Caut host bun

Puteţi posta întrebări legate de găzduirea site-urilor şi nume de domenii. Oferte, inregistrari, transferuri, informaţii diverse sau reclamaţii. Probleme cu Ensim, Plesk, CPanel, Help Desk.

Moderator: Moderatori

WmaS
Average Member
Mesaje: 52
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 1:26 pm

Caut host bun

Mesajde WmaS » Mar Apr 06, 2010 4:54 pm

Salutare, n-am mai folosit niciodata un host platit, asa ca am nevoie de putin ajutor in alegerea unuia. E important sa aiba PHP5, MySQL, domenii nelimitate, sau macar 5-10... Din cate am vazut cam toate companiile ofera toate astea, dar sunt convins ca exista unele companii mai bune decat altele.
Doua lucruri foarte importante sunt viteza de incarcare a saitului si timpul in care raspund email-urilor.

Am auzit lucruri bune despre Hostgator.com, poate cineva sa le confirme?

Mai am o intrebare, pot sa inregistrez (doar sa-l cumpar) un domeniu .ro, pe care sa-m folosesc cu un host strain? prenupun ca da, dar vreau sa fiu sigur.

Nu tin neaparat, dar prefer sa fie strain.



Pirahna
Senior Member
Mesaje: 5985
Membru din: Dum Aug 22, 2004 2:04 am
Localitate: la birou
Contact:

Mesajde Pirahna » Mar Apr 06, 2010 5:01 pm

Da, poti sa folosesti domeniu.ro cu un host strain.

Cat despre hosting ... depinde de bugetul tau. Pentru un buget minim e bun hostgator, dar trebuie sa tii cont de faptul ca astea shared sunt facute pentru site-uri mici sau medii.

Viteza de incarcare a site-urilor e buna pe toate serverele americane, si depinde in mare parte de scriptul tau. Timpul de raspuns la email e in medie 6-8 ore la orice host, dar la unele probleme mai ciudate pot exista intarzieri mai mari.

Avatar utilizator
kyron
Senior Member
Mesaje: 639
Membru din: Joi Sep 16, 2004 1:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde kyron » Mar Apr 06, 2010 5:18 pm

Daca site-ul tau se adreseaza in principal romanilor, ar fi indicat totusi sa-ti iei hosting in Romania.

Pirahna
Senior Member
Mesaje: 5985
Membru din: Dum Aug 22, 2004 2:04 am
Localitate: la birou
Contact:

Mesajde Pirahna » Mar Apr 06, 2010 5:46 pm

kyron scrie:Daca site-ul tau se adreseaza in principal romanilor, ar fi indicat totusi sa-ti iei hosting in Romania.

De ce anume ?

Avatar utilizator
kyron
Senior Member
Mesaje: 639
Membru din: Joi Sep 16, 2004 1:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde kyron » Mar Apr 06, 2010 6:03 pm

Pirahna scrie:
kyron scrie:Daca site-ul tau se adreseaza in principal romanilor, ar fi indicat totusi sa-ti iei hosting in Romania.

De ce anume ?


Pentru ca mai sunt zone in Romania unde externul merge slab.

Avatar utilizator
Niku02
Senior Member
Mesaje: 837
Membru din: Joi Noi 13, 2008 1:16 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Mesajde Niku02 » Mar Apr 06, 2010 7:51 pm

eu nu cred ca exista vreo situaitie in care ar fi mai indicat sa iti iei hosting din romania. Dc ai face asa ceva ? Ca sa auzi cum a picat curentul nuj pe unde, cum a picat nu stiu ce stalp si multe alte probleme de genu ? Si siteurile sa stea mai mult picate decat up ? neah ....

Pt 5-10 siteuri, daca vrei calitate mare i-ati un server.
Lucrez la o firma de web design si am un magazin de airsoft .

Avatar utilizator
Grig2007
Average Member
Mesaje: 154
Membru din: Vin Feb 02, 2007 12:05 pm
Localitate: LocalHost

Mesajde Grig2007 » Mar Apr 06, 2010 9:25 pm

Salut,

Eu am gazduire de la www.nshost.ro sunt foarte multumit, de pachetul meu de gazduire.

WmaS
Average Member
Mesaje: 52
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 1:26 pm

Mesajde WmaS » Mar Apr 06, 2010 10:18 pm

Grig2007 scrie:Salut,

Eu am gazduire de la www.nshost.ro sunt foarte multumit, de pachetul meu de gazduire.


Interesant, dar preturile astea gen 2 lei...nu stiu cata calitate e in servicile oferite. Multumesc mult pentru reomandare, dar am nevoie de o confirmare, mi-e teama de o parere subiectiva.
Am o intrebare, ce inseamna "Domenii Addon"? numarul de domenii gazduite, 0+1 (altfel nu stiu de ce scrie 0 acolo)?
Un lucru amuzant pe care l-am vazut la ei: au Javascript.

Astept si alte pareri, acesta sau orice alt host pe care l-ati incercat si va lasat o parere buna. Cele mai importante lucruri pentru mine sunt viteza si ca saitul sa fie online tot timpul. (paginile saiturilor nu depasesc 300k, nu stiu daca asta e mult sau putin, serverele gratuite pe care le-am folosit incarcau paginile destul de greu, dar asta poate si din cauza ca erau gratuite)

Avatar utilizator
Grig2007
Average Member
Mesaje: 154
Membru din: Vin Feb 02, 2007 12:05 pm
Localitate: LocalHost

Mesajde Grig2007 » Mar Apr 06, 2010 11:22 pm

Salut,

Eu am pachet de gazduire Gazduire Web Bussines NS-DELTA care am gazduit 3 domenii si merge foarte bine.

Acum daca tu nu ai bani si vrei unul de 5 lei sigur ala nu o sa fie la asteptarile tale.

WhiteAnge
Average Member
Mesaje: 175
Membru din: Mie Sep 03, 2008 8:00 am
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesajde WhiteAnge » Mar Apr 06, 2010 11:35 pm

eu ofer servicii de web hosting, am server colocat in bucuresti.

daca te intereseaza da`mi un PM

Avatar utilizator
adyre
Senior Member
Mesaje: 491
Membru din: Lun Dec 06, 2004 9:36 pm
Localitate: Buzau
Contact:

Mesajde adyre » Mar Apr 13, 2010 1:06 am

Hostingul in tara e mult mai ok. Target-ul se stie. Orice alta replica e de prisos. Ganditi-va cat ajuta un metropolitan. Nu punem la socoteala ca e shared. Si ganditi-va daca intr-un datacenter au 20 mb de extern (care e foarte scump) si cumpara un roman, un spaniol si un francez pe servere de state i-a cam ars banda.... (asta la site-uri cu asteptari pertinente).

Cat despre a picat curentul, a picat stalp a nu stiu ce.... nu cred ca sunt oameni care ofera hosting din debara iar in conditiile in care un datacenter ajunge la 4.000 de euro/mp investitie, cred ca toata aparatura de acolo ii cam face fata (am ocazia sa umblu intr-un datacenter si cam stiu ce zic).

Cauta host de 2-3 euro pe luna ca e bun si ala... dar cumpara de Romania. Am apucat sa folosesc si MegaHost si Romarg (romarg-ul m-a cam dezamagit dar si-au revenit)
Viata e prea scurta sa faci un lucru singur. Cere AJUTOR!

Avatar utilizator
aburitoru
New Member
Mesaje: 2
Membru din: Joi Aug 14, 2008 8:37 pm

rouhost.ro

Mesajde aburitoru » Mar Aug 17, 2010 7:50 pm

iti recomand host de la ei. Si eu am pentru cateva pagini web si merge super !!

tavee
PHPRomania Supporter
Mesaje: 9
Membru din: Dum Noi 14, 2010 10:50 am

Mesajde tavee » Dum Noi 14, 2010 10:59 am

te pot ajuta si eu, daca mai esti interesat, dami un pm si iti recomand un site de webhosting..nu stiu daca pot posta link aici :)

sweetamber
Average Member
Mesaje: 127
Membru din: Dum Dec 27, 2009 1:26 pm

Mesajde sweetamber » Joi Noi 18, 2010 11:16 pm

Eu folosesc cu succes srv.ro
Mi se par chiar profesionisti.

tavee
PHPRomania Supporter
Mesaje: 9
Membru din: Dum Noi 14, 2010 10:50 am

Mesajde tavee » Mar Noi 30, 2010 12:25 pm

in caz ca mai esti interesat, putem sa vorbim, lasa-mi un pm :) bafta


Înapoi la “Gazduire Web si Domenii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori