Server dedicat mai rau ca pe shared

Discuţii despre serverele web pe care poate rula PHP: Apache, Internet Information Server (IIS), nginx, lighttpd.

Discuţii despre cloud computing: Amazon Web Services, Azure, Google App Engine, Cloudflare

Moderator: Moderatori

abytza22
Average Member
Mesaje: 105
Membru din: Dum Iun 06, 2010 4:25 pm

Server dedicat mai rau ca pe shared

Mesajde abytza22 » Mie Iun 06, 2012 10:04 pm

Azi am trecut site-ul pe server dedicat, a cazut site-ul de 3 ori in mai putin de o ora.

Ce sa fac ?

Am server de la host gator, pe shared host cadea de doua - trei ori pe luna , pe server dedicat a cazut de 3 ori in prima zi.



keen
Senior Member
Mesaje: 254
Membru din: Joi Ian 28, 2010 5:05 pm
Localitate: Br?ila
Contact:

Mesajde keen » Joi Iun 07, 2012 12:17 pm

1. Intereseaza-te daca si altii au probleme pe acelasi server
2. Esti sigur ca ai instalat serverul cum trebuie ? sau ti l-au instalat cei de la care ai luat host?
3. Pe hosturi shared, anumite functii sunt blocate. Verifica ce functii folosesti in script pentru a nu afecta serverul.
De asemeni, uitate si prin log-uri sa vezi ce se intampla. Daca dai cai spre imagini / fisiere care nu exista pe server, automat acesta se va mai ingreuna si la un momendat va pica. Ce va trebui sa faci, va fi sa dai restart la apache.

Conteaza si de ce resurse dispui. Procesor, ram, chiar si sistem de operare.

l33t
Senior Member
Mesaje: 216
Membru din: Sâm Mai 10, 2008 7:31 pm

Mesajde l33t » Vin Iun 08, 2012 12:13 am

keen scrie:1. Intereseaza-te daca si altii au probleme pe acelasi server
2. Esti sigur ca ai instalat serverul cum trebuie ? sau ti l-au instalat cei de la care ai luat host?
3. Pe hosturi shared, anumite functii sunt blocate. Verifica ce functii folosesti in script pentru a nu afecta serverul.
De asemeni, uitate si prin log-uri sa vezi ce se intampla. Daca dai cai spre imagini / fisiere care nu exista pe server, automat acesta se va mai ingreuna si la un momendat va pica. Ce va trebui sa faci, va fi sa dai restart la apache.

Conteaza si de ce resurse dispui. Procesor, ram, chiar si sistem de operare.

Soooooo funnyyyyyyyyyyyy
Deci daca se ingreuneaza serverul (apache - oare mai stii ca poate avea si nginx, iis, lighthttpd...), pac restart... parca ar fi windows 98. Insa la cate detalii a dat, cred ca singurul raspuns corect la problema lui abytza22 ar fi reboot la sistem, nu doar apache.

Anyway @abytza22: nu ar strica sa ne spui ce configuratie ai (SO, server web, DB, acceleratoare si sisteme de cacheing, alte chestii importante si extensii speciale pe care crezi ca ai vrea sa le mentionezi...)
Ai putea sa ne dai detalii, sa stim in ce sens pica site-ul, poti folosi ping ip_site ca sa vezi daca pica conexiunea, primesti 404, primesti memory limit...
Ce trafic ai zilnic?

Ca sa vezi ce procese iti consuma resurse, utilizeaza comanda
top

Uita-te in configurari, merg si eu pe premisa ca ai ceva tipic: httpd.conf(sau sites-enabled), php.ini, my.cnf, bind.

Apache are un MaxClients, care reprezinta numarul de requesturi concurente pe care le poate executa, vezi daca nu cumva tu depasesti acest numar.

Apropo, site-ul tau sper ca nu este Magento :D

abytza22
Average Member
Mesaje: 105
Membru din: Dum Iun 06, 2010 4:25 pm

Mesajde abytza22 » Sâm Iun 09, 2012 12:44 am

Serverul a fost instalat de catre echipa tehnica.
Site-ul are 20K vizitatori unici / zi.

Am folosit Wordpress pentru site, incerc sa folosesc pe cat mai putine plugin-uri, am plugin pentru cache care e setat bine.

Server-ul arata asa :

* Intel Xeon 3360* (Quad Core)
* 2 GB DDR3 Memory
* 2 x 250 GB Hard Drive
* 10 TB Bandwidth
* 5 Dedicated IPs
* FREE cPanel

Tarif : $174/luna



La aceeasi bani am gasit urmatorul plan de la iweb.com :

* Intel Quad-Core i5 3.3GHz 2nd Gen (Quad Core)
* 8 GB RAM
* 500 GB SATA2
* 10 TB Bandwidth
* 5 Dedicated IPs
* CPanel/WHM Internal - 20$

Ambele sunt pe sistem Linux, ce sfaturi imi dati ?
Daca stiti vreo companie , vreo solutie buna pentru mine la banii astia, va rog sa postati.

In cele din urma am facut reboot, doar ca peste cateva ore a picat din nou :( ........ am vorbit cu cei de la echipa tehnica si mi-au spus ca nu au vazut nimic prin log-uri care sa solicite server-ul in asa hal, la server status vedeam la un moment dat CPU usage = 100% .

Ceva trebuie facut , mai exact trebuie schimbata firma de host, dar de unde sa gasesc eu o firma care ofera suport tehnic 24/24, server dedicat bun pana la 200 de dolari si data center in SUA ?

stolymp
New Member
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Noi 10, 2012 4:55 pm

Re: Server dedicat mai rau ca pe shared

Mesajde stolymp » Sâm Noi 10, 2012 5:05 pm

Buna,

incearca la dedicatserver.ro au in categoria ta de pret -125 Euro:

* 2 x AMD Opteron Hexa Core 2,6 GHz ( 12 Core)
* 16 GB DDR2 ECC Memory
* 2 x 500 GB Hard Drive
* unlimited Bandwidth
* 5 Dedicated IPs

sa mai ieftin la 75 Euro :

* 2 x Intel Xeon 2,5GHz (2 x Quad Core)
* 8 GB DDR3 Memory
* 2 x 73 SAS GB Hard Drive
* unlimited Bandwidth
* 5 Dedicated IPs


cu stima,

Smart
Junior Member
Mesaje: 42
Membru din: Mie Mar 02, 2005 11:20 pm
Localitate: Braila

Re: Server dedicat mai rau ca pe shared

Mesajde Smart » Mar Iul 23, 2013 9:04 am

Solutia nu e neaparat sa muti providerul de hosting. poti avea acceasi problema si la alta firma de hosting vezi exact ce solicita serveru.
Ce intelegi prin pica? devine inaccesibil daca da si WHM/CPanel devine unresponsive in acelasi timp? sunt mai multi factori. Vezi exact ce solicita serveru.

buceabogdan
PHPRomania Supporter
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Oct 14, 2017 2:02 am

Re: Server dedicat mai rau ca pe shared

Mesajde buceabogdan » Mie Mar 28, 2018 8:49 pm

Europahost va ofera servere virtuale de la 29,00 Euro / luna. Prima luna platesti doar 20,00 , dupa care doar 29,00/luna.

Tehnologia hardware RAID-50 SAN folosita pentru stocarea datelor asigura fiecarui server virtual redundanta maxima si scalabilitate.
EuropaHost este primul furnizor din Europa care pune la dispozitia clientilor servere virtuale gazduite pe matrice hardware RAID-10 SAN.


Pe oricare server virtual se pot instala urmatoarele sisteme de operare: Debian, Ubuntu, CentOS, Fedora, Slackware, NetBSD si FreeBSD.
Astfel te poti bucura de alegerea sistemului de operare pe care il doresti tu pe serverul tau.
Tel: 0371782303 Web: https://www.hostmgs.com


Înapoi la “Servere Web”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori