Web Hosting, VPS, Dedicated Servers

Puteţi posta întrebări legate de găzduirea site-urilor şi nume de domenii. Oferte, inregistrari, transferuri, informaţii diverse sau reclamaţii. Probleme cu Ensim, Plesk, CPanel, Help Desk.

Moderator: Moderatori

olympia
Senior Member
Mesaje: 374
Membru din: Lun Mai 26, 2008 11:12 pm
Contact:

Web Hosting, VPS, Dedicated Servers

Mesajde olympia » Joi Aug 14, 2014 2:53 pm

Salut, http://opendatahost.ro este un Data Center care ofera web hosting, VPS, servere dedicate pe IBM BladeCenter H , pe partea de hosting se lucreaza cu InterWorx, se oera si servicii de CloudLinux. Serverele sunt configurate cu VMWare in clustere, iar VPS sunt create cu OpenVZ.



Avatar utilizator
Anghell
PHPRomania Supporter
Mesaje: 22
Membru din: Dum Sep 09, 2012 9:38 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Web Hosting, VPS, Dedicated Servers

Mesajde Anghell » Lun Aug 18, 2014 12:35 am

Salut!

Poate n-ar trebui sa intervin,dar daca tot ai facut acest anunt,m-am logat sa va intreb de firma voastra!
Am un domeniu ro,si in luna noiembrie imi expira hostingul de 1 an de zile.
Ce puteti sa faceti ca sa ma atrageti spre firma dumneavoastra?

Seriozitate,cinstiti cu firmele voastre de hosting,raspunsuri repede date de voi la eventuale intrebari ale mele,perseverenta,corecti cu clientii?

Multumesc anticipat!
Global Day of Coderetreat - 07.11.2020 / #gdcr2020

olympia
Senior Member
Mesaje: 374
Membru din: Lun Mai 26, 2008 11:12 pm
Contact:

Re: Web Hosting, VPS, Dedicated Servers

Mesajde olympia » Lun Aug 18, 2014 2:20 pm

Anghell scrie:Salut!

Poate n-ar trebui sa intervin,dar daca tot ai facut acest anunt,m-am logat sa va intreb de firma voastra!
Am un domeniu ro,si in luna noiembrie imi expira hostingul de 1 an de zile.
Ce puteti sa faceti ca sa ma atrageti spre firma dumneavoastra?

Seriozitate,cinstiti cu firmele voastre de hosting,raspunsuri repede date de voi la eventuale intrebari ale mele,perseverenta,corecti cu clientii?

Multumesc anticipat!



Buna ziua,

SpaceBox SRL Deva are DataCenter propriu, investiție efectuată în anul 2013 din fonduri europene, dotat cu conexiune internet redundantă pe fibră optică până în Rack, generator de curent pentru redundanța alimentării electrice, instalație de răcire, climatizare si ionizare aer, toate echipamentele fiind supravegheate video în clădire nouă cu asigurare în caz de cutremur până la 7,2 grade Richter.

La toate tipurile de pachete shared hosting oferim backup complet automat saptamanal (se reţin ultimele 4 backup-uri complete) si backup zilnic la toate bazele de date asociate fiecărui cont (se retin maxim 30 de zile). Backup-ul se stochează pe un DataStorage diferit de cel în care există contul de hosting.

Găzduirea web de tip Shared este un serviciu oferit atât companiilor cât și persoanelor particulare, caracteristica principală a acestui tip de găzduire web fiind împărţirea resurselor unui server deosebit de performant către toţi clienţii existenţi pe acel server precum şi preţul foarte redus.Unul din cele mai importante instrumente la acest tip de serviciu este Panoul de Administrare (Control Panel).Noi vă punem la dispoziţie InterWorx Control Panel, uşor de utilizat, cu o interfaţă intuitivă în majoritatea limbilor de circulaţie internaţională cât şi limba Română, accesibiă chiar şi utilizatorilor neexperimentaţi, dar personalizabilă, astfel încât să facă faţă exigenţelor celor cu experienţă sau obişnuiţi cu răspânditul cPanel.

In ceea ce priveste seriozitatea, firma lucreaza cu o echipa tehnica cu experienta in domeniu.



-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Salut Anghell , merci de raspuns :)
Uite, vezi, in prima faza m-am grabit sa iti dau un rapuns mai “oficial”, dar am omis sa ma refer la ceea te intereseaza pe tine de fapt.
Ma gandesc sa facem o promotie de 1,5 euro pe luna (de fapt cam atat vine si acum daca se ia hosting pe un an, e 2 la cel in care se plateste pe fiecare luna separat, facilitate pe care nu prea o ofera alte firme de hosting), dar avantajele pe care le ai la noi sunt mai multe:
- avem procesoare intel xeon cu 8 coruri si muuult RAM
- conectivitate pe fibra optica
- avem generator de curent in caz ca pica electricitatea (ca backup la UPS-uri, of course)
- storage-ul este pe SAN in raid 5
- nu in ultimul rand serverele sunt IBM pe blade-uri, asta ar cam spune totul despre calitatea hardware-ului. iti pot spune si despre switch-urile de storage pe fibra brocade, dar cred ca e destul de bine pana acum.
Cu seriozitate si alte cele se lauda toti, dar poti testa viteza care o ai la noi oricand.
O zi faina!

anna23b
New Member
Mesaje: 1
Membru din: Mie Sep 10, 2014 11:00 am

Re: Web Hosting, VPS, Dedicated Servers

Mesajde anna23b » Mie Sep 10, 2014 11:14 am

Salut,
eu am un site gazduit de namebox.ro, am avut cateva probleme cu site-ul si noroc cu ei ca fac backup zilnic, sincer probleme din cauza lor nu am avut niciodata, de ceva vreme tot la ei sunt, si tocmai mi-am mai cumparat un domeniu.ro. Am un prieten care are un magazin online de carti, care avea hosting la o alta firma, cred ca in fiecare luna avea cate o problema cu cei de la hosting.La inceputul veri s-a transferat la namebox,si zicea ca este diferenta mare.Eu de la inceput am ales namebox prin recomandarea unui prieten si nu mi-a parut rau.

buceabogdan
PHPRomania Supporter
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Oct 14, 2017 2:02 am

Re: Web Hosting, VPS, Dedicated Servers

Mesajde buceabogdan » Sâm Oct 14, 2017 2:05 am

Daca sunteti interesati de o oferta de Hosting sau echipamente IT putem sa va ajutam in ambele cazuri si suntem deschisi pentru orice tip de colaborare.
Pentru toate comenzile noi de dedicat server hosting standard si VDS-SSD Hosting acorda reduceri pentru primele 6 luni din contractul de hosting.
Pentru a beneficia de reducere cand efectuati comanda, va rugam sa scrieti in rubrica " Note/Informatii suplimentare " :

Societatea Europa Data Center SRL  isi desfasoara activitatea in principal  in domeniul comercializarii echipamentelor IT second hand si hosting la cel mai bun raport pret calitate.
- echipamente si solutii in domeniul IT (Rackuri, servere,storage,switch-uri,UPS-uri si componente) de calitate si la preturi accesibile.
- solutii hosting ,VPS,Dedicat,Colocare, echipamentele si serverele noastre sunt colocate in Europa Data Center SRL
– http://www.hostmgs.com
Reteaua full impreuna cu protectia DDOS si hardware Firewall asigura protectia infrastructurii si implicit a serverelor si serviciilor impotriva atacurilor informatice. – 
http://www.hostmgs.com
Tel: 0371.782.303 E-mail: sales@hostmgs.com


Înapoi la “Gazduire Web si Domenii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 27 vizitatori