rewrite engie apache

Discuţii despre serverele web pe care poate rula PHP: Apache, Internet Information Server (IIS), nginx, lighttpd.

Discuţii despre cloud computing: Amazon Web Services, Azure, Google App Engine, Cloudflare

Moderator: Moderatori

danutz0501
Average Member
Mesaje: 104
Membru din: Vin Sep 10, 2010 7:43 pm

rewrite engie apache

Mesajde danutz0501 » Vin Ian 11, 2013 12:40 am

Salut in primul rand. E cineva mai priceput in rewrite engine in apache disponibil sa-mi dea si mie un raspuns. Cum doamne iarta-ma fac ca rewrite engine sa ignore fisiere js css img (src ma refer)
Am .htaccess asa

Cod: Selectaţi tot

Options +FollowSymLinks

RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteBase /folder/
RewriteEngine On
RewriteRule ^(.+)$ index.php?url=$1  [QSA,L]

Am incercat toate combinatiile posibile si imposibile, referinduma la nivelul meu de cunostinte in .htaccess sa il fac sa mearga si nu vrea.
Am schimbat n condtii (rewrite rule), sa il fac sa mearga fara un base href si nu reusesc. Sa pun / in fata src-ului nu pot, situl e intr-un folder si punand / calea absoluta e localhost.
E vreo modalitate sa fac rewrite engine sa ignore css js img fara sa folosesc base href sau / in fata src-ului?



ViezuREX
Senior Member
Mesaje: 502
Membru din: Joi Dec 13, 2012 1:35 pm

Re: rewrite engie apache

Mesajde ViezuREX » Vin Ian 11, 2013 8:56 pm

Pune fisierele CSS intr-un folder, de ex. css si o regula de genul:

Cod: Selectaţi tot

RewriteRule     css/(.*)$                          css/$1                                      [NC,L]

danutz0501
Average Member
Mesaje: 104
Membru din: Vin Sep 10, 2010 7:43 pm

Re: rewrite engie apache

Mesajde danutz0501 » Vin Ian 18, 2013 11:36 am

Scuze de raspunsul intarziat si ms de idee, dar nu merge :?
Cand ajung la o cale de genu localhost/folder/controller/method/arg1/arg2... fisierele css, js etc se pierd.
Calea catre fisiere(css, js...) devine ceva de genu localhost/folder/controller/method/folder public/css/fisier.css.
Complicat rewrite engine asta daca nu il sti :x


Înapoi la “Servere Web”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 23 vizitatori