Trafic lunar alocat

Puteţi posta întrebări legate de găzduirea site-urilor şi nume de domenii. Oferte, inregistrari, transferuri, informaţii diverse sau reclamaţii. Probleme cu Ensim, Plesk, CPanel, Help Desk.

Moderator: Moderatori

beckslash
Average Member
Mesaje: 85
Membru din: Mie Iul 22, 2009 1:18 am

Trafic lunar alocat

Mesajde beckslash » Mie Noi 11, 2009 10:28 pm

As avea trei intrebari:

1) ce se intampla daca se depaseste traficul lunar alocat de catre pachetul de gazduire?

2) anume ce transfer de date se contorizeaza?

3) cam cat trafic consuma utilizatorii pe un site de prezentare(tutoriale) in care nu sunt fisiere mari de download, eventual cateva mp3-uri si in rest doar text?



Pirahna
Senior Member
Mesaje: 5985
Membru din: Dum Aug 22, 2004 2:04 am
Localitate: la birou
Contact:

Mesajde Pirahna » Mie Noi 11, 2009 10:40 pm

Intrebari pe care ar trebui sa le adresezi hostingului tau, nu aici.
Fiecare webhost are reguli diferite.

Eu de exemplu contorizez numai http traffic (deci ftp e nelimitat), la depasire evident se plateste o suma per gb cat a depasit.

La intrebarea 3 nu ai specificat numarul de utilizatori si cat de bine e facut site-ul.

beckslash
Average Member
Mesaje: 85
Membru din: Mie Iul 22, 2009 1:18 am

Mesajde beckslash » Mie Noi 11, 2009 10:56 pm

http trafic inseamna cat primeste utilizatorul in browser adica textul,pozele etc?

Ca site sa zicem ca folosesc joomla sau wordpress (banuiesc ca sunt optimizate bine) si ca numar de utilizatori....sa zicem cam cat se consuma pe 5000 de utilizatori..sau orice alt numar ca pot sa calculez pe alte valori dupaia....(shtiu ca depinde mult de numarul de afisari dar asa in medie cu aproximatie)

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Trafic lunar alocat

Mesajde Birkoff » Mie Noi 11, 2009 11:21 pm

beckslash scrie:As avea trei intrebari:

1) ce se intampla daca se depaseste traficul lunar alocat de catre pachetul de gazduire?

2) anume ce transfer de date se contorizeaza?

3) cam cat trafic consuma utilizatorii pe un site de prezentare(tutoriale) in care nu sunt fisiere mari de download, eventual cateva mp3-uri si in rest doar text?


1 - daca se depaseste traficul si tu nu ai platit intre timp diferenta pentru o banda mai mare se va opri afisarea site-ului si va apare un mesaj de genul bandwitch exceded
de obicei hostingul te anunta cand esti aproape de limita si cand ai depasit limita si iti lasa o perioada de cateva zile in care sa iei masuri, ori limitezi traficul ori platesti o diferenta...

2. se contorizeaza diferit in functie de fiecare hosting... dar in general transferul pe http asta insemnand tot ce contine site-ul tau, de la cod html, headere, poze, css, js etc (adica cam tot ce se transfera de la server la client)
cu cat un site nu este optimizat, are mult css si js si multe poze mari, cu atat va fi un trafic mai mare...

3. mp3 inseamna stream, adica deja ne gandim la trafic mare... un fisier de 3 mb incarcat de 100 de vizitatori pe zi inseamna 3 x 100 = 300 mb trafic pe zi... cu cat ai mai multe fisiere si mai multi vizitatori, cu atat vei avea trafic mai mare...
la fel si cu o pagina web, dai save as la o pagina pe desktop si apoi dai proprietati pe ea si vezi cat are cu tot cu css si poze apoi valoarea aia o imultesti la nr de vizitatori zilnici pe care ii ai si asa vezi cat trafic face pagina respectiva... daca de exemplu o pagina cu tot cu css si js si poze si continut are 500k x 100 vizitatori pe zi = ... vezi cati vizitatori ai lunar si asa ai o medie de trafic lunara
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

beckslash
Average Member
Mesaje: 85
Membru din: Mie Iul 22, 2009 1:18 am

Mesajde beckslash » Mie Noi 11, 2009 11:36 pm

Multumesc frumos. Mam mai lamurit acum.

beckslash
Average Member
Mesaje: 85
Membru din: Mie Iul 22, 2009 1:18 am

Mesajde beckslash » Lun Noi 16, 2009 10:06 pm

Nu mai deschid un topic nou pentru ca e legat de subiectul asta....

De exemplu cand pui un un obiect cu un video uploadat pe youtube se consuma din banda alocata de hosting cand un utilizator vizualizeaza video-ul? Sau se ia din banda de la youtube si tu nu ai treaba?

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Mar Noi 17, 2009 2:30 am

se ia si din banda ta si din cea de la youtube...
adica, din banda ta se ia pentru afisarea paginii, iar de la youtube se ia cand da cineva play ca sa vada videoclipul
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

beckslash
Average Member
Mesaje: 85
Membru din: Mie Iul 22, 2009 1:18 am

Mesajde beckslash » Mar Noi 17, 2009 7:00 pm

Ma refeream daca dimensiunea video-ului se consuma si din banda mea, ca ce mai e pe pagina mea e logic ca-mi ia de la mine.

Am priceput acum. Merci.

Avatar utilizator
Niku02
Senior Member
Mesaje: 837
Membru din: Joi Noi 13, 2008 1:16 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Mesajde Niku02 » Mie Noi 18, 2009 3:24 am

Incarcarea video-ului se consuma de la youtube.
Lucrez la o firma de web design si am un magazin de airsoft .

KlausRo
New Member
Mesaje: 4
Membru din: Dum Ian 24, 2010 6:44 pm

Re: Trafic lunar alocat

Mesajde KlausRo » Joi Feb 04, 2010 12:55 pm

....
la fel si cu o pagina web, dai save as la o pagina pe desktop si apoi dai proprietati pe ea si vezi cat are cu tot cu css si poze apoi valoarea aia o imultesti la nr de vizitatori zilnici pe care ii ai si asa vezi cat trafic face pagina respectiva... daca de exemplu o pagina cu tot cu css si js si poze si continut are 500k x 100 vizitatori pe zi = ... vezi cati vizitatori ai lunar si asa ai o medie de trafic lunara


daca un vizitator intri a 2-a oara pe site imaginile si alte chestii se iau din cache, nu ?
intrebarea mea e cam cat % trafic se face la revizitare (% din prima vizita pe site)[/quote]

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Joi Feb 04, 2010 8:00 pm

depinde de browser si de setarile fiecaruia in parte...
in general se ia din cache pozele si css iar la refresh se incarca toata pagina din nou...
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.


Înapoi la “Gazduire Web si Domenii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori