DNS.

Discuţii despre serverele web pe care poate rula PHP: Apache, Internet Information Server (IIS), nginx, lighttpd.

Discuţii despre cloud computing: Amazon Web Services, Azure, Google App Engine, Cloudflare

Moderator: Moderatori

gal
Average Member
Mesaje: 130
Membru din: Lun Mai 30, 2011 1:14 pm

DNS.

Mesajde gal » Sâm Oct 13, 2012 11:56 pm

Salut.
A domeniu cumparat.

Am cumparat VPS. Cu 2 adrese IP.
Pe care am instala, Apache, php, mysql, phpmyadmin.

Domeniul este pe namecheap.com

Dau la Nameserver registration -> Find All Existing Nameservers

HOST.DOMAINNAME CURRENT IP NEW IP
1 ns1.ripemodel.com 199. ....
2 ns2.ripemodel.com 199. ....

Current ip, sunt IP`urile VPS`ului.

ripemodel.com - nu functioneaza.

Daca in browser introduc ori care din cele 2 ip`uri merge.

In VPS Control Panel. La Reverse DNS corespunzator fiecarui ip are edit.
dau pe el si imi zice:
"Reverse DNS is disabled for this ipaddress. Please contact support"
Aici este buba?


Cine are ideei, este bine venit sa le impartaseasca.
Multumesc,



Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Dum Oct 14, 2012 1:13 am

din engleza ta romaneasca (aka google translate) inteleg ca ai mutat/creat un domeniu si cand dai sa il accesezi nu merge decat pe ip nu si pe nume.
daca e asa, trebuie sa astepti pana la 48 ore pentru propagare, depinde de fiecare provider de internet in parte cand isi actualizeaza serverele de dns.
din aceasta cauza la vizitatorii care vin de pe anumiti provideri de net e posibil sa le mearga ok domeniul pe cand la altii cu provideri mai lenesi mai trebuie sa astepte ca sa iti acceseze site-ul. in general problema ta se rezolva dupa ce trec cele 48 de ore (timp suficient pentru ca toate serverele de dns de pe glob sa se actualizeze cu noile ip-uri)

PS. If you do better in English you can express in this language without problems, I think you'll understand better in English than in Romanian.
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

gal
Average Member
Mesaje: 130
Membru din: Lun Mai 30, 2011 1:14 pm

Mesajde gal » Dum Oct 14, 2012 12:19 pm

Multumesc!

De ce zici "din engleza ta romaneasca"?

Ti`am zis eu ceva de persoana ta de felul cum esti?

Si atunci ce iti permiti sa fi asa.

Si apropo nu intelegi nimic. Au trecut 3 zile, asta este a patra zi.
Ce mai ai de zis acum?

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: DNS.

Mesajde Birkoff » Dum Oct 14, 2012 3:47 pm

Ok, sa incepem cu ce mi-a atras mie atentia si am crezut ca mesajul e tradus din engleza:

gal scrie:Salut.
A domeniu cumparat.


"A cumpara" si "am cumparat" sunt 2 chestii diferite, probabil aici o greseala de gramatica sau de scriere.

Am cumparat VPS. Cu 2 adrese IP.
Pe care am instala, Apache, php, mysql, phpmyadmin.


La fel, exprimarea de aici cu greselile gramaticale respective incepe sa dea de gandit. (1-2 greseli de scriere se admit dar la tine sunt mult prea multe ca sa nu sara in ochi)
In continuare, exprimarea este similara, ceea ce mi-a dat de gandit ca ori mesajul e tradus folosind google translate (el nu prea tine cont de regulile gramaticale) ori tu nu stii limba romana. De aici am concluzionat ca mesajul e tradus si ti-am atras atentia ca daca te exprimi mai bine in engleza poti scrie in engleza ca te intelegem mai bine asa decat intr-o romana pocita.

gal scrie:Ti`am zis eu ceva de persoana ta de felul cum esti?

Si atunci ce iti permiti sa fi asa.


Ca moderator al forumului, trebuie sa atrag atentia membrilor cand acestia gresesc sau nu respecta regulamentul. Una din reguli este sa scrieti corect in limba romana (sau in engleza) daca vreti sa fiti intelesi.
De aceea "mi-am permis" sa iti spun unde gresesti.


Revenind la subiectul discutiei tale, nu ai specificat in primul mesaj ca au trecut 4 zile altfel nu iti spuneam de propagare.

In cazul asta, verifica cu un whois ce ip-uri are domeniul respectiv si daca nu sunt cele puse de tine trebuie sa iei legatura cu hostul respectiv si sa le zici problema, din cpanel nu mai ai ce sa faci daca tu ai setat deja NS-urile si in whois apar altele (probema in cazul asta tine de host)
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

gal
Average Member
Mesaje: 130
Membru din: Lun Mai 30, 2011 1:14 pm

Mesajde gal » Dum Oct 14, 2012 5:35 pm

Acum da, ai aratat unde si ce am gresit. Accept.

Sunt roman, si nu stiu gramatica, nu am inteles gramatica, nu sunt perfect, asta este. Si imi place sa ma mandresc cu nasul meu gigant.

Iubesc mai mult tiganii, de cat persoanele ce se cred perfecte.

Tu sti matematica, cunosti geografia, biologia, anatomia omului si cunosti psihologia?

Cate lucruri minunate si fascinante ar putea sa`ti spuna un balbait daca ai avea radarea si interesul sa`l asculti, in loc sa`l ironizezi.

Multumesc pentru sfatul si timpul acordat.

Este ultima posta din acest subiect.

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Dum Oct 14, 2012 8:49 pm

gal scrie:Acum da, ai aratat unde si ce am gresit. Accept.

Sunt roman, si nu stiu gramatica, nu am inteles gramatica, nu sunt perfect, asta este. Si imi place sa ma mandresc cu nasul meu gigant.

Iubesc mai mult tiganii, de cat persoanele ce se cred perfecte.

Tu sti matematica, cunosti geografia, biologia, anatomia omului si cunosti psihologia?

Cate lucruri minunate si fascinante ar putea sa`ti spuna un balbait daca ai avea radarea si interesul sa`l asculti, in loc sa`l ironizezi.

Multumesc pentru sfatul si timpul acordat.

Este ultima posta din acest subiect.


Ok, acum stiu ca o dau in offtopic si de aceea o sa fie ultimul mesaj, dar vroiam sa iti raspund la intrebari :P

1) si eu la scoala aveam numai note mici (inclusiv la romana) din cauza ca nu imi placeau profesorii (mai ales modul lor de predare). Dar in timp, dupa multi ani, m-am autocorectat, am invatat singur sa scriu corect in limba romana (atat cat am inteles). In ce priveste mate si restu, am invatat tot singur atunci cand am avut nevoie. Am studiat singur 4 ani psihologia, in special psihologia sociala si relatiile de cuplu si am cunoscut psihologi si psihiatrii de meserie cu care am avut discutii interesante.
Mi-a placut si chimia anorganica, electronica, fizica (in special fizica cuantica) si alte discipline, dar din lipsa de timp (si bani) nu am avansat prea mult in aceste directii (am preferat sa ma specializez pe domeniul IT)
In mediul social, am cunostiinte cu handicap (surzi, persoane paralizate, chiar si un balbait, etc) cu care discut regulat si cu care ma distrez (in cadrul unui grup organizat). Printre colaboratorii cu care lucrez am chiar si o persoana paralizata total (dar care datorita faptului ca vrea sa invete programare si ii place acest domeniu am ajuns sa colaboram destul de bine). Nu resping nici persoanele cu handicap nici persoanele de culoare (am prieteni in alte tari care sunt de culoare si cu care discut regulat pe mess). Nu imi plac manelele (prefer rock-ul) dar am amici de etnie rroma cu care ma inteleg destul de bine si cu care ma distrez.

Ti-am spus cele de mai sus ca sa intelegi ca daca eu observ niste nereguli la cineva ii atrag atentia sperand ca in timp sa se corecteze, nu ca sa ii arat ca e incult sau nesimtit (nu asta e intentia). La fel accept si eu sa mi se traga atentia cand gresesc ceva (si sunt recunoscator celui care imi zice) pentru ca altfel nu as stii (sau nu mi-as da seama) ca gresesc sau ca deranjez.

PS. sa ne spui si noua cum sa rezolvat pana la urma problema ta cu dns-ul ca sa stim.
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

keen
Senior Member
Mesaje: 254
Membru din: Joi Ian 28, 2010 5:05 pm
Localitate: Br?ila
Contact:

Mesajde keen » Dum Oct 14, 2012 10:50 pm

Ai setat ns-urile pentru domeniul tau?
Daca imi aduc aminte, mai demult ti-am configurat atat serverul (instalat httpd, php5, mysql) + ti-am setat ns-urile si in mai putin de jumatate de ora aveai un server functional + accesibil direct prin url si nu doar prin ip.

Asigura-te ca ai setat ns-urile corect. Incearca sa iei legatura cu cei de la care ai luat host-ul sa iti verifice ns-urile. Daca nu rezolvi, ma contactezi si te ajut din nou :)

gal
Average Member
Mesaje: 130
Membru din: Lun Mai 30, 2011 1:14 pm

Mesajde gal » Lun Oct 15, 2012 3:18 pm

keen ai dreptate, mi l-ai facut perfect fuctionabil. Si iti multumesc.

Am invatat cum se instaleaza programe si cum unele dintre ele se configureaza, pe centos.

Stiu ca esti ocupat, si nu prea ai timp la dispozitie.

Nu am vrut sa te stresez. Userul de la mysql nu avea privilegii sa creeze baze de date.

Nu sunt genu sa sacai omul la melodie. Nu-mi place.

Am ajuns la partea cu ns-urile. La care m-am impotmolit.

Ai facut ceva cu sitesilutions si mi-ai dat 4 ns-uri.

Vreau sa invat eu. Nu sa mi-se puna si servetelul la gat.

Smart
Junior Member
Mesaje: 42
Membru din: Mie Mar 02, 2005 11:20 pm
Localitate: Braila

Re: DNS.

Mesajde Smart » Mar Iul 23, 2013 9:07 am

gal scrie:Pe care am instala, Apache, php, mysql, phpmyadmin.


Obeserva careva ca el nu a instalat DNS server(Bind)?


Înapoi la “Servere Web”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori