Intrebare urcare baza de date

Discuţii despre serverele web pe care poate rula PHP: Apache, Internet Information Server (IIS), nginx, lighttpd.

Discuţii despre cloud computing: Amazon Web Services, Azure, Google App Engine, Cloudflare

Moderator: Moderatori

lucs04
PHPRomania Supporter
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Sep 08, 2012 6:13 pm

Intrebare urcare baza de date

Mesajde lucs04 » Sâm Sep 08, 2012 6:19 pm

Salut!

Am si eu o problema si ma gandesc ca poate gasesc pe cineva binevoitor sa-mi explice cum se face.

Am urcat numai siteuri statice pana acum,Si a venit timpul sa urc si unul dinamic. Nu stiu cum sa urc baza de date? Cum se face?

Multumesc anticipat!



Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Sâm Sep 08, 2012 9:31 pm

prin intermediul panoului de control de pe server, respectiv asa
de pe calculatorul tau dai export la baza de date din phpmyadmin si iti va genera un fisier txt cu extensia sql.

mergi pe server in phpmyadmin si acolo dai import la fisierul ala si daca nu sunt erori o sa vezi tabelele si datele in phpmyadmin dupa import.
daca sunt probleme revii aici si ne spui ce sa intamplat si te ghidam in continuare.
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

lucs04
PHPRomania Supporter
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Sep 08, 2012 6:13 pm

Mesajde lucs04 » Dum Sep 09, 2012 1:30 pm

Salut!Multumesc frumos pentru raspuns!Am urmat pasii, nu sunt erori,imi vede datele in phpmyadmin ,dar cand dau sa intru pe site imi apar astea:

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Access denied for user 'root'@'localhost' (using password: NO) in /home/scoutbra/public_html/index.php on line 11

Warning: mysql_select_db() [function.mysql-select-db]: Access denied for user 'root'@'localhost' (using password: NO) in /home/scoutbra/public_html/index.php on line 12

Warning: mysql_select_db() [function.mysql-select-db]: A link to the server could not be established in /home/scoutbra/public_html/index.php on line 12

Warning: mysql_query() [function.mysql-query]: Access denied for user 'root'@'localhost' (using password: NO) in /home/scoutbra/public_html/index.php on line 18

Warning: mysql_query() [function.mysql-query]: A link to the server could not be established in /home/scoutbra/public_html/index.php on line 18

Warning: mysql_num_rows() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/scoutbra/public_html/index.php on line 19



Banuiesc ca trebuie facute modificari in config ul bazei de date.Am incercat eu ceva dar in zadar.....

Netra
New Member
Mesaje: 3
Membru din: Dum Sep 02, 2012 3:23 pm

Mesajde Netra » Dum Sep 09, 2012 2:22 pm

Trebuie sa modifici si datele pentru conectarea la baza de date a scriptului de obicei acestea sunt intr-un fisier numit config.php, dar acuma depinde.

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Dum Sep 09, 2012 5:36 pm

site-ul tau pe vechiul server se conecta la baza de date cu un user si o parola de la acel server.
acum pe noul server ai alt user si alta parola, astea trebuie setate in scripturile din site-ul tau acolo unde era userul si parola veche. de obicei ar trebui sa ai doar 1 fisier din site de modificat, dar acum depinde, poti avea mai multe. oricum cand iti da eroarea de mai sus iti zice si in ce fisier si la ce linie, asa ca deschizi fisierul respectiv si te uiti pe la linia respectiva si cauti si inlocuiesti user si parola.
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

lucs04
PHPRomania Supporter
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Sep 08, 2012 6:13 pm

Mesajde lucs04 » Dum Sep 09, 2012 6:59 pm

Multumesc !

Mi-a mai ramas eroarea asta:
Warning: mysql_num_rows() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/scoutbra/public_html/index.php on line 19

Avatar utilizator
vladpre92
Average Member
Mesaje: 180
Membru din: Vin Oct 10, 2008 7:51 pm
Localitate: Slatina
Contact:

Mesajde vladpre92 » Dum Sep 09, 2012 7:08 pm

Asta inseamna ca interogarea sql de la linia 19 returneaza o valoare booleana,ceea ce inseamna ca nu iti returneaza nici o valoare din baza de date.Probabil ca interogarea ta nu este scrisa corect.Verifica codul,si poti sa folosesti niste variabile pentru a verifica ce iti returneaza interogarea.
http://www.filmeonlinetv.net
Seriale online si filme subtitrate

lucs04
PHPRomania Supporter
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Sep 08, 2012 6:13 pm

Mesajde lucs04 » Dum Sep 09, 2012 7:09 pm

Ideea e ca pe localhost mergea!Nu era nicio problema....

Avatar utilizator
vladpre92
Average Member
Mesaje: 180
Membru din: Vin Oct 10, 2008 7:51 pm
Localitate: Slatina
Contact:

Mesajde vladpre92 » Dum Sep 09, 2012 7:12 pm

Poate ca pe localhost nu iti raporta erorile in cadrul paginii ,doar ti le scria intr-un log.Scrie codul interogarii ca sa il vedem.
http://www.filmeonlinetv.net
Seriale online si filme subtitrate

lucs04
PHPRomania Supporter
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Sep 08, 2012 6:13 pm

Mesajde lucs04 » Dum Sep 09, 2012 7:13 pm

<?php
$select="SELECT * FROM `stats`";
$rezultat=mysql_query($select);
if(mysql_num_rows($rezultat) > 0){

while($rows=mysql_fetch_array($rezultat)) {
$metal=$rows['metal'];
$pret=$rows['pret'];
?>
<table cellspacing="5px" cellpadding="5px" style="width:300px;margin:auto; text-align:left; font-size:22px;">


<tr><td> <?php echo $rows['metal'];?></td>
<td style="text-align:right;"><?php echo $rows['pret'];?></td></tr>
</table>


<?php }


}

?>

Avatar utilizator
vladpre92
Average Member
Mesaje: 180
Membru din: Vin Oct 10, 2008 7:51 pm
Localitate: Slatina
Contact:

Mesajde vladpre92 » Dum Sep 09, 2012 8:28 pm

Incearca asa:
<?php
$rezultat = mysql_query("SELECT * FROM stats");

if(mysql_num_rows($rezultat) > 0){

while($rows = mysql_fetch_array($rezultat)){
$metal=$rows['metal'];
$pret=$rows['pret'];

echo '<table cellspacing="5px" cellpadding="5px" style="width:300px;margin:auto; text-align:left; font-size:22px;">
<tr><td>'.$rows['metal'].'</td>
<td style="text-align:right;">'.$rows['pret'].'</td></tr>
</table>';
}
}
?>

Codul nu este testat dar ar trebui sa mearga.Incearca si tu sa iti ti codul ceva mai curat si asa eviti o multime de erori.
http://www.filmeonlinetv.net
Seriale online si filme subtitrate

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Lun Sep 10, 2012 2:32 am

corect e asa

Cod: Selectaţi tot

// setam query
$query = "un query";
// rulam query
$result = mysql_query($query);
// verificam daca sa rulat (poate e query gresit sau nu exista conexiune la bd sau nu exista tabela sau cine stie ce coloana, caz in care iti da eroarea mentionata de tine mai sus - boolean in loc de resource)
if ( ! $result ) { die( mysql_error() ); }
// daca query e un select sau show verificam daca a returnat vre-un rand
if ( mysql_num_rows($result) < 1 { echo 'nu a returnat nici un rand'; }
// daca query e un INSERT, UPDATE, REPLACE or DELETE verificam cate randuri au fost afectate
if ( mysql_affected_rows() < 1 ) { echo 'nu a fost modificat/sters/inlocuit/adaugat nici un rand'; }
// daca e ok pana aici (si e select) facem while-ul si preluam datele...
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

lucs04
PHPRomania Supporter
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Sep 08, 2012 6:13 pm

Mesajde lucs04 » Lun Sep 10, 2012 9:29 am

Multumesc Birkoff!Am modificat cum mi-ai sugerat si imi da : Query was empty!

lucs04
PHPRomania Supporter
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Sep 08, 2012 6:13 pm

Mesajde lucs04 » Lun Sep 10, 2012 9:21 pm

Am reusit sa rezolv problema aceea!Multumesc frumos tuturor!

Dar acum m-am lovit de alta:
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/lucianag/public_html/admin/index.php:14)

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Mar Sep 11, 2012 1:24 am

cauta si tu pe forum inainte sa intrebi, problema legata de header a mai fost discutata de minim 10 ori numai anu asta...
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.


Înapoi la “Servere Web”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori