HDD SSD sau SATA

Discuţii despre serverele web pe care poate rula PHP: Apache, Internet Information Server (IIS), nginx, lighttpd.

Discuţii despre cloud computing: Amazon Web Services, Azure, Google App Engine, Cloudflare

Moderator: Moderatori

hosting4
New Member
Mesaje: 2
Membru din: Joi Mai 30, 2013 6:08 pm
Contact:

HDD SSD sau SATA

Mesajde hosting4 » Sâm Iun 08, 2013 1:38 pm

Se poate verifica din afara un server daca ruleaza pe SSD sau pe SATA ? am gasit o firma care vindea pachete de gazduire shared pe ssd dar la serverele dedicate care le vindea nu avea nici macar unul cu ssd.



badtiger
Senior Member
Mesaje: 598
Membru din: Vin Noi 03, 2006 7:54 pm
Contact:

Re: HDD SSD sau SATA

Mesajde badtiger » Dum Iun 09, 2013 12:26 am

Le ceri acces shell si copii un fisier cat de cat marisor dintr-o parte in alta.
In functie de viteza de transfer iti poti da seama. Else le spui sa-ti stipuleze in contract ca e SSD ( si daca se eschiveaza e clara treaba)
Apoi mai poti face si tu un calcul.. sa vezi daca poate fi pe bune

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: HDD SSD sau SATA

Mesajde Birkoff » Dum Iun 09, 2013 1:34 am

daca are host in cloud nu poti verifica tipul de hdd (pentru ca nici ei nu stiu unde or sa stea datele dale in cloud)

Intr-un datacenter, datele pot fi distribuite pe mai multe servere/hdd-uri, astfel ca un fisier poate fi pe un hdd sata alt fisier poate fi pe un ssd si tot asa (depinde de configuratia raid a acelui server si de softul de management pentru cloud)

Nu vad nici o relevanta unde ai tu datele (pe ssd sau hdd normal) atata timp cat din exterior timpul de acces la acele date este in parametrii normali (cateva milisecunde)
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

badtiger
Senior Member
Mesaje: 598
Membru din: Vin Noi 03, 2006 7:54 pm
Contact:

Re: HDD SSD sau SATA

Mesajde badtiger » Dum Iun 09, 2013 9:18 am

pt ca platesti pentru SSD iar viteza de transfer face diferenta la unele aplicatii [edit: din aplicatie in aplicatii]

http://www.webhostingtalk.com/showthread.php?t=1187229


Înapoi la “Servere Web”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori