proiect (inchis)

Cauţi de lucru în domeniul dezvoltării Web? Postează-ţi CV-ul aici. Cauţi programatori pentru proiectul tău? Postează oferta.

Moderatori: admin, Moderatori

viorel21
Average Member
Mesaje: 54
Membru din: Vin Iun 01, 2012 3:52 pm
Contact:

proiect (inchis)

Mesajde viorel21 » Lun Oct 28, 2013 8:22 pm

Salutare tuturor , am un prieten dispus sa investeasca in 1 ,2,3 siteuri preferabil 1 , nu stie pe ce nisa anume dar stie ca vrea sa castige minim 2,3 mii euro lunar din asta , sa se faca siteul de la zero sau sa cumpere unul etc , astept oferte si idei de siteuri , nise , costuri creare site etc , banii de investitite nu sunt o problema , rog sa se implice doar cei cu un portofoliu bogat , cu experienta si rezultate "palpabile "multumesc anticipat .
Ultima oară modificat Mar Noi 05, 2013 9:37 pm de către viorel21, modificat de 2 ori în total.



Avatar utilizator
virus
Average Member
Mesaje: 153
Membru din: Dum Feb 27, 2011 3:16 pm
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: proiect

Mesajde virus » Lun Oct 28, 2013 10:23 pm

Ce mi-a atras atentia la anuntul tau : 23 mii EUR / luna.
De ce suma asta ?

Un site / idee care intra acum pe 'piata' nu are sanse sa ajunga la un venit net de 23k EUR / luna asa dintr-o data. Poate sa dureze luni / ani pana sa ajunga sa produca atatia bani cu el. Totul tine de promovare , si cat de bun e produsul / serviciul oferit.

Iar cine are un site care ii aduce veniturile astea lunar poti sa fii sigur ca nu o sa-l vanda , dar si daca o va face suma va fi pe masura (milioane $) , pentru ca cine il cumpara va investi sa dezvolte site-ul / aplicatia mai departe si sa creasca veniturile lunare.

Poti sa ii recomanzi sa merga pe la conferinte (gen How To Web) unde va avea ocazia sa intalneasca oameni care au idei de proiecte sau start-up-uri care au nevoie de investitori
Ultima oară modificat Lun Oct 28, 2013 11:18 pm de către virus, modificat 1 dată în total.
echo ($busy === TRUE) ? "F**k Off" : "Hello. Can I help You?" ;

viorel21
Average Member
Mesaje: 54
Membru din: Vin Iun 01, 2012 3:52 pm
Contact:

Re: proiect

Mesajde viorel21 » Lun Oct 28, 2013 11:04 pm

sorry greseala mea ce face o ", " :) 2, 3 mii am vrut sa scriu scuze inca odata...

Avatar utilizator
mandix
Average Member
Mesaje: 142
Membru din: Dum Apr 01, 2012 2:04 am
Localitate: Santana, Arad
Contact:

Re: proiect

Mesajde mandix » Lun Oct 28, 2013 11:49 pm

La un asemenea proiect, virus are dreptate cu promovarea, si asta nu se opreste aici. Ca sa promovezi un lucru, oricare ar fi el, ai nevoie de o echipa care sa gandeasca promovarea si sa iti construiasca o strategie care sa functioneze pe termen lung, nu se face o promovare dupa cum bate vantul, aia va fi zero barat. Echipa "din spate" trebuie sa faca o analiza pe seama nisei alese, sa vada potentialii clienti, cu ce ajuta site-ul, cat ar investi un client in site-ul respectiv,... + multe alte aspecte din care sa le iasa lor sigur publicul tinta. Cat despre idee (nisa) trebuie sa te gandesti destul si sa fii foarte creativ. Ca de exemplu, notoriul site http://www.milliondollarhomepage.com/, care a produs intr-un termen foarte scurt o garla de dolari, a fost copiat si in varianta romaneasca, sperand la un profit cu 6 de zero..... wrong choice! In Romania nu a functionat, nu ca site-ul ar fi fost slab facut sau whatever, dar nu s-a facut acel studiu de piata sa se vada cine il va accesa si daca vor avea motive sa dea bani pe pixeli. Ca incheiere, poti sa faci tu super site si sa ai 2-3 vizitatori pe luna, iar ca si concurenta sa ai o super banalitate de site care sa doboare serverele. Concluzie: ideea nisei conteaza, pacat ca trebuie sa o gandesti tu, daca e vorba de bani cash nu o sa ti-o spuna nimeni, conteaza implementarea, scopul.....,etc. Poti sa faci n site-uri de sute de mii de euro, daca nu este proiectul pus la analiza, vei avea plin de butoane cu donate si iara ii business pe net. Cauta consultanta strategica si plateste inainte acolo, ca altfel poate sa iti faca site-ul si Bill Gates impreuna cu programatorul vietii cu porofoliu de cate site-uri vrei si vei ramane surprins ca nu iti produce nici un leu. Un ultim sfat in calitate de hobby-programator iti spun ca asta este o noua sansa de a lua cineva bani dupa tine fara sa ai drept de comment. Exemplu: Programator profesionist vine si iti propune sa iti construiasca magazin online, site de anunturi,... . El isi ia 800 de euro, munca lui pentru site dar nimeni nu iti asigura tie ca acel site produce bani. Si sa te lamuresc complet pe babeste: Eu am un spatiu de inchiriat si tu vii la mine sa ma intrebi ce poti sa deschizi acolo. Eu zic ca ar merge florarie sau service calculatoare. Tu te decizi sa faci florarie, facem contract pe 3 ani, chiria de 100 euro pe luna si tu iti deschizi florarie si nu merge. Cine iese in castig?

viorel21
Average Member
Mesaje: 54
Membru din: Vin Iun 01, 2012 3:52 pm
Contact:

Re: proiect

Mesajde viorel21 » Mar Oct 29, 2013 11:04 am

Da ms de sfat ma simt ca la clasa a 2-a , prea multa vorba in zadar....nu o sa deschid o florarie ca stiu ca flori se cauta de 4 ori pe google si nu sunt prost , si pe click se plateste minus 0,4 centi ....sa vorbeasca cineva care are ideea de ce vrea sa faca si este increzator ca poate face un site cel putin la fel de bun ca cel care se afla pe locul 1 in cautari pe acea nisa si restul mai discutam , evident ca trebuie o promovare nu sunt prost dar mai intai tre sa ai ce promova....vorba lunga saracia omului...cine are ceva idei , exemple etc sa ma contacteze , nu sfaturi ca nu am nevoie multumesc !

Avatar utilizator
mandix
Average Member
Mesaje: 142
Membru din: Dum Apr 01, 2012 2:04 am
Localitate: Santana, Arad
Contact:

Re: proiect

Mesajde mandix » Mar Oct 29, 2013 11:46 am

Pentru idei era suficient sa dai un search pe google, sa vezi ca nimeni nu ii prost sa iti spuna ideile care functioneaza sigur. Succes!

viorel21
Average Member
Mesaje: 54
Membru din: Vin Iun 01, 2012 3:52 pm
Contact:

Re: proiect

Mesajde viorel21 » Mar Oct 29, 2013 2:56 pm

Bai frate ce aveti?! Nu caut doar o idee...omul vrea sa si faca acel site , profesional , sa il optimizeze sa il ajute sa il ridice etc , nu e vorba doar de o idee si oricum nu cred ca mai exista asa idei inovatoare pe care sa le tina cineva secret inkise in dulap ...ma refer la niste idei care deja sunt pe piata dar care pot fi intrecute cu un site mai profi si cu o publicitate adecvata....de ex eu unul as face pe piese auto , dar este cineva sa faca un site mai bun decat cel care este acum pe locul 1? Deci nu caut o idee noua.....

Avatar utilizator
virus
Average Member
Mesaje: 153
Membru din: Dum Feb 27, 2011 3:16 pm
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: proiect

Mesajde virus » Mar Oct 29, 2013 4:47 pm

Orice site / aplicatie ai da tu ca si exemplu , indiferent ca este pe locul 1 in acest moment se poate face ceva mai bun , doar ca este nevoie de o investitie serioasa.
Un programator mediu spre bun ia in jur de 1000 EUR / luna. Inmulteste asta la vreo 5 - 10 programatori , QA , plus oameni la support dupa aceea , costuri server/e , chirie si alte cheltuieli neprevazute. Dupa care inmultesti totul la vreo 3 - 6 luni - un an.

Bineinteles ca un programator singur nu va reusi sa faca un site/aplicatie care sa ajunga pe locul 1 pe o anumita nisa , iar daca o va face sigur ii va trebui cativa ani.

uite site-uri / aplicatii la care am lucrat / lucrez eu momentan

http:// 2invoice(.)ro/info.html
--> cei mai multi clienti ii au cei de la factureaza(.)ro , dar asta nu inseamna ca au un produs mai bun ca al "nostru"

http:// 123contactform(.)com -- pagerank 7 , pozitia 7 in google pentru "html form generator".
echo ($busy === TRUE) ? "F**k Off" : "Hello. Can I help You?" ;

angelp
Average Member
Mesaje: 130
Membru din: Joi Mar 08, 2007 1:30 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: proiect

Mesajde angelp » Mar Oct 29, 2013 4:55 pm

salut.

da-mi un semn pe YM angel_petrescu. sa discutam in liniste :)

Emanuelll
Junior Member
Mesaje: 41
Membru din: Vin Mai 13, 2011 7:04 pm

Re: proiect

Mesajde Emanuelll » Mar Oct 29, 2013 8:59 pm

mandix scrie:Ca incheiere, poti sa faci tu super site si sa ai 2-3 vizitatori pe luna, iar ca si concurenta sa ai o super banalitate de site care sa doboare serverele. Concluzie: ideea nisei conteaza

Corect. Mai pe inteles, sa fii primul pe google nu inseamna sa ai cel mai tare site (din punct de vedere al algoritmilor folositi).

viorel21
Average Member
Mesaje: 54
Membru din: Vin Iun 01, 2012 3:52 pm
Contact:

Re: proiect

Mesajde viorel21 » Mar Oct 29, 2013 9:12 pm

Exact , eu vreau cel mai tare site si primul in google :)

viorel21
Average Member
Mesaje: 54
Membru din: Vin Iun 01, 2012 3:52 pm
Contact:

Re: proiect

Mesajde viorel21 » Mar Oct 29, 2013 10:52 pm

Ce ingramadeala.....pe semne ca sunt multi profi pe aici ca de bani nu era problema.....


Înapoi la “Oferta/Cerere proiecte”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori