2 prieteni care vor 1 singur cont de host in comun

Puteţi posta întrebări legate de găzduirea site-urilor şi nume de domenii. Oferte, inregistrari, transferuri, informaţii diverse sau reclamaţii. Probleme cu Ensim, Plesk, CPanel, Help Desk.

Moderator: Moderatori

adrian.alexandru30
New Member
Mesaje: 4
Membru din: Joi Sep 29, 2011 2:45 pm

2 prieteni care vor 1 singur cont de host in comun

Mesajde adrian.alexandru30 » Sâm Oct 08, 2011 7:28 pm

Vad ca majoritatea firmelor de hosting gazduiesc domenii nelimitate. Eu vrea sa achizitionez un hosting impreuna cu un prieten si sa ne punem fiecare site-ul lui. Se poate? Daca el e logat pe contul de hosting, ma pot loga si eu? Asa mi-a spus un operator live-chat de pe un site. Nu stiu daca pot da numele companiei.

Ce hosting shared cu servere in Europa in recomandati? As dori ca pretul lunar sa fie pana in 6-7 euro, trafic si spatiu nelimitat etc



Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Sâm Oct 08, 2011 7:33 pm

eu nu inteleg de ce nu va permiteti cativa euro acolo si sa va faceti separat domeniu...

daca totusi vreti impreuna, se poate face, unul poate avea site-ul pe domeniu si celalalt pe subdomeniu, va creati directoare separate si fiecare lucreaza in directorul lui.

daca vi se da o singura baza de date folositi prefixe ca sa nu se amestece tabelele.

pentru host, vezi si tu lista kilometrica din meniul de sus de la gazduire...
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

Avatar utilizator
zeuscool
Senior Member
Mesaje: 250
Membru din: Mie Sep 05, 2007 10:59 am
Localitate: Constanta
Contact:

Mesajde zeuscool » Dum Oct 09, 2011 12:48 am

salut, pentru hosting ia id-ul asta al unui partener de al meu, id de yahoo ma refer: serafin.rusu

discuti cu el de pachetul de hosting si de pret, e treaba voastra, succes.

Alb3rt
PHPRomania Supporter
Mesaje: 5
Membru din: Dum Oct 09, 2011 2:00 am

Mesajde Alb3rt » Dum Oct 09, 2011 2:20 am

Da , pot folosi 2 persoane un cont de web-hosting , creati 2 conturi FTP si etc , dar sa iei un web-hosting care iti da voie sa adaugi si domenii , cu web hostingul te pot ajuta , dami un PM

bogdan90i
New Member
Mesaje: 4
Membru din: Lun Sep 03, 2012 7:24 pm

Mesajde bogdan90i » Lun Sep 03, 2012 8:06 pm

Majoritatea providerilor de host folosesc cpanel. In cpanel ai un buton numit Addon Domains. Acolo pui noul domeniu, contul ftp, ceea ce trebuie sa mai faceti este un nou folder si la path pui path catre folderul respectiv, parola si dai add domain. Si gata

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Lun Sep 03, 2012 8:17 pm

mai oamenilor mai uitati-va si la data topicului inainte de a posta, nu mai reanviati topicuri antice...
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.


Înapoi la “Gazduire Web si Domenii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori