Pentru indexarea google, conteaza de unde cumpar domeniu ?

Puteţi posta întrebări legate de găzduirea site-urilor şi nume de domenii. Oferte, inregistrari, transferuri, informaţii diverse sau reclamaţii. Probleme cu Ensim, Plesk, CPanel, Help Desk.

Moderator: Moderatori

adrian.alexandru30
New Member
Mesaje: 4
Membru din: Joi Sep 29, 2011 2:45 pm

Pentru indexarea google, conteaza de unde cumpar domeniu ?

Mesajde adrian.alexandru30 » Vin Oct 07, 2011 7:39 pm

As dori sa cumpar un domeniu com si am auzit o varianta cum ca ar conta din ce tara il cumpar atunci cand site-ul va fi indexat de google, stie cineva sigur daca este adevarat?

1.De exemplu, sa zicem ca vreau sa fac un site care se adreseaza utilizatorilor din Europa. Pt google conteaza daca domeniul e luat din America sau Africa?

2. Pt google, conteaza unde este fizic, serverul de hosting atunci cand indexeaza site-urile?



Avatar utilizator
zeuscool
Senior Member
Mesaje: 250
Membru din: Mie Sep 05, 2007 10:59 am
Localitate: Constanta
Contact:

Mesajde zeuscool » Vin Oct 07, 2011 9:49 pm

Raspuns:

100%, 1000% nu conteaza de unde ai cumparat domeniul.
pe de alta parte
Google zice ca are in jur de 200 de factori care influenteaza pozitionarea in motoarele de cautare, nu doar 3-4-5-10 cat cred majoritatea ... si unul din acesti 200 de factori este hostingul.

Pe scurt, cumpara numele de domeniu de oriunde vrea muschiul tau, hostingul poti sa il tii unde vrei tu, dar recomandat este sa-l tii in tara in care ai tinta site-ul sa aiba efect (continentul daca ai tinta multinationala) ...

Daca nu esti lamurit revino cu alte intrebari

Alb3rt
PHPRomania Supporter
Mesaje: 5
Membru din: Dum Oct 09, 2011 2:00 am

Mesajde Alb3rt » Dum Oct 09, 2011 2:18 am

NU conteaza de unde iei domeniul , domeniul ar fi bine sa aiba o extensie pentru tara din care vrei sa ai vizitatori , nu prea da bine .in la germania sau mai stiu eu ce ...

XXN
PHPRomania Supporter
Mesaje: 9
Membru din: Joi Noi 24, 2011 9:41 pm

Mesajde XXN » Mie Noi 30, 2011 8:40 am

cum s-a spus mai sus , nu importa ce host ai ales , ci cum iti promovezi site-ul , SEO , meta-urile , inregistrarile in cataloage web...

trustnet
PHPRomania Supporter
Mesaje: 24
Membru din: Sâm Apr 14, 2012 9:06 pm
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesajde trustnet » Mar Apr 17, 2012 1:04 am

XXN scrie:cum s-a spus mai sus , nu importa ce host ai ales , ci cum iti promovezi site-ul , SEO , meta-urile , inregistrarile in cataloage web...


Chiar conteaza de unde ai hostingul ... poate ai gresit ce ai vrut sa zici ... induci omul in eroare.
http://www.trustnetsolutions.ro
Gazduire web de la doar 1 euro / luna


Înapoi la “Gazduire Web si Domenii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori