VPS cu Ubuntu 16 si tehnologie LEMP

Puteţi posta întrebări legate de găzduirea site-urilor şi nume de domenii. Oferte, inregistrari, transferuri, informaţii diverse sau reclamaţii. Probleme cu Ensim, Plesk, CPanel, Help Desk.

Moderator: Moderatori

vekand
Average Member
Mesaje: 83
Membru din: Dum Mai 03, 2015 9:15 am

VPS cu Ubuntu 16 si tehnologie LEMP

Mesajde vekand » Vin Sep 09, 2016 11:49 am

Salut,
De citeva zile caut un hosting bun (romanesc) care sa ofere server VPS cu Ubuntu 16 si tehnologie LEMP, care sa-mi gazduiasca domeniul .ro (care inca nu e cumparat).
Stie cineva un astfel de hosting? Stiu si eu citeva, am luat legatura cu ei, dar in general raspunsurile primite au fost incomplete. Stiu si citeva hostinguri straine care ofera exact asta, dar mai intii vreau sa cercetez piata romaneasca.
Mai am o intrebare: hostingurile straine gazduiesc domenii .ro? Multumesc.



marianmp
Average Member
Mesaje: 190
Membru din: Mie Noi 09, 2011 1:12 pm
Localitate: https://micul-programator.ro
Contact:

Re: VPS cu Ubuntu 16 si tehnologie LEMP

Mesajde marianmp » Joi Oct 20, 2016 2:42 pm

Poti incerca virtono.com, eu am colaborat cu ei si de fiecare data au fost dispusi la schimbari asa ca poti incerca si tu

vekand
Average Member
Mesaje: 83
Membru din: Dum Mai 03, 2015 9:15 am

Re: VPS cu Ubuntu 16 si tehnologie LEMP

Mesajde vekand » Joi Oct 20, 2016 5:12 pm

Multumesc, nu stiam de virtono.com, dar m-am inteles deja cu baietii de la host-age.ro, au fost amabili si mi-au dat un server VPS cu Ubuntu-16.04-x86_64 (desi Ubuntu 16 nu era pe lista lor), pe care-l administrez eu. Deja am instalat LEMP si aplicatia Laravel, functioneaza si este in testare (vek.host-age.ro), dar mai am citeva ajustari de facut in aplicatie. Este server SSD, aplicatia functioneaza mai rapid chiar decit la mine pe local (eu pe local am doar SSHD). Dar cred ca si Engine-X (Nginx) este mai rapid decit Apache.

marianmp
Average Member
Mesaje: 190
Membru din: Mie Noi 09, 2011 1:12 pm
Localitate: https://micul-programator.ro
Contact:

Re: VPS cu Ubuntu 16 si tehnologie LEMP

Mesajde marianmp » Joi Oct 20, 2016 5:16 pm

poti configura si pe local nginx ca si proxy pentru apache https://www.digitalocean.com/community/ ... for-apache
Ultima oară modificat Joi Oct 20, 2016 5:33 pm de către marianmp, modificat 1 dată în total.

vekand
Average Member
Mesaje: 83
Membru din: Dum Mai 03, 2015 9:15 am

Re: VPS cu Ubuntu 16 si tehnologie LEMP

Mesajde vekand » Joi Oct 20, 2016 5:30 pm

Pe local am XAMPP v3.2.2 pe Windows 10 (64-bit), sint destul de multumit (memorie 8 G). Dar voi studia si variantele astea.

vekand
Average Member
Mesaje: 83
Membru din: Dum Mai 03, 2015 9:15 am

Re: VPS cu Ubuntu 16 si tehnologie LEMP

Mesajde vekand » Vin Oct 21, 2016 11:18 am

Salut nevvermind, te rog daca ai timp sa te uiti putin pe vek.host-age.ro, email: visitor@example.com, parola visitor. Este cu drept de admin (profesor), se poate face orice, toate datele sint de test, inclusiv pozele. Dupa Login si click pe Hello! apare un meniu in care la Assign roles se vad userii (elevii) din grupul profesorului Visitor. De asemenea se poate vedea blogul, iar la Visitor am pus o postare (ca exemplu) si un comentariu.

Ma intereseaza o privire critica, nu atit pe specificul aplicatiei cit pe modul de abordare, de prezentare si de rezolvare a bussiness-ului general. Intotdeauna exista loc de mai bine. Multumesc.

P.S. Aplicatia functioneaza pe un server VPS cu Ubuntu 16 si tehnologie LEMP.

HoreaAndrei
New Member
Mesaje: 2
Membru din: Joi Oct 27, 2016 10:50 am

Re: VPS cu Ubuntu 16 si tehnologie LEMP

Mesajde HoreaAndrei » Joi Oct 27, 2016 10:56 am

Ai putea sa incerci la Claus Web sa vezi daca iti pot oferi VPS cu ubuntu, sunt printre cei mai ieftini din romania si ofera servicii de calitate, suportul tehnic este prompt si foarte bun.Eu am gazduire la ei de 4 ani si nu am avut nici o problema si de cate ori aveam nevoie de ceva ma ajutau cu cea mai mare placere.


Înapoi la “Gazduire Web si Domenii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori