Am domeniu si hosting pe local cum il fac sa il fie online

Puteţi posta întrebări legate de găzduirea site-urilor şi nume de domenii. Oferte, inregistrari, transferuri, informaţii diverse sau reclamaţii. Probleme cu Ensim, Plesk, CPanel, Help Desk.

Moderator: Moderatori

XDYNX
Senior Member
Mesaje: 518
Membru din: Joi Iun 08, 2006 6:01 pm
Localitate: Pitesti
Contact:

Am domeniu si hosting pe local cum il fac sa il fie online

Mesajde XDYNX » Lun Oct 31, 2016 4:51 pm

Buna ziua,
Am domeniu (cursurilocuridemunca.ro) si vreau sa il fac se mearga pe ip meu local, si ca sa acesez ip local al me eu este ceva genul 84.123.123.123:4000... am incercat cu free dns noip si nu am reusit.


Iona14:6 Isus i-a zis: "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata. Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine.

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Am domeniu si hosting pe local cum il fac sa il fie online

Mesajde Birkoff » Mar Noi 01, 2016 1:40 am

1) trebuie sa ai server web pe ip-ul tau local (si sa te pricepi destul de bine la securitate de servere si la configurari de rutere)
2) ip-ul tau extern trebuie sa fie ip fix (nu dinamic cum aloca de obicei providerii de net)
3) la register-ul de domeniu (de obicei rotld daca acolo l-ai inregistrat) sa faci un record de tip A cu ip-ul tau care sa trimita catre domeniul respecitiv (exemplu la name sa scrie cursurilocuridemunca.ro la type sa fie A si la ip sa fie 84.123.123.123 - daca acum e setat la un host, poti face asta din cpanelul hostului de la simple dns zone editor)
4) la ruterul de acasa setezi ca portul 80 extern sa redirecteze catre ip-ul calculatorului unde e configurat serverul (de obicei e in setari la port range forward - setezi sa redirecteze catre portul 4000 al calculatorului cu acel ip
5) setezi un firewal puternic (si la ruter si la server) ca sa nu te trezesti cu atacuri ddos sau alte atacuri si sa te trezesti dupa aia ca au altii control total asupra retelei tale de acasa (daca stii securitate si retelistica stii la ce ma refer)

cam atat ai in mare de facut.
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

XDYNX
Senior Member
Mesaje: 518
Membru din: Joi Iun 08, 2006 6:01 pm
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: Am domeniu si hosting pe local cum il fac sa il fie online

Mesajde XDYNX » Mar Noi 01, 2016 11:26 am

Mersi mult.
Iona14:6 Isus i-a zis: "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata. Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine.


Înapoi la “Gazduire Web si Domenii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori