urile pe care le fac pentru stylesheet-uri si script-uri js pentru ca le redirectioneaza si pe astea. Stiu ca as putea sa folosesc path-uri absolute dar nu vreau, le vreau relative.

As vrea atunci regula asta sa ignore astea de exemplu \.(gif|png|jpe?g|css|wav|avi|mpg|js)$, toate extensiile astea.

Nu stiu totusi cum sa scriu regula pentru ca nu prea stiu regexp si nici sintaxa pe care o vrea apache.

Inca o intrebare, oare e bine sa faci toate rewrite-urile doar cu php sa nu folosesti deloc .htaccess ca am auzit pareri diferite, nu stiu daca e buna tehnica, mi-e doar imi place pentru ca stiu mai bine php.



MarPlo
Senior Member
Mesaje: 885
Membru din: Mie Sep 24, 2008 9:32 am
Localitate: Braila
Contact:

Re: mod_rewrite ajutor!

Mesajde MarPlo » Sâm Aug 10, 2013 4:13 pm

Salut
Incearca sa specifici tipul de pagini pe care sa le redirectioneze.

Cod: Selectaţi tot

RewriteRule ^(.*).(php|html|htm)$ index.php


Înapoi la “Servere Web”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori