Gazduire externa

Puteţi posta întrebări legate de găzduirea site-urilor şi nume de domenii. Oferte, inregistrari, transferuri, informaţii diverse sau reclamaţii. Probleme cu Ensim, Plesk, CPanel, Help Desk.

Moderator: Moderatori

unicons
Junior Member
Mesaje: 49
Membru din: Joi Dec 07, 2006 3:13 pm

Gazduire externa

Mesajde unicons » Mar Iul 28, 2009 6:45 pm

Salutare
Din start precizez ca nu am cunostinte prea vaste in acest domeniu, de aceea apelez la ajutorul vostru.
Ma intereseaza un serviciu de gazduire a unui site (in afara tarii) ieftin si bun. Problema este insa alta. Daca vreau sa gazduiesc, de exemplu, mp3-uri (muzica), si gazduirea este pe un server din afara tarii, mai intru sub incidenta legilor din Romania?
Exista o modalitate de a evita acest lucru?
Mentionez ca domeniul este deja achizitionat pe persoana fizica si apar datele reale.
Sper ca am fost cat de cat explicit.

Multumesc.



Avatar utilizator
Niku02
Senior Member
Mesaje: 837
Membru din: Joi Noi 13, 2008 1:16 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Mesajde Niku02 » Mar Iul 28, 2009 9:19 pm

Tot ilegal este oriunde ai gazdui mp3-urile pentru care nu ai drepturi de autor. Totusi daca tu stergi fisiere pentru care se fac plangeri in 24 de ore nu cred k o sa ai probleme.
Lucrez la o firma de web design si am un magazin de airsoft .

Pirahna
Senior Member
Mesaje: 5985
Membru din: Dum Aug 22, 2004 2:04 am
Localitate: la birou
Contact:

Mesajde Pirahna » Mar Iul 28, 2009 11:36 pm

Problema e sa fii capabil sa stergi mii de fisiere in 24 de ore.
Ca daca iti trimite un mail vreun avocat de la universal music de a sterge toate melodiile asupra carora au ei drepturi ... you're in trouble.

Ca hosting, nu ti-as sugera sa iti cumperi din strainatate, pentru ca acolo pot sa-ti ia banii si sa-ti inchida contul pentru probleme de tipul asta.

Daca tot vrei sa le hostezi, apeleaza la un hosting gen warez.

Avatar utilizator
Niku02
Senior Member
Mesaje: 837
Membru din: Joi Noi 13, 2008 1:16 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Mesajde Niku02 » Mie Iul 29, 2009 12:14 am

Eu am avut siteuri de genu si nu am avut probleme. Vorbisem dinainte cu cei de unde aveam gazduirea, si niciodata nu mi-au oprit serverul.
Lucrez la o firma de web design si am un magazin de airsoft .

unicons
Junior Member
Mesaje: 49
Membru din: Joi Dec 07, 2006 3:13 pm

Mesajde unicons » Mar Aug 25, 2009 1:16 pm

@nicu02
Exemplul cu mp3-uri poate a fost nefericit...sa zicem ca vand ceva ce in Ro este reglementat prin anumite legi, insa in afara nu exista o astfel de interdictie.


Înapoi la “Gazduire Web si Domenii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori