Caut host (trafic necontorizat, server in ro)

Puteţi posta întrebări legate de găzduirea site-urilor şi nume de domenii. Oferte, inregistrari, transferuri, informaţii diverse sau reclamaţii. Probleme cu Ensim, Plesk, CPanel, Help Desk.

Moderator: Moderatori

Avatar utilizator
Digi
Average Member
Mesaje: 100
Membru din: Lun Mai 03, 2010 4:45 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Caut host (trafic necontorizat, server in ro)

Mesajde Digi » Sâm Mai 08, 2010 1:46 pm

Caut un host web cu urmatoarele:
- 1 domeniu si sa poti face subdomenii
- php 4+, mysql (1db e de ajuns)
- traficul sa nu fie contorizat
- serverul sa fie in ro sau chiar bucuresti
- pretul sa fie acceptabil
- spatiul nu e important, poate sa aiba si 100mb, e de ajuns... dar sa nu fie limita pe spatiu DB totusi :lol:
- email la fel, nu e important, dar ar merge 1 casuta si sa aiba forward.

Pana acum am dat peste xServers cu o oferta buna, abonamentul standard, pe 24 luni e 32euro, ar merita ? :-?
Ultima oară modificat Dum Mai 09, 2010 9:03 am de către Digi, modificat 1 dată în total.



Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Dum Mai 09, 2010 1:01 am

1. http://www.phpromania.net/info/tabhosting
2. netarthost.com
3. myhost.ro

vezi ofertele si te hotarasti tu
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

Avatar utilizator
Digi
Average Member
Mesaje: 100
Membru din: Lun Mai 03, 2010 4:45 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Digi » Dum Mai 09, 2010 9:01 am

Sunt deja la myhost si au probleme rare dar grave la host... si nu-s un idiot care nu stie despre ce vorbeste. Nu stau acum sa explic toate chestiile ca ar insemna sa fac un roman :} Ideea e ca am deja, in afara de problemele acelea, s-a scumpit prea mult si nu ne permitem :P

Am folosit deja acea facilitate de search hosting de pe acest site dar nu e prea stralucita :P

Iar netarthost.com la web hosting romania (netarthost.ro) are 3gb limita trafic care e prea putin, dupa cum am zis, vreau unlimited ca sa nu ma trezesc cu surprize :roll:

Totusi, la xServers ar merita, a folosit cineva ?

Pirahna
Senior Member
Mesaje: 5985
Membru din: Dum Aug 22, 2004 2:04 am
Localitate: la birou
Contact:

Mesajde Pirahna » Dum Mai 09, 2010 2:23 pm

Ce trafic ai de ai nevoie de unlimited ?
Si ce serviciu de unlimited crezi ca o sa te lase vreodata sa ai trafic unlimited ?

Realizezi ca nici un hosting serios nu are trafic unlimited nu ?

Avatar utilizator
Digi
Average Member
Mesaje: 100
Membru din: Lun Mai 03, 2010 4:45 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Digi » Dum Mai 09, 2010 2:44 pm

Pai explica-mi tu cum vine faza cu host-urile, ca serios nu inteleg de ce un host platit te limiteaza la banda pe luna iar unul free nu, chiar sunt curios cum vine asta.

Si nu e de trafic, am usage de banda lunara peste 5gb... si asta la traficul foarte low care-l am, dar nu intentionez sa raman asa. :roll:

Pirahna
Senior Member
Mesaje: 5985
Membru din: Dum Aug 22, 2004 2:04 am
Localitate: la birou
Contact:

Mesajde Pirahna » Dum Mai 09, 2010 3:21 pm

Digi scrie:Pai explica-mi tu cum vine faza cu host-urile, ca serios nu inteleg de ce un host platit te limiteaza la banda pe luna iar unul free nu, chiar sunt curios cum vine asta.

Si nu e de trafic, am usage de banda lunara peste 5gb... si asta la traficul foarte low care-l am, dar nu intentionez sa raman asa. :roll:


Pai e simplu. Prin unlimited ei presupun (si presupun corect, ca nu sunt retarzi) ca 99% din utilizatori nu folosesc cantitati exagerate. Ba chiar majoritatea au in jur de 5 gb pe luna.

Daca iti faci un site gen youtube si ai vizite grave, te asigur ca la scurt timp o sa te contacteze cineva de la hosting.

Avatar utilizator
Digi
Average Member
Mesaje: 100
Membru din: Lun Mai 03, 2010 4:45 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Digi » Dum Mai 09, 2010 4:25 pm

Pai nu o sa folosesc cantitati exagerate, dar nu am chef sa ma trezesc intr-o zi ca am in loc de site un text de zice "Bandwidth limit exceeded".

Iar la DB la fel, nu stiu cat de mare o sa se faca, desigur ca incerc sa o fac cat mai optimizata ca sa nu fie prea multe date inutile, dar nici sa ma trezesc ca numai pot baga in ea din cauza unei limite... totusi n-am vazut asta vre-odata in actiune, dar faza cu limita de banda am vazut-o si e de-a dreptul stresanta pentru toti.
Decodata am DB-ul de vre-o 5mb, nu cred ca e mult.

Iar spatiul nu ma intereseaza sa fie nelimitat, poate sa fie limitat si chiar foarte mic, 50-100mb e de ajuns, ca nu folosesc drept stocare fisiere, tot site-ul are vre-o 10mb.

So, ce imi recomanzi tu atunci ? :P

Pirahna
Senior Member
Mesaje: 5985
Membru din: Dum Aug 22, 2004 2:04 am
Localitate: la birou
Contact:

Mesajde Pirahna » Dum Mai 09, 2010 4:47 pm

Nu exista hosting serios care sa iti puna mesajul ala. La orice hosting serios esti taxat in plus pentru traficul depasit.

Daca ai 10 gb trafic, esti taxat 50 centi pentru fiecare gb aditional de trafic sau ceva de genul asta.

Fiecare hosting are regulile sale.
Eu de exemplu ca webhost permit unui site sa se extinda cat vrea, pana la 1 terra trafic nu sunt stresat, dar clientul o sa aiba de platit serios lunar pentru asta.

Pot sa iti ofer eu hosting la preturi avantajoase (1 eur pe luna, 1.5, 8 eur pe luna) dar va trebui sa cumperi si altceva de la mine ca oferta e numai pentru clienti. Daca vrei sa discutam trimite-mi un PM si iti dau id-ul.

Avatar utilizator
adyre
Senior Member
Mesaje: 491
Membru din: Lun Dec 06, 2004 9:36 pm
Localitate: Buzau
Contact:

Mesajde adyre » Mar Mai 11, 2010 1:47 am

Limita DB-ului e cat tine spatiul de stocare.

Trafic nelimitat - overselling (adica ei iti spun lucru acesta chiar daca au limite stabilita. Daca per cont le-ar rezulta o limita de 2GB, in conditiile in care ei au 7 domenii de 200MB trafic, cel de-al 8lea poate avea > 12 GB dar in mod real ei nu depasesc aceasta limita).

Limita de trafic e stabilita in DataCenter... Cand ai 10 rack-uri de servere, de cate linii e nevoie sa tragi sa ai banda de net (metropolitana si externa)? Daca toti fac trafic nelimitat va trebui sa-ti tragi cea mai teava dintre teve.. si asta costa.... Daca traficul e limitat, automat si necesarul de net e mai mic, costurile mai mici.... e ceva logic

Sfatul meu: intai sa ajungi sa saturezi limita de banda apoi gandeste-te sa o maresti.

La un site ce necesita 10 MB nu cred ca vei ajunge sa consumi prea multa banda decat la un numar mare de utilizatori.

La megahost ai banda de 20GB. Asta inseamna ca tu sa ai peste 1300 de vizitatori unici in acea luna care sa-ti acceseze absolut tot site-ul (oricat de mic pare numarul, calculul s-a facut in cazul in care ti-a dat fiecare particica din site jos) nepunand la socoteala ca din acei 10MB de site codul compilat e mult mai mic ceea ce va insemna ca poate ajunge chiar sub 5MB de text.

Verifica real cat trafic ai si vezi daca intr-adevar iti trebuie megabanda.
Viata e prea scurta sa faci un lucru singur. Cere AJUTOR!

Avatar utilizator
Digi
Average Member
Mesaje: 100
Membru din: Lun Mai 03, 2010 4:45 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Digi » Mar Mai 11, 2010 11:04 am

Pai doar 7mb din tot site-ul au cele 44 imagini de background :lol: care se afiseaza fiecare aleator...

Oricum, ma bag la xServers aia si gata. :roll: megahost e prea scump la 2E/luna... plus ca zic ca au 50 scripturi free... cred ca le pune si pe alea in pret oricum, iar cuiva care nu ii trebuie asa, ca mine, le plateste degeaba.
HGaming - Adunare pentru jocuri PC in retea

Pirahna
Senior Member
Mesaje: 5985
Membru din: Dum Aug 22, 2004 2:04 am
Localitate: la birou
Contact:

Mesajde Pirahna » Mar Mai 11, 2010 11:12 am

Digi scrie:Oricum, ma bag la xServers aia si gata. :roll: megahost e prea scump la 2E/luna... plus ca zic ca au 50 scripturi free... cred ca le pune si pe alea in pret oricum, iar cuiva care nu ii trebuie asa, ca mine, le plateste degeaba.


Cati ani ai ? Ca nu pot sa-mi explic cum functioneaza logica la tine.

Deci e prea scump la 2 euro pe luna ... pentru ca are 50 de scripturi gratuite ?

Tu realizezi ca 2 euro nu se poate considera o suma de bani ?

Avatar utilizator
adyre
Senior Member
Mesaje: 491
Membru din: Lun Dec 06, 2004 9:36 pm
Localitate: Buzau
Contact:

Mesajde adyre » Mar Mai 11, 2010 12:09 pm

Pai in regimul "nu-mi trebuie" cred ca sunt multe. Probabil nu vei folosi mailul, stats-urile, logurile si tot asa...daca tu esti interesat cu trafic nelimitat la un site pentru care nu dai 2 euro/luna inseamna ca nu ai asteptari deloc la acel site asa ce de ce te mai deranjezi?
Viata e prea scurta sa faci un lucru singur. Cere AJUTOR!

Avatar utilizator
Digi
Average Member
Mesaje: 100
Membru din: Lun Mai 03, 2010 4:45 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Digi » Mar Mai 11, 2010 3:04 pm

Eu am zis ca E POSIBIL ca scripturile sa adauge la pret... si sunt total inutile pentru mine, alea-s pentru cei care nu se pricep nici sa instaleze ceva, nu mai zic de programat.

Iar logica, functioneaza foarte bine la mine, doar cred ca nu functioneaza exprimarea bine... defapt, aia stiu sigur. :roll:

Si sunt, 2 euro sunt bani, iar 24 de euro adica 100ron, adica 1 milion, sunt bani calumea. Fiecare cu ce are si cat de mult valoreaza banii la el, nu ma incercati sa faceti toata lumea sa gandeasca ca voi ca nu traiesc toti ca voi.
Plus ca nu am servici, deci nu pot scoate banii aia de nicaieri.

Si cu asta basta, puteti incuia topicul ca vad ca nu vreti sa ajutati deloc, decat sa criticati ca de ce vreau aia si de ce vreau ailalta.
HGaming - Adunare pentru jocuri PC in retea

Avatar utilizator
adyre
Senior Member
Mesaje: 491
Membru din: Lun Dec 06, 2004 9:36 pm
Localitate: Buzau
Contact:

Mesajde adyre » Mar Mai 11, 2010 4:22 pm

Critica are si partile ei constructive, depinde cat de mult vrei sa tii cont de ele.

Scripturile care ti le ofera in pachet defapt iti ofera o interfata usoara pentru a-ti putea instala un asemenea script. Nu are treaba cu programarea.

1) Ti s-au prezentat varianta care sa se preteze cerintelor tale - ti se par preturile prea mari (fiecare evalueaza dupa bunul plac)
2) Ti s-au prezentat situatii in care nu-ti trebuie masina de teren sa te plimbi prin oras (e relativa problema, tinand cont de strazile noastre).
3) Ti s-au oferit explicatii pentru intrebari de genul "de ce asa"...

Ceea ce tie nu ti se pare util, altuia i se pare. Daca faci o mica cercetare de piata ai sa vezi ca cei ce sunt dispusi sa ofere 2euro/luna (e clasata ca fiind suma mica) nu sunt cei care au nevoie de forja sau care lucreaza in domeniu tocmai de aceea pun la dispozitie scripturi usor instalabile.

Faptul ca tu vrei ceva personalizat te face egoist, irational sa te gandesti ca sunt facute pentru fiecare in parte dupa bunul plac.


Solutia ta: hosting gratuit. Sunt curios cum reactionezi la plata unui domeniu. Daca cineva vrea sa-ti ofere argumente la unele afirmatii ale tale, cateodata putin nelalocul lor, tine cont ca a vrut sa faca sa-ti deschida putin mintea, nu sa te ingroape.

O alta curiozitate a mea este varsta ta. O foarte mare curiozitate.

Spor si asculta si de cei trecuti prin mai multe ca tine... De multe ori critica lor, oricat de dureroasa poate fi, te va ajuta candva.
Viata e prea scurta sa faci un lucru singur. Cere AJUTOR!


Înapoi la “Gazduire Web si Domenii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori