smtp server de pe serverul meu?

Discuţii despre serverele web pe care poate rula PHP: Apache, Internet Information Server (IIS), nginx, lighttpd.

Discuţii despre cloud computing: Amazon Web Services, Azure, Google App Engine, Cloudflare

Moderator: Moderatori

websoso
PHPRomania Supporter
Mesaje: 15
Membru din: Vin Dec 07, 2012 7:22 pm

smtp server de pe serverul meu?

Mesajde websoso » Lun Ian 07, 2013 6:58 am

Salut,
Vreau sa trimit cam 10.000 de email-uri ca si newsletter de vreo 2 ori pe saptamana, doar ca nu gasesc un smtp server bun si m-am gandit sa-l fac de pe pc.

Am inteles ca tre' sa am nu stiu ce ip si nu stiu ce chestii.

Am net de la rds.

Deci, intrebarea mea, pot sa creez smtp direct de pe serverul meu? daca, da, cum as putea? exista vreun software sau ceva setari pt. asta?

Multumesc



Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: smtp server de pe serverul meu?

Mesajde Birkoff » Lun Ian 07, 2013 7:45 am

rds blocheaza portul 21 prin care se trimit de obicei mailurile tocmai pentru a prevenii spamul.
poti instala xampp http://www.apachefriends.org/en/xampp.html care are si server de mail inclus sau daca ai deja wamp iti trebuie instalat doar serverul de mail. oricum rds monitorizeaza traficul pe retea si e posibil dupa un timp sa fi sunat de ei sa te intrebe ce se intampla de se tot trimit spamuri de pe locatia ta (sau sa te anunte ca iti blocheaza traficul din diverse motive)
ar trebui sa faci contract de firma cu ei ca sa poti trimite fara probleme.
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

ViezuREX
Senior Member
Mesaje: 502
Membru din: Joi Dec 13, 2012 1:35 pm

Re: smtp server de pe serverul meu?

Mesajde ViezuREX » Lun Ian 07, 2013 9:09 am

Cred ca Birkoff se refera de fapt la portul 25 (SMTP) si are dreptate, multi provideri blocheaza sau daca nu monitorizeaza destul de atent acest port. In plus de asta serverele de email "mari" (Yahoo, Google etc.) monitorizeaza si ele utilizarea portului 25. Avand in vedere ca newsletter-ul tau are ~10k destinatari am sa presupun ca cel putin 60% din ei au adrese de Yahoo, Gmail sau MSN. De exemplu catre Yahoo poti trimite 200 mesaje pe ora din cate imi amintesc iar pe Gmail este un mecanism dinamic de monitorizare, nu stiu ce face MSN-ul dar nici nu cred ca este la liber.
Ce poti pati in cazul in care trimiti asa, pur si simplu? pai adresa IP pe care o folosesti va fi blocata si in unele cazuri chiar si domeniul folosit. Daca IP-ul tau ajunge intr-o lista de spam (BLACKLIST) toate mesajele originate de la acea adresa vor fi respinse de majoritatea serverelor de email.
Ce solutii ai? Poti folosi un serviciu comercial pentru aceasta trimitere, a unui furnizor care are adresele IP in whitelist-ul celor mari (Yahoo, Gmail etc.), eu am folosit MailChimp si a fost chiar OK. Este insa posibil ca si unul de genul asta sa puna intrebari cu privire la acordul utilizatorilor de a primi newsletter-ul tau.
In plus de cele spuse mai sus trebuie sa ai in vedere faptul ca in newsletter trebuie sa existe link de dezabonare, precum si toate informatiile de contact necesare.

websoso
PHPRomania Supporter
Mesaje: 15
Membru din: Vin Dec 07, 2012 7:22 pm

Re: smtp server de pe serverul meu?

Mesajde websoso » Lun Ian 07, 2013 1:47 pm

Birkoff scrie:rds blocheaza portul 21 prin care se trimit de obicei mailurile tocmai pentru a prevenii spamul.
poti instala xampp http://www.apachefriends.org/en/xampp.html care are si server de mail inclus sau daca ai deja wamp iti trebuie instalat doar serverul de mail. oricum rds monitorizeaza traficul pe retea si e posibil dupa un timp sa fi sunat de ei sa te intrebe ce se intampla de se tot trimit spamuri de pe locatia ta (sau sa te anunte ca iti blocheaza traficul din diverse motive)
ar trebui sa faci contract de firma cu ei ca sa poti trimite fara probleme.


Sa zicem ca nu platesc netu' de la rds si nu ma intereseaza ce blocheaza ei sau ca ma depisteaza, pot sa trec de acel port 25 si sa instalez un server de email pe swamp?

ViezuREX
Senior Member
Mesaje: 502
Membru din: Joi Dec 13, 2012 1:35 pm

Re: smtp server de pe serverul meu?

Mesajde ViezuREX » Lun Ian 07, 2013 2:06 pm

ViezuREX scrie:... In plus de asta serverele de email "mari" (Yahoo, Google etc.) monitorizeaza si ele utilizarea portului 25. Avand in vedere ca newsletter-ul tau are ~10k destinatari am sa presupun ca cel putin 60% din ei au adrese de Yahoo, Gmail sau MSN. De exemplu catre Yahoo poti trimite 200 mesaje pe ora din cate imi amintesc iar pe Gmail este un mecanism dinamic de monitorizare, nu stiu ce face MSN-ul dar nici nu cred ca este la liber.
Ce poti pati in cazul in care trimiti asa, pur si simplu? pai adresa IP pe care o folosesti va fi blocata si in unele cazuri chiar si domeniul folosit. Daca IP-ul tau ajunge intr-o lista de spam (BLACKLIST) toate mesajele originate de la acea adresa vor fi respinse de majoritatea serverelor de email.
Ce solutii ai? Poti folosi un serviciu comercial pentru aceasta trimitere, a unui furnizor care are adresele IP in whitelist-ul celor mari (Yahoo, Gmail etc.), eu am folosit MailChimp si a fost chiar OK. Este insa posibil ca si unul de genul asta sa puna intrebari cu privire la acordul utilizatorilor de a primi newsletter-ul tau.
In plus de cele spuse mai sus trebuie sa ai in vedere faptul ca in newsletter trebuie sa existe link de dezabonare, precum si toate informatiile de contact necesare.


Ma intreb ce nu e clar ...

Avatar utilizator
doryy42
Senior Member
Mesaje: 362
Membru din: Dum Feb 19, 2006 11:52 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: smtp server de pe serverul meu?

Mesajde doryy42 » Lun Ian 07, 2013 3:01 pm

Iti spun eu , client RCS-RDS , portul 25 este blocat implicit de catre RDS , si deblocarea sa se face prin trimiterea unui email sau un request din interfata digi-care si trebuie sa ai o explicatie suficient de buna ca sa iti deblocheze acel port , eu unul nu iti recomand sa trimiti dupa pc-ul tau , pentru ca 100% totul va ajunge in spam folder.

Cauta pe net exista site-uri prin care iti poti trimite newsletterul contra cost si sigur :)

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: smtp server de pe serverul meu?

Mesajde Birkoff » Lun Ian 07, 2013 6:06 pm

Sa zicem ca nu platesc netu' de la rds si nu ma intereseaza ce blocheaza ei sau ca ma depisteaza, pot sa trec de acel port 25 si sa instalez un server de email pe swamp?

1) daca nu platesti netu iti vor bloca accesul la net si indiferent daca incerci sa te conectezi cu alt user/parola nu vei mai reusi.
2) poti sa treci de portul 25 doar daca te lasa ei sau poti configura sa trimiti mailurile prin alt port dar de obicei vor fi blocate la destinatar de filtrele acelui server si vor ajunge in spam.
3) trimiterea de emailuri nesolicitate fara acordul utilizatorilor se pedepseste cu amenda si/sau inchisoare iar providerii de net si hostingurile sunt foarte stricti la asta si monitorizeaza orice incercare de spam, deci ai grija, trimiti tu acum mailuri dar peste 6-8 luni te trezesti cu citatie si plimbare prin tribunale (iar daca esti minor platesc parintii amenda si pot intra ei la racoare si tu la casa de corectie)
Recomandarea mea, foloseste un server cu plata special pentru asa ceva si nu trimite mailurile fara acordul destinatarului si fara link de dezabonare altfel risti sa o patesti.
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

websoso
PHPRomania Supporter
Mesaje: 15
Membru din: Vin Dec 07, 2012 7:22 pm

Re: smtp server de pe serverul meu?

Mesajde websoso » Mar Ian 08, 2013 5:41 am

Birkoff scrie:
Sa zicem ca nu platesc netu' de la rds si nu ma intereseaza ce blocheaza ei sau ca ma depisteaza, pot sa trec de acel port 25 si sa instalez un server de email pe swamp?

1) daca nu platesti netu iti vor bloca accesul la net si indiferent daca incerci sa te conectezi cu alt user/parola nu vei mai reusi.
2) poti sa treci de portul 25 doar daca te lasa ei sau poti configura sa trimiti mailurile prin alt port dar de obicei vor fi blocate la destinatar de filtrele acelui server si vor ajunge in spam.
3) trimiterea de emailuri nesolicitate fara acordul utilizatorilor se pedepseste cu amenda si/sau inchisoare iar providerii de net si hostingurile sunt foarte stricti la asta si monitorizeaza orice incercare de spam, deci ai grija, trimiti tu acum mailuri dar peste 6-8 luni te trezesti cu citatie si plimbare prin tribunale (iar daca esti minor platesc parintii amenda si pot intra ei la racoare si tu la casa de corectie)
Recomandarea mea, foloseste un server cu plata special pentru asa ceva si nu trimite mailurile fara acordul destinatarului si fara link de dezabonare altfel risti sa o patesti.


Stai linistit, ca au incercat ei sa ma deconecteze si n-a mers, am schimbbat portu' , am schimbat macu' de la placa de vaza si n-au reusit.
Dar e clar atunci, probabil nu pot trece de acel port, cat despre servere speciale, unde as putea sa gasesc asa ceva?

Avatar utilizator
vectorialpx
Senior Member
Mesaje: 4832
Membru din: Mar Mar 01, 2005 9:48 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: smtp server de pe serverul meu?

Mesajde vectorialpx » Mar Ian 08, 2013 10:19 am

websoso scrie:pot sa trec de acel port 25 si sa instalez un server de email pe swamp?
Nu stiu ce e swamp dar, la tine mai curge apa daca inchizi robinetul? Daca da, cheama un instalator.

websoso scrie:Stai linistit, ca au incercat ei sa ma deconecteze si n-a mers, am schimbbat portu' , am schimbat macu' de la placa de vaza si n-au reusit.
Sa inteleg ca tu ai 'net de la o vaza, d-aia n-au reusit. 8O

Daca vrei sa faci spam, ia-ti un server dedicat dar nu mai posta aici, ca nu vreau sa incurajam aceasta practica.


Înapoi la “Servere Web”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori