DNS - PTR

Puteţi posta întrebări legate de găzduirea site-urilor şi nume de domenii. Oferte, inregistrari, transferuri, informaţii diverse sau reclamaţii. Probleme cu Ensim, Plesk, CPanel, Help Desk.

Moderator: Moderatori

gal
Average Member
Mesaje: 130
Membru din: Lun Mai 30, 2011 1:14 pm

DNS - PTR

Mesajde gal » Lun Oct 26, 2015 8:00 pm

Incep in felul urmator.

Domeniul l`am inregistrat la namecheap.com

Acestia au o platforma cu utilizatorul in care nu am cum sa introduc PTR record.

Nici SOA record.

Pe mine ma intereseaza sa fac server de mail, postfix, dovecot, squirrelmail. Care sa functioneze nu numai pe localhost-ul vps`ului

Sa interactioneze si cu alte servere de mail, gmai, yahoo si altele.

Am reusit sa trimit mail pe yahoo, dar inapoi nu. Motivul, din cate am inteles imi lipseste reverse dns.

Am verificat domeniu cu intodns.com.

ERROR: No reverse DNS (PTR) entries. The problem MX records are:
106.xxx.xxx.174.in-addr.arpa -> no reverse (PTR) detected
You should contact your ISP and ask him to add a PTR record for your ips

Si pana cand sa aflu care ii baiul am reinstala postfix, dovecot si squirrelmail. Iar acum nu mai merge sa trimit mail pe alte servere de mail deoarece nu mai stiu cum le`am configurat.

Pt asta as dorii un tutorial de conficurare postfix dovecot sa functioneze nu numai pe localhost.
Distributie centos 6.5.

Si acum in legatura cu namechep.com. ce este de facut.

Ca au platforma de configurare dns ciudata.

Scuzati gramatica si eventualele greseli de scriere. Deoarece notele la romana imi erau trecute in catalog de femeia de servici.



Înapoi la “Gazduire Web si Domenii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori